l^^pl mm; II 'Patiënten willen het eerlijke verhaal horen' D NIEUWS 3 BSSriK per dag komt er bezoek langs en zorgt de kraamverzorgster dat er koffie klaarstaat. Kelly en Robin staan dan voor het raam, om zo hun dochter Liz aan de wereld te tonen. Het is nog een beetje experi menteren, hoe ze het best met het 'raambezoek' kunnen communi ceren. ,,We hebben het nu via de Sommige mensen laten cadeautjes voor ons achter in het halletje, dat is zo lief babyfoon geprobeerd, dat werkt wel'', zegt 'mama' Coppoolse. ,,Ik vind dit een fijne oplossing. Som mige mensen laten cadeautjes voor ons achter in het halletje, dat is zo lief. Het is een gekke tijd, al krijg ik niet heel veel mee van wat er allemaal gebeurt in de wereld. Ik zit vooral in mijn babybubbel. We moeten maar even extra ge nieten van de rust die we hebben met zijn drietjes.'' Overnemen Van den Broeke deelde haar idee op Facebook en ziet dat de raam- visite door heel het land navolging krijgt. Ze kreeg duizenden likes en hoort soortgelijke verhalen overal vandaan. BO Geboortezorg, de brancheor ganisatie van kraamverzorgenden, noemt het een 'mooi initiatief. Van den Broeke is maar wat trots. ,,Ik ben zzp'er en heb dus eigenlijk geen collega's, maar nu krijg ik van veel andere kraamverzorgenden de vraag of zij dit idee mogen overnemen. Natuurlijk mag dat, graag zelfs! Ik ben blij dat we kers verse ouders en hun familie zo toch een onvergetelijke tijd kun nen bezorgen.'' Kelly Coppoolse en Robin van Opdurp uit het Zeeuws-Vlaamse Hoofdplaat zijn pas ouders gewor den van dochter Liz. Het liefst zouden ze familie en vrienden uit nodigen om met hun meisje ken nis te maken, maar dat is niet ver standig nu een coronabesmetting overal op de loer ligt. Zolang de kraamverzorgende in huis is, mSg er volgens de richtlijnen zelfs he lemaal geen kraamvisite komen. Zo moet de kans worden verkleind dat de kraamverzorgende door wisselende contacten het virus oploopt. Buiten de kraamzorguren mag bezoek ontvangen wel, op eigen verantwoordelijkheid van het gezin. Maar vanwege de op roep tot sociale onthouding wordt het afgeraden. ,,In dit geval, na een bevalling waarbij Kelly flink wat bloed had verloren, hebben we afgesproken om geen bezoek toe te laten, ook als ik er niet ben. Het is te gevaar lijk, bij een kersverse moeder die nog een beetje zwak is'', zegt Con nie van den Broeke van Connie's Hart voor Kraamzorg. ,,Het is een trieste en vervelende situatie. Ik wilde er toch een speciale tijd van maken, ondanks dat familie en vrienden niet langs mogen komen om even te knuffelen.'' Feestelijk Zo bedacht Van den Broeke de raamvisite, nét iets feestelijker dan videobellen. In de tuin van de kersverse ouders staat een tafel met beschuit met muisjes en han gen roze vlaggetjes. Een paar keer OP DE INTENSIVE CARE e corona-ic is met twaalf patiënten zo goed als vol. Er is nog één bed vrij. Op de omgebouwde operatiezaal (nog eens acht bedden) staat ie dereen in de startblokken. Ik maak me wel zorgen; dat we straks geen bedden meer hebben om mensen op te vangen. Dan moet je helaas met patiën ten gaan schuiven, naar andere ziekenhuizen. Terwijl je als arts het liefst iedereen die binnen komt, zelf helpt. We zijn daarom naarstig op zoek naar apparatuur. Samen met andere ziekenhuizen in de regio maken we een inventa risatie. Staat er toevallig ergens nog een beademingsapparaat dat we kunnen gebruiken? We brengen niet elke ernstig zieke coronapatiënt automatisch naar de intensive care. Dat heeft niets met het virus of het aantal bedden te maken. We kijken of een patiënt wel baat heeft bij zo'n opname. Wat zijn de verwachtingen? Zal ie mand goed kunnen revalideren? Dat is wat lastiger inschatten bij een nieuw virus. Wél weten we wat weken op de ic liggen met je lichaam doet. Dat je een redelijke conditie nodig hebt om dat te doorstaan. Ik praat hierover met de patiënt en familie. Vertel een eerlijk ver haal. Niet positiever dan nodig, maar ook niet somberder. Dat is wat de mensen willen, de waar heid. Ik leg uit hoe langdurig be- ademen effect heeft op de longen en spieren. Dat je geen contact kan hebben met familie. Dat het ook mogelijk is dat je niet meer wakker wordt. Ik merk dat mensen met al onderliggende ziektes vaak zeg gen: ik wil niet naar de ic. ,,Die lij densweg hoeft niet'', zei een pa tiënt tegen me. Het zijn lastige We weten wat weken op de ic liggen met je lichaam doet. Dat het mogelijk is dat je niet meer wakker wordt gesprekken, zeker als het om je va der of moeder gaat. Alle artsen, arts-assistenten en verpleegkundigen op de afdeling maken extra uren. Vergeet niet: we moeten ook de normale ic, met nu zes patiënten, de volle aandacht geven. Gelukkig krijgen we veel hulp. Van andere afdelingen in het zie kenhuis en van buitenaf. Zo staan er twee oud-stagiaires, chirurgen in opleiding, op het rooster. Ik let op mezelf, maar een dagje vrij ne men? Echt niet. Ik ga niet weg voor ik een patiënt van a tot z ken, en weet hoe het ervoor staat. Zo zit ik in elkaar. Arts zijn, is een levens keuze. Niet even een 'baantje'.'' Jamaica Vink donderdag 26 maart 2020 t §fi Joehoe, hier is de (k)raamvisite! Babygeluk bij de familie Van Opdurp, veilig achter het raam in Hoofdplaat. Moeder Kelly en vader Robin glunderen naar de visite buiten, baby Liz ligt in de armen van Connie van den Broek. T Bij de moeders Kelly en Diede Hobert in Enschede is het druk bij het raam voor zoontje Seppe. Broer Brenn vindt het allemaal prachtig. fotos camile schelstraete en marieke amelink -Kelly Coppoolse, mama Op bezoek bij een pasgeboren baby mag nu even niet. Zeker als de kraamverzorgende er is, en eigenlijk wordt al het kraambe zoek afgeraden. Connie van den Broeke bedacht er iets op: raamvisite. Mét beschuit met muisjes en koffie, maar zonder direct contact. Marlies van Leeuwen Hoofdplaat Michael Frank Dordrecht Zorgverleners op de intensive care staan in de frontlinie om het coronavirus te bestrijden. Michael Frank (53) is intensivist op de ic van het Albert Schweit zer ziekenhuis in Dordrecht en geeft dagelijks een inkijkje in zijn werk. Deel 7: 'Niet elke ern stig zieke patiënt gaat naar de ic'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3