EENS EEN ZEEUW... ZEELAND 11 Wil(ly) van Overloop (70) woont al bijna vijftig jaar in Den Haag. Hij groeide op in Koewacht. Regelmatig is hij nog in Zeeland te vinden, maar hij wil er voorlopig niet wonen. ,,Ik blijf het liefst zes maanden in Den Haag en zes maanden lekker reizen." ,,Ik wilde na vijfjaar op de pabo in Oudenbosch niet in dienst. Er wa ren toen verschillende manieren om er onderuit te komen: als ge wetensbezwaarde, werken op een tweemansschooltje, in een achter standswijk, of naar een van de overzeese eilanden trekken. Het is bij mij de Schilderswijk in Den Haag geworden." ,,In 1971 begon ik als onderwijzer in de Schilderswijk. Een vierde klas met 37 leerlingen. De beste leerschool die je je kunt bedenken. Kinderen en ouders waren alle maal recht voor z'n raap. Het was de periode dat Suriname onafhan kelijk werd en dat veel kinderen werden aangemeld. Je moest streng zijn. Het kwam zelfs voor dat kinderen een robbertje voch ten in de klas. Na vier jaar kreeg ik een baan als hoofd van een Mon tessorischool. Ik was inmiddels getrouwd met een meisje uit Kiel- drecht en we kregen twee doch ters. Ik heb de baan geaccepteerd. De samenwerking tussen de team leden was verwaarloosbaar. De principes van Montessori waren er niet terug te vinden. Met het team hebben we toen een cursus ge daan, wat ons dichter bij elkaar bracht." ,,In die periode ontdekte ik mijn homoseksualiteit, wat een heftige aanslag was op mijn leven. Mijn vrouw en ik zijn gescheiden en ik ben volledig uit de kast gekomen. Op de tweede school heb ik 25 jaar met veel plezier gewerkt. Toen ik vijftig was, ben ik naar een andere school gegaan. Ik werd daar tot mijn pensioen directeur." ,,Ik heb het erg naar mijn zin in Den Haag en woon vlakbij het strand. Er is veel cultuur in de vorm van theaters, bioscopen, fes tivals, musea." ,,Het klinkt misschien raar, maar nee. Natuurlijk maak ik me druk als de regering besluit om de mari niers toch niet naar Vlissingen te laten gaan. Als er op tv iets over Zeeland komt ben ik meer geinte- resseerd." ,,Ik heb tot mijn zestiende in de Zandstraat in Koewacht gewoond, dicht bij het kapelletje van Onze Lieve Vrouw van Lourdes. Ik her inner me goed, dat er kermis was. Het was rond Moederdag. De gele brem bloeide toen volop en we plukten een bos voor onze moe ders. Er was ook altijd de Jaarmarkt met vee. In mijn herinnering kwam mijn vader op die dag altijd aangeschoten thuis. Naast ons was de boerderij van Hector de Waele. We zochten er vogelnesten, speel den in droge sloten en we mochten een eigen moestuintje onderhou- den. Het lied Het Dorp van Wim Sonneveld is hierop van toepas sing." ,,Mijn moeder was wel vaak on redelijk streng. Het begrip 'huise lijk geweld' bestond toen nog niet. ik bezocht de school bij meester Piet Apers. Een wereld ging daar voor me open. Piet is mijn grote voorbeeld. Door hem ben ik ook het onderwijs in gegaan. Een paar jaar geleden hebben we uren bijge praat. Na de basisschool ging ik naar de Clemens Mulo in Hulst." ,,Met groepen op de fiets, zelfs in de winter van 1963, toen het spek glad was. Bij de school aangeko men zei een broeder dat we vrij waren. Er was geen ruimte om ons op te warmen of voor 'n kopje thee. Dat vond ik typerend. Het was een strakke leerfabriek. Daarna ben ik naar Saint Louis in Oudenbosch gegaan. Een geweldige tijd. De aca demie De Vossenberg was een prima school. Ik heb daar twee keer in de studentenraad gezeten." ,,Indien mogelijk kom ik er elke maand, bij mijn familie. Wat ik wel mis, is de veerboot Perkpolder- Kruiningen, met de smerigste kof fie die ik ooit dronk, maar met de heerlijkste roze koeken." ,,Mijn ex-vriend kwam uit Brazilië en ik ben daar vaak geweest. Toen ik in 2015 met pensioen ging, wilde ik een mooie reis maken. Vlak voor ik vertrok naar Ecuador, hoorde ik dat een vrouw uit Den Haag daar een kinderdagverblijf had. Ik ben na een prachtige zwerf tocht in Quito aangekomen en heb daar een dag meegelopen bij het verblijf Villa Ticca. Het volgende jaar heb ik daar vrijwilligerswerk gedaan. Aansluitend heb ik een maand in Colombia verbleven. Ik besloot ook daar vrijwilligerswerk te doen." ,,In 2018 heb ik vijf maanden door beide landen gereisd. In Ecua dor hielp ik natuurlijk bij Villa Ik hou van Zeeland, maar ik hou meer van Den Haag en culturen in verre landen Ticca en ik heb er met Ameri kaanse gepensioneerde tandartsen fluor aangebracht op tandjes van kinderen. Vorig jaar heb ik er bij een instelling voor mensen met een geestelijke of lichamelijke han dicap gewerkt. In Colombia heb ik op scholen veel presentaties gege ven over Nederland. Vorig jaar deed ik die activiteiten weer een halfjaar. Mijn twee kleinkinderen van 16 en 17 jaar hebben me toen bezocht in Colombia en samen met mijn Colombiaanse vriend hebben we rondgereisd." ,,Als het aan mezelf ligt niet. Het is daar wel prachtig, heb veel herin neringen en mijn familie woont er. Toch zou ik het liefst zes maanden in Den Haag wonen en zes maan den reizen." ,,De ruimte, licht, rust, familie, herinneringen, vakantie en lekker Vlaams spreken." ,,Niet echt nee. Nogmaals, ik hou van Zeeland, maar ik hou meer van Den Haag en andere culturen in verre landen." donderdag 26 maart 2020 'Wat ik wel mis, is de veerboot van Perkpolder naar Kruiningen' Wil van Overloop: ,,In 2018 heb ik vijf maanden door Colombia en Ecuador gereisd." privéfoto Frank Gijsel Waarom ben je uit Zeeland ver trokken en hoe ben jij in Den Haag terechtgekomen? Hoe verliep het in Den Haag als Zeeuw? Hoe bevalt het leven in de Rand stad? Mis je bepaalde Zeeuwse zaken in Den Haag? Waar ben je opgegroeid en welke herinneringen heb je daaraan? Kom je vaak terug naar Zeeland? Je reist graag. Vooral Zuid-Ame- rika heeft je aandacht. Waar komt die aandacht voor dat werelddeel vandaan? -Wil van Overloop Zie je jezelf in de toekomst nog terugkomen naar Zeeland? Wat maakt Zeeland bijzonder voor je? Eens een Zeeuw lijkt niet bij je te passen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 44