II OZCAN AKYOL 00D 'We zijn in oorlog met een onzichtbare vijand CORONAVIRUS Minister waarschuwt voor misbruik van noodpakket 6 Column Meer recent was het weer zover: Trump verklaarde dat hij verwacht dat er 'volle kerken' zullen zijn met Pasen. 'Hoe mooi zou dat zijn?' vroeg hij retorisch aan een verslaggever. Eerder had dokter Fauci in een interview laten weten dat er geen onenigheid bestaat tussen hem Donald Trump: 'Iedereen doet wat hij moet doen. De president geeft de mensen hoop en ik beperk me tot de wetenschap. Die zaken bot sen niet per se met elkaar.' In Nederland deed de directeur van het RIVM Jaap van Dissel een poging om bezorgde mensen sub tiel gerust te stellen. Hij zei dat er niet langer sprake was van een on gecontroleerde virusuitbraak, iets waar we allemaal voor vreesden. Alleen toen kwamen de meest recente cijfers: tachtig nieuwe do den in Nederland. Dat rijmde niet met de boodschap van de direc teur, die misschien voorbijging aan het kortetermijndenken van de bevolking. Het zijn gekke tijden: in het afgelopen millennium wis ten vooral politici die angst predikten succesvol aandacht te trekken, maar nu wil iedereen hoop, een beetje licht in deze duistere corona-tunnel. Daar is Donald Trump zich bij voorbeeld ook bewust van gewor den. Ik keek altijd al met veel be langstelling naar zijn persconfe renties, maar tegenwoordig sla ik er geen eentje meer over. Anthony Fauci, een wereldbe roemde immunoloog, die eind ja ren 80 al meewerkte aan de be strijding van de aidsepidemie. De kleine dokter, die een broer tje dood heeft aan politiek, rest geen andere keuze dan tijdens deze pandemie Trump bij te staan en zoals u zich dat misschien kunt voorstellen, is dat niet altijd even eenvoudig, al was het maar omdat de president graag de taal van de straat spreekt. Er is inmiddels een komisch vi deofragment waarop we kunnen zien hoe de dokter met moeite zijn lach inhoudt en ongemakkelijk wegkijkt, ter wijl Trump een pers conferentie houdt. We zijn inmiddels zo gewend ge raakt aan doemdenkers, dat elke vorm van positiviteit met argwaan wordt bekeken. Dat moet ook ver warrend zijn voor Trump. Zijn be richt over Pasen viel niet in goede aarde, zelfs niet bij zijn honds trouwe achterban. Hij moet nu iets waarmaken wat simpelweg niet kan. Dat weet dok ter Fauci ook. Maar hij houdt zich wijselijk stil. Onderwijl werkt hij met andere wetenschappers in het laboratorium aan iets wat de mens echt hoop kan geven - een vaccin. Toen kwamen nieuwe cijfers: weer 80 doden Bedrijven wachten met smart op het moment dat zij zich kun nen melden voor een tegemoet koming in de loonkosten of compensatie omdat zij hun deu ren hebben moeten sluiten. 'Binnen enkele dagen' zullen de eerste maatregelen uit het steun- pakket klaar zijn, beloofde Hoek stra gisteren. Volgens de be windsman wordt 'de klok rond' gewerkt om regelingen op te tui gen. Tegelijkertijd heeft die spoed ook een keerzijde, waarschuwde hij. ,,Er gaan zeker fouten wor den gemaakt en ook misbruik is onvermijdelijk." Een snelle en simpele, 'generieke' regeling krijgt van het kabinet op dit mo ment de voorkeur boven een 'specifieke en waterdichte rege ling'. En dan nog zullen er be drijven in de problemen komen. Burgemeester Marc Kerrien van het Bretonse plaatsje Noyal-Pon- tivy trok een wit operatiepak aan, deed blauwe chirurgische hand schoenen aan, zette een mond- masker op en keek in de camera. ,,Er gaan mensen dood, hier bij ons'', zei de burgemeester met so bere stem. Hij sprak via internet zijn paar duizend inwoners toe. ,,U ziet mij waarschijnlijk nooit zoals ik nu gekleed ben. Maar ik heb deze kleren de afgelopen dagen een paar keer moeten dragen. Om, als burgemeester, lijkkisten te sluiten.'' In Noyal-Pontivy staat een zie kenhuis. En net als elders gaan er mensen dood aan corona. Familie en gezinsleden mogen daar, van wege het