Voedselbanken zoeken én krijgen financiële hulp CORONAVIRUS 5 Het is er in Koewacht niet overzichtelijker op geworden met het afsluiten van de grens. Wat mag wel, wat mag niet? Zelfs voor de Vlaamse politie is het woensdagochtend niet altijd duidelijk. Je vraagt het je in grens dorp Koewacht vaak af: sta ik nu in Nederland of in België? De grens kron kelt als een adder door het dorp. Zelfs bewoners moeten soms het antwoord schuldig blij ven. De grensblokkades die deze week zijn opgetuigd om de ver spreiding van het coronavirus te beteugelen, scheppen enige duide lijkheid. Maar ook niet overal. Zo staat een hek met daaraan een waarschuwing van de Belgische politie (alleen passeren als het noodzakelijk is) op Nederlands grondgebied. Je ziet weggebrui kers zich afvragen of ze in overtre ding zijn of niet. Woensdagochtend 9.30 uur. Het lijkt een dag als alle andere, on danks dat het een stuk stiller is op straat. Precies op de scheiding bromt de motor van lijn 44, die via Stekene en Kemzeke naar Sint-Ni- klaas rijdt. ,,Of ik Nederlanders mee mag nemen? Ja, volgens mij wel. Als ze in België werken, moe ten ze daar toch kunnen raken", zegt buschauffeur Boudewijn Ba- tens. Een werkgeversverklaring moeten ze niet tonen als inwoners van Nederlands Koewacht willen instappen. ,,Misschien controleert de politie daar wel op, maar die is er nu niet." Grensovergang De grensovergang in de School straat is de enige van de vele over gangen in Koewacht die nog open is. Het is er deze ochtend een ko- We bezorgen nu ook aan huis, aan beide kanten van de grens. Nederlanders mogen in principe niet meer in mijn winkel komen men en gaan van vracht- en mest wagens die ongehinderd van Ne derland naar België rijden, en om gekeerd. De Vlaamse politie is ner gens te bekennen. Een dag eerder was dat wel anders, vertelt bakker Frans Otto, een Nederlander met een winkel in het Belgische ge deelte die veel Zeeuws-Vlamingen trekt. Aan de Nederlandse kant is immers geen bakker. „Gisteren stond de politie te controleren. Toen konden Nederlanders niet naar onze winkel. We moesten met de bestellingen naar het hek aan de grens lopen. Daardoor cre ëert de politie toch juist samen scholingen? We bezorgen nu ook aan huis, aan beide kanten van de grens. Nederlanders mogen in principe niet meer in mijn winkel komen." Vijftig procent van zijn klanten is Nederlander. ,,Als zij niet meer mogen komen, merk je dat direct aan de omzet. Het is een gekke situatie. Koewacht is een grensdorp. We hebben er jaren aan gewerkt om het één geheel te maken, en nu wordt het in tweeën gesplitst." Tegen 11.00 uur stationeren twee busjes van de politiezone Puyen- broeck zich op de grens en wordt er alsnog gecontroleerd. Ook voor de agenten is de situatie onduide lijk. Want waar loopt die grens nu precies? ,,Wij komen uit Gent, kennen het hier niet goed", zegt een van hen. Boudewijn Rietjens, uit Nederlands Koewacht, vraagt of hij de grens mag oversteken om naar de bakker te gaan. Na een paar minuten nadenken heeft de agent een antwoord voor Boudewijn. Nee, hij mag niet naar de bakker. Hij laat zich niet snel uit het veld slaan en wil de agent 20 euro ge ven. ,,Wil jij dan mijn brood ha len? Twee volkoren alstublieft." Voedselbank De Bevelanden laat weten dat het verstrekken van voedselpakketten op korte termijn al flink zal moeten worden inge perkt als er geen geld binnenkomt. Door de coronacrisis komt er mo menteel veel minder voedsel van de supermarkten. Die verkopen im mers veel meer aan hun klanten. Ook kunnen nu geen inzamelings acties worden gehouden. Om de klanten toch pakketten te kunnen blijven geven, heeft de Be- velandse voedselbank een reke ningnummer geopend: NL48 RABO 0101 3122 96. Inwoners wordt gevraagd een bijdrage te leveren. Al het geld dat binnenkomt wordt ge bruikt om voedsel te kopen. Beneden de Westerschelde toon den veel inwoners zich al gul. ,,Su- per!", vat Miriam Hemelsoet van de Stichting Voedselbank Zeeuws- Vlaanderen kortweg samen. Ze heeft het over het succes van de do- neeractie die de Voedselbank pas vrijdagmiddag via de website www.geef.nl is begonnen. Het streefbedrag is geen kleinigheid, 30.000 euro. Gistermiddag was al ruim 12.500 euro binnen. Het geld is nodig om de bijna zes honderd klanten van de Zeeuws- Vlaamse Voedselbank deze week en ook volgende week een waarde bon a 25 euro te kunnen geven. Ze kunnen daarmee in dertig verschil lende winkels in de streek een le vensmiddelenpakket samenstellen. ,,We zagen ons daartoe wel ge dwongen", legt Hemelsoet nog eens uit, ,,omdat de centrale verde ling te veel risico's op besmetting met het coronavirus met zich mee brengt voor onze veelal oudere vrij willigers." Hoe het na volgende week moet, weet Hemelsoet nog niet. donderdag 26 maart 2020 GO Half Koewacht kan niet naar de bakker Bob Maes Koewacht - Frans Otto, bakker Bakker Frans Otto in Koewacht: ,,Het is een gekke situatie." Kijk op de site bij /video Bakker Frans bezorgt brood tot de grens Voedselbank De Bevelanden vraagt inwoners geld te doneren om voedselpakketten te kunnen blijven verstrekken aan arme ge zinnen. Een doneeractie die voor de voedselbank in Zeeuws- Vlaanderen is opgezet, loopt in tussen al goed. Rob Paardekam en Harmen van der Werf Goes/Terneuzen Boudewijn Rietjens (rechts) uit het Nederlandse deel van Koewacht mag van een Belgische agent (midden) niet naar de Nederlandse bakker in het Vlaamse deel van Koewacht. fotos camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29