ZorgSaam en Adrz nemen behandeling besmette Brabanders over Coronavirus splijt Koewacht in tweeën Lichtjes op de Zeeuwse podia De helft van het dorp mag niet meer naar de bakker zeeland 5 In de lege theaters in Zeeland branden lichtjes van hoop in bange tijden MIDDELBURG Buiten lekker in het zonnetje of binnen achter glas genoten bewoners en personeel van het Gasthuis in Middelburg gisterochtend van een speciaal optreden van Marjon van Iwaarden. De zangeres was naar de instelling gekomen om de cliënten toe te zingen. Een van de gouwe ouwes die ze zong was het deze dagen zeer toepasselijke Que serasera. De evergreen van Doris Day over de onvoorspelbaarheid van het leven. „Whatever will be, will be, the future's not ours to see." Bij Zorgsaam in Terneuzen kwa men de meeste besmette patiënten binnen. Dinsdagavond was het een komen en gaan van ambulances. ,,Zeeuws-Vlaanderen helpt Bra bant in deze crisistijd waar het kan", meldt René Maas, woord voerder van het ziekenhuis. Het ging om een voor Zeeuwse begrip pen grote operatie. Waar de inten sive cares in Brabant overvol begin nen te raken zijn er in Zeeland nog voldoende IC-bedden aanwezig. Zestien Brabantse coronapatiën ten werden daarom dinsdagavond laat overgeplaatst naar ZorgSaam in Terneuzen. Vandaag kwamen er nog eens vijf bij. In totaal liggen bij ZorgSaam nu 21 coronapatiënten. Spoedoperaties De zieken komen niet allemaal op de intensive care te liggen. Het Ter- neuzense ziekenhuis heeft negen IC-bedden, maar heeft de moge lijkheid uit te breiden naar een deel van het operatiekamercomplex. Momenteel vinden er alleen spoed operaties plaats waardoor een ver dubbeling van de IC-capaciteit mo gelijk is. Zeeuws-Vlaanderen helpt Brabant in deze crisistijd waar het kan Bij het ziekenhuis werd dinsdag avond hard gewerkt om patiënten in de bedden te leggen. De mede werkers hadden allemaal bescher- mende kleding aan en de ambulan ces werden continu ontsmet om verdere verspreiding van het virus te voorkomen. Het Adrz in Goes laat weten 'nog geen grote aantallen patiënten' te hebben opgenomen. ,,Wel een en kele. We geven dagelijks het aantal IC-bedden door. Het ROAZ (Re gionaal Overleg Acute Zorgketen) beslist waar mensen terechtko men." Bij het Adrz liggen nu negen coronapatiënten op de IC, in totaal zijn er achttien mensen met co rona. Alle hens aan dek In Brabant is het nog steeds alle hens aan dek. Het Amphia zieken huis in Breda bijvoorbeeld zet zich schrap voor een nieuwe golf aan co ronapatiënten de komende dagen. Het kan zijn dat er dan wederom een beroep op Zeeland wordt ge daan. De intensivecareafdelingen van Nederlandse ziekenhuizen zien dagelijks nog altijd tientallen nieuwe coronapatiënten komen. Inmiddels bezetten zij 546 bedden. De beddencapaciteit is op papier laag, maar wordt nu overal opge schroefd. De verspreiding van het corona virus is de laatste weken langzaam maar zeker gestabiliseerd, laat het RIVM weten. In de ziekenhuizen is daar echter nog weinig van te mer ken. Het duurt een aantal dagen tot weken voordat de extra maatrege len van het kabinet effect hebben. I donderdag 26 maart 2020 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 6 Coronapatiënten naar Zeeland ZorgSaam en Adrz hebben de behandeling van ruim twintig co ronapatiënten overgenomen van ziekenhuizen in Brabant en Zuid-Holland. In deze provincies is de toestroom van patiënten zo groot dat de hulp is ingeroe pen van ziekenhuizen uit heel Nederland. Maurice Steketee Terneuzen -René Maas, woordvoerder ZorgSaam FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25