besmettingsgevaar, vaak niet bij zijn. Verzegelen De burgemeester is dan de laatste die de dode ziet. Hij moet als hoogste ambtenaar de lijkkist slui ten en verzegelen. ,,Ik moest dat deze keer doen bij iemand die alleen was gestorven. Niemand van de naasten had af scheid kunnen nemen. Als je zo'n lijkkist sluit, zie je wat de familie niet te zien krijgt.'' Kerrien keek de dood in de ogen. ,,Er gaan niet alleen in Wuhan en Milaan mensen dood door corona, maar ook hier.'' De inwoners van Noyal-Pontivy leken zich dat niet te realiseren. ,,Toen ik uit het zie kenhuis kwam, zag ik mensen ronddartelen, hardlopen en fiet- sen. Dat mag helemaal niet!'' De burgemeester besloot om zijn inwoners met zijn filmpje tot de orde te roepen. „Begrijp het nou eens: blijf binnen!'' Frankrijk is in de greep van het coronavirus dat een dodelijk spoor door het land trekt. Ruim een week geleden werden vergaande quarantainemaatregelen geno men. Scholen en winkels zijn dicht. Iemand die buiten de benen wil strekken, mag dat nog maar één keer per dag doen, alleen, maxi maal één uur, en in een straal van 1 kilometer rond het huis. Burgemeester Marc Kerrien van Noyal-Pontivy sluit zelf de lijkkisten Drastische maatregelen zijn nodig, vindt de Franse regering. ,,We zijn in oorlog, in oorlog met een on zichtbare vijand'', zei president Macron. In Parijs werden politieagenten neergezet voor een verpleegtehuis, nadat bekend werd dat daar zes tien doden waren gevallen onder de oudere zieken. Binnen bleken nog eens 81 mensen besmet. In de Middellandse Zee is de marine actief. Een schip met heli platform evacueert patiënten uit Corsica waar een beddentekort is. ,,Er zijn een paar regio's waar vrij wel alle bedden op de intensive care bezet zijn, zoals het noordoos ten van Frankrijk en Groot-Parijs'', zegt voorzitter Emanuel Loeb van artsenvereniging Jeunes Méde- cins. De ziekenhuizen in Parijs luid den gisteren de noodklok. ,,Ik denk dat we nog drie dagen pa tiënten op kunnen nemen'', zei voorzitter Martin Hirsch van de koepelorganisatie van Parijse zie kenhuizen AP-HP. ,,Sinds dinsdag liggen al meer dan duizend ernstig zieken op intensivecareafdelin- gen.'' Tehuizen Veel onduidelijkheid bestaat er over bejaarden- en verpleeghui zen. De slachtoffers die daar vallen worden nog niet meegeteld in de officiële landelijke cijfers. Volgens schattingen vielen er tot nu toe vele tientallen doden onder de pa tiënten in die tehuizen. De bewo ners zijn oud en meestal zwak of ziek. ,,In Parijs en omgeving zijn er zevenhonderd verpleeghuizen en naar schatting is er bij honderd tot honderdvijftig al het virus vastge steld'', liet de Fransen ziekenhuis federatie FHF weten. Om de nood te lenigen past Frankrijk nu een nieuw middel toe: de 'ziekenhuistrein'. Het gaat om een hoge snelheidstrein met wagons die zijn ingericht met bed den, apparatuur, medici en verple gers. Die gaat per keer twintig co ronapatiënten ophalen in de over volle ziekenhuizen in Mulhouse en Straatsburg om ze per spoor naar ziekenhuizen in bijvoorbeeld Nantes en Le Mans te brengen. donderdag 26 maart 2020 GO $0 @OzcanAkyol Dat heeft te maken met dokter I DEN HAAG Bedrijven die 'het gore lef hebben' misbruik te maken van het noodpakket, zullen de overheid achter zich aan krijgen, waarschuwt minis ter Wopke Hoekstra van Finan ciën. Toch maakt hij zich geen illusies: er zal ook belastinggeld op verkeerde plekken terechtko men. Snelheid is echter nu be langrijker dan een waterdichte steunmaatregel, meent hij. De Franse regering zet het leger in tegen corona. In Parijs zijn aanstaand weekend alle bedden op de ic's vol. ,,We had den ons beter moeten voorbe reiden.'' Frank Renout Parijs De Franse burgemeester Marc Kerrien. privéfoto Een gemeenteambtenaar levert een kist af bij een tehuis in Parijs waar al zestien doden vielen. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6