Inhaalevenementen doen aan landjepik mogelijk alles openhouden? II CORONAVIRUS 19 De Spelen op de lange baan, het EK voetbal naar volgend jaar. De sportzomer van 2020 is compleet gesloopt door het coronavirus. Maar na die zomer gloort voor zichtig toch wat hoop, als je de na jaarskalender mag geloven. Er zijn zelfs genoeg bonden, organisaties en competities die hopen in mei of juni alweer op te starten. En voorjaarsevenementen die ge schrapt zijn, mikken massaal op inhalen meteen na de zomer. „Niemand die weet of dat kan. En zolang die onduidelijkheid blijft, moeten organisaties ergens een aanname doen wanneer ze denken dat die coronawind weer gaat liggen'', verduidelijkt Michel van Grunsven, sportmarketeer bij Triple Double. „Achter events zit ten deelnemers, toeschouwers, fi nanciers, legio partijen. Je schuift als organisatie in de veronderstel ling en hoop dat het tegen die tijd weer door kan gaan. Dat is echt niet uit opportunