8 ZEELAND Druk neemt toe om kinderen uit Griekse kampen op te vangen Horeca Veere pertinent tegen hogere toeristentax tweakers Diverse vluchtelingenorganisaties hebben de gemeenten gevraagd ge zamenlijk, dus over het land ver spreid, vijfhonderd alleenstaande kinderen een veiliger plek te bieden dan ze nu in Griekse kampen heb ben. Toen de ChristenUnie begin maart aan het Middelburgse college vroeg daar 'ja' op te zeggen, re ageerde wethouder Chris Dekker afhoudend: ,,Dit moet landelijk ge regeld worden. Pas als het Rijk na internationale afspraken aangeeft kinderen in Nederland te willen opvangen, zijn de gemeenten aan de beurt." Dat antwoord is deze week nog eens schriftelijk bevestigd door het college van burgemeester en wet houders. Op hetzelfde moment roept de Raad van Kerken Middel burg het gemeentebestuur toch op opvang te bieden. ,,Want de lande lijke regering doet dit juist niet, ter wijl er wel een schrijnende hulp vraag ligt. Daarom vinden wij dat de gemeenten, ook Middelburg, een signaal moeten afgeven", zegt Harm Verbeek, voorzitter van de Raad van Kerken Middelburg. De gezamenlijke kerken hebben een open brief geschreven aan het gemeentebestuur. ,,De beelden van ontredderde mensen op het eiland Lesbos en in het niemandsland tus sen Turkije en Griekenland zijn schokkend en verbijsterend. Weg kijken kan en mag niet", vinden de kerken. ,,De waarden van de Euro- pese samenleving waarvan ons land deel uitmaakt, staan hier op het spel." Verbeek benadrukt dat de oproep aan het gemeentebestuur niet een zijdig is. ,,Wij tonen ons als kerken ook bereid ondersteuning te bieden als kinderen naar Middelburg ko men." Gastvrij Nog meer druk op het gemeentebe stuur komt er door een petitie van Ria de Feijter uit Middelburg, on der de titel 'Bied vluchtelingenkin deren uit Griekenland een veilige plek'. ,,Hun situatie blijft me bezig houden. Ik vind dat we iets moeten doen. Middelburg is een gastvrije stad, een Sheltercity en stad van de Die kinderen zitten in een schrijnende situatie in die kampen en die krijgen er corona nog eens bij Vier Vrijheden. Wij kunnen, ook in deze voor ons barre en onrustige tijden, niet wegkijken." De Feijter vindt niet dat de petitie op een ongelukkig moment komt vanwege de wereldwijde uitbraak van het coronavirus. ,,Voor ons zijn dit al onrustige tijden, maar die kinderen zitten in een schrijnende situatie in die kampen en die krij gen er corona nog eens bij. Boven dien denk ik niet dat als Nederland al kinderen naar hier wil halen, die er binnen een maand al zijn. Daarom vraag ik ook om dat 'zo spoedig mogelijk' te doen." Tot nu toe hebben 21 gemeenten steun toegezegd voor de opvang van vluchtelingenkinderen: Am sterdam, Arnhem, Coevorden, Cu- lemborg, Den Haag, Enschede, Groningen, Haarlem, Houten, Leeuwarden, Leiden, Nijmegen, Overbetuwe, Roosendaal, Schie dam, Tilburg, Utrecht, Vijfheeren- landen, Wageningen, Zeist en Zwolle. ZOUTELANDE We gaan als on dernemers in de gemeente Veere geen verhoging van de toeristen belasting of verschillende tarie ven accepteren. Die duidelijke boodschap geeft Michel Kloeg van Koninklijke Horeca Neder land aan het nieuwe college van B en W in Veere. Kloeg reageert daarmee op de plannen van de coalitie van CDA, DTV en PvdA/GL, die vorige week het nieuwe collegepro gramma presenteerde. De coalitie kondigde toen aan dat ze voor de toeristenbelasting verschillende tarieven wil invoeren, omdat dat rechtvaardiger zou zijn. In dat ge val betaalt een kampeerder min der dan een hotelgast. Over een verhoging van het tarief staat niets in het programma. Maar on dernemers houden daar wel re kening mee, omdat CDA en PvdA/GL vaker hebben aangege ven dat de heffing omhoog kan. Kloeg geeft aan dat als het nieuwe college inderdaad die plannen doorzet, het afgelopen kan zijn met het overleg met de toeristische sector: de belangrijk ste werkgever in de gemeente. Hij wijst erop dat er nog niet zo lang geleden is afgesproken dat er on derzocht wordt op welke wij ze de gemeente op een andere manier aan geld kan komen om toeristi sche voorzieningen in stand te houden. ,,We houden de ge meente daaraan." Extra werk Het is volgens hem heel vreemd dat dat nu vooral via de toeristen belasting gebeurt. ,,Terwijl echt iedereen in Veere profiteert van het toerisme. Van de bewoners die dankzij het toerisme goede voorzieningen hebben tot de aannemers en accountants die extra werk hebben." Hij vindt dan ook dat het nieuwe college op zoek moet naar een eerlijkere heffing. En als het dat niet doet, moet het precies duidelijk maken waar de toeristenbelasting voor wordt gebruikt. ,,Je kan niet al leen dicteren. Je moet ook kennis delen." donderdag 26 maart 2020 GO 'Middelburg, kijk niet weg van ellende op Lesbos' De druk op Middelburg om vluchtelingenkinderen uit Griekse kampen op te vangen neemt toe. De gezamenlijke ker ken vragen het gemeentebe stuur zich aan te sluiten bij de gemeenten die al hebben ge zegd die opvang te willen bie den. Bovendien is een Middel burgse een petitie begonnen met dezelfde oproep. Maurits Sep Middelburg Duizenden migranten en vluchtelingen zitten vast op het Griekse eiland Lesbos. Daar zitten ook min derjarigen bij zonder ouders. foto joris van gennip - Ria de Feijter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32