Curator richt zich op doorstart van failliet Arc Hotel in Renesse Landschapscamping heeft nu een kans van slagen 7 TIJDELIJKE NATUUR OP BRAAKLIGGENDE GROND Femke de Vries kan bijna geen verloren hoekje grasland of braakliggend terrein voorbij fietsen, of ze ziet er wel potentie in. ,,Zó saai en zó zonde, wanneer daar verder niks mee wordt gedaan." Tal van plekken op Schouwen- Duiveland worden er volgens de GroenLinks-politica beslist fraaier op met 'tijdelijke natuur'. Zierikzee November vorig jaar gooide De Vries een balletje op in de ge meenteraad. Met suc ces, haar plan voor in richting van tijdelijke natuurter reinen werd omarmd. Maar sinds dien bleef het akelig stil op dat front en ondertussen ontvouwt de lente zich al weer in al haar pracht. Nu is volgens De Vries hét moment om door te pakken. ,,Di- verse bouwplannen staan in de wacht door de te zware stikstofbe lasting in de omgeving. En met de financiële onzekerheid door de co ronacrisis daar nog eens overheen, is de tijd rijp om de natuur een ex tra handje te helpen." Dat kan in de 'light-versie', door braakliggende grond in te zaaien met een bloemenmengsel waar bijen en vlinders blij van worden. Een stap verder is dat terrein aan te wijzen voor tijdelijke natuuront wikkeling. Het belangrijkste voor deel voor de grondeigenaar is dat hij met zo'n aanwijzing op zak niet hoeft te wanhopen, mocht er op zijn terrein een zeldzaam plantje of beestje ontdekt worden, legt De Vries uit. In ruil voor de medewerking mag hij dat op het gewenste moment ook weer ver wijderen. Natuurbescherming Anders is het wanneer de grond gewoon braak blijft liggen en dat zelfde plantje of beestje de kop op steekt. DSn komt de wet natuur bescherming om de hoek kijken. Die wet bepaalt dat er eerst een al- Nu is de tijd rijp om de natuur een extra handje te helpen ternatief leefgebied moet worden gevonden, voordat daar ook maar één schop de grond in mag. ,,Dus kan ik echt geen reden ver zinnen waarom een grondeige naar hier niet aan zou willen mee werken", zegt De Vries. ,,Het ter rein van het voormalige MFC aan de Calandweg in Zierikzee zou bijvoorbeeld ideaal zijn." Maar hoe sympathiek directeur Marco van der Wel van Zeeuwland ook te genover het concept staat, de in- richting van een tijdelijk natuur gebiedje op die locatie gaat hem net weer een stap te ver. Hij ver wacht dat daar binnen twee jaar met de bouw van appartementen wordt begonnen. „Tijdelijke na tuur is in mijn ogen ook iets dat je de kans moet geven om tot ont wikkeling te komen. En dan praat je toch over een langere periode dan pakweg één of twee jaar." Maar het is ook weer niet zo dat de woningcorporatie op dit vlak niets doet, zegt Van der Wel. Van het voormalige MFC-terrein wordt een brede strook langs de Calandweg binnenkort (opnieuw) ingezaaid met een bloemenmeng- sel. ,,Dat doen we zo bij al onze bouwterreinen." En ook dSt luis tert weer nauw weet wethouder Jacqueline van Burg inmiddels. ,,Het zijn mengsels met prachtige kleuren. Maar sommige soorten waar bijen en vlinders op afko men, worden aangemerkt als on kruid. Dus als daar te veel van staat, gaan mensen onze service lijn bellen. Krijg je dSt weer!" De gemeente doet ondertussen wat ze kan, aldus de wethouder. De door GroenLinks aangevraagde inventarisatie van mogelijke tijde lijke natuurgebieden op bedrij venterreinen en particuliere grond is bijna klaar. ,,En zelf pakken we als het even kan ook kleine initia tieven op. Zoals laatst nog de aan plant van jonge fruitbomen in de dorpsboomgaard van Noord- gouwe, in samenwerking met de dorpsraad. Alles bij elkaar gebeurt er zo dus ongemerkt eigenlijk al best veel." Bij het bedrijf waren veertien men sen in dienst. De eerste inzet is ge- richt op een doorstart van de ho- reca-onderneming en daarmee be houd van de werkgelegenheid, zegt Platteeuw. ,,Of dat haalbaar is, gaan we nu eerst onderzoeken." De cu rator geeft aan inmiddels met ver schillende geïnteresseerde overna mekandidaten in gesprek te zijn. Hij verwacht over twee weken uit sluitsel te kunnen geven. Eigenaar Jonathan van Andel had grootse plannen met zijn vestiging in Renesse. In 2018 kocht hij het ter rein van de gesloopte Strandkerk naast zijn hotel voor nieuwbouw. Met 126 kamers, wellness, een bow linghal en meerdere restaurants moest het nieuwe hotel drie keer groter worden dan de huidige ac- commodatie aan de Vroonweg. De discussie over de stikstofbelasting zorgde voor vertraging van de plan nen. Maar Van Andel liet in decem ber nog weten geen 'acute zorg' te hebben over de realisatie van zijn ideeën. Onduidelijk Van Andel betaalde de gemeente 230.000 euro voor het terrein. In de overeenkomst werd vastgelegd dat die transactie hoe dan ook doorgaat. Zelfs in het geval dat het nieuw- bouwplan wordt afgeblazen. On duidelijk is nu nog wat het faillisse ment betekent voor die plannen in het geval van een doorstart, aldus de curator. donderdag 26 maart 2020 Bloemenzee tijdens bouwstop Marcel Modde Femke de Vries ziet op het braakliggend terrein van het gesloopte MFC in Zierikzee kansen voor tijdelijke natuur. foto ernesta verburg - Femke de Vries ZONNEMAIRE Weinig staat Remco Delst meer in de weg om de vernieuwing van zijn landschapscamping Kijkuit te beginnen. Deze week liet het gemeentebestuur een positief geluid horen. Aan de Rietdijk in Zonnemaire moet 'het meest duurzame re creatief verblijf van Zeeland' komen als het aan initiatiefne mer Delst ligt. Eerder zag hij een plan voor vijftig ecolodges op een nabijgelegen perceel sneuvelen. Dat was te groot van opzet en leidde tot fel pro test. Zijn nieuwe plan is klein schaliger: halvering van kam peerplaatsen. Op de grond waar de ecolodges gepland stonden, komt een natuurbuf- fer. Daar kan geëxperimen teerd worden met beregening. Het idee: campinggasten leren over natuur en landbouw. ,,Het plan moet op onderdelen nader worden uitgewerkt, maar heeft alle ingrediënten om te voldoen aan het geldende re- creatiebeleid", stelt de ge meente. Delst moet zijn plan nen wel tot in detail verder uit werken voordat er een intentie overeenkomst wordt gesloten. Daarna moet de raad er nog over beslissen. Het Hampshire Arc Hotel in Re- nesse is failliet. De eigenaar heeft het faillissement volgens curator Jan Arie Platteeuw zelf aangevraagd. Het bedrijf ver keerde financieel al langer in zwaar weer. De gedwongen slui ting van het restaurant en de brasserie in verband met het co ronavirus vormde de nekslag, aldus de advocaat. Overbruggen van deze periode zat er volgens hem niet meer in. Marcel Modde Renesse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41