Eü CORONAVIRUS 6 DIRECTEUR FRANS LIEVENS VERBINDING ZOEKEN^ In het Terneuzense Scheldetheater, Theater de Mythe in Goesen de Stadsschouwburg in Middelburg branden sinds gisteren lichtjes op het podium. Lichtjes van hoop in tijden van verwarring, angst en lege theaterzalen. A oiets heb ik nog nooit meegemaakt. Het is een veelgehoorde zin, sinds het coronavirus de we I reld in zijn greep houdt. Frans Lievens, directeur van Zee landtheaters beaamt het gevoel van verbijstering. ,,De hele maat schappij schudt op haar grondves ten. Tijdens mijn jeugdjaren werd president Kennedy vermoord en we hebben nog niet zo lang gele den 9/11 meegemaakt. Ik verwacht dat het coronavirus een grotere impact zal hebben op de wereld. Dit is met niets te vergelijken." Dat ook de culturele sector hard getroffen wordt door het virus mag duidelijk zijn. Lievens is met Zeelandtheaters verantwoordelijk voor alle voorstellingen in het Scheldetheater, Theater de Mythe en Stadsschouwburg Middelburg. ,,Sinds donderdag 12 maart zijn we constant bezig met alternatieve plannen en het verzetten van voorstellingen. Steeds worden we door de nieuwe werkelijkheid in gehaald." Prullenbak Daarmee doelt Lievens op de up dates met betrekking tot corona maatregelen. ,,De eerste medede ling was: alles gaat dicht tot 1 april. Meteen zijn onze medewerker- saan de gang gegaan met een plan voor een nieuwe theaterprogram mering. Een paar dagen later werd de datum aangescherpt tot 6 april, waarmee het eerste plan de prul lenbak in kon. In de tussentijd be dachten we een alternatief met een livestream op het podium. Dinsdagavond kwam de melding dat alles tot 1 juni gesloten blijft, maar al snel kwam daar weer ver warring over en blijken theater voorstellingen niet te vallen onder 'evenementen en bijeenkomsten'. Daarom communiceren we nu dat alle voorstellingen tot nader order zijn geannuleerd en vragen onze bezoekers om geduld." Lievens vraagt bezoekers dan ook niet massaal de theaterlocaties op te bellen. ,,Dat kunnen we op den duur niet aan. We willen zo snel mogelijk duidelijkheid ver schaffen aan al onze klanten, maar dat vraagt tijd. Gelukkig krijgen we veel hartverwarmende reac ties, bijvoorbeeld van mensen die spontaan hulp aanbieden." Domino-effect Lievens kan nog niet bevestigen of er de komende maanden voorstel lingen zullen worden gepland in de Zeeuwse theaters. Alles ver plaatsen naar een volgend theater jaar heeft eveneens grote gevolgen. ,,Helaas dreigt er een domino-ef fect. Niet alleen theaters hebben het zwaar, ook producenten en ar tiesten staan op omvallen. Daar door zullen sommige voorstellin- gen definitief worden geannu leerd. Bovendien hadden we ook al een groot deel van het theaterpro gramma voor 2020/2021 rond, het maakt alles tot een complexe situ atie." Sinds donderdag 12 maart zijn we constant bezig met alternatieve plannen en het verzetten van voorstellingen Crisis vraagt om verbinding. Lievens hoopt dat bezoekers, ar tiesten en verantwoordelijken voor theaters naast elkaar optrek ken. ,,We zitten allemaal in het- zeifde schuitje. Iedereen zit met vragen over de gevol gen van geannuleerde voorstellingen. Bijvoor beeld: bij overmacht als deze, bestaan gemaakte afspraken en contracten dan nog wel? Met Zeeland theaters zijn we betrokken bij landelijke overleggen om te probe ren één lijn uit te zetten. Dat moet collectief goedgekeurd worden door de Vereniging van Vrije Theater Producenten (VVTP). Be langrijk is dat er rust komt en ie dereen op een A4 kan lezen wat de landelijke richtlijnen zijn. Dat voorkomt juridische procedures." De financiële gevolgen voor Zeelandtheaters zijn volgens Lie- vens nog niet te overzien. ,,Dat wordt pas duidelijk als we weten wat er met alle afgelaste voorstel lingen gebeurt. Over het bestaans recht van onze theaters heb ik geen twijfel. Al moeten we een jaar op droog brood en water le ven, we gaan door." Verbroedering De nadruk moet volgens Lievens nu vooral op het menselijke aspect liggen. ,,Mensen denken snel zake lijk, alles draait om geld. Op dit moment worden we op het feit ge drukt dat we onze gezondheid se rieus moeten nemen. We maken iets intens mee, dat zorgt voor ver binding en verbroedering. Voor opgesteld: het is verschrikkelijk voor alle slachtoffers, maar ik ver wacht dat de gemeenschapszin zal groeien. Veel mensen letten nu al meer op de oude buurman of buurvrouw dan voorheen. Wel licht is al het negatieve nieuws van dit moment het begin van iets po sitiefs. Met de lichtjes op onze po dia willen we iedereen een stukje hoop bieden. Er komen betere tij den, maar wanneer is de vraag." donderdag 26 maart 2020 WA van in theaters Hans Puik Vlissingen -Frans Lievens, directeur Lichtjes van hoop in het Scheldetheater. Licht van hoop in theater De Mythe. fotos zeelandtheaters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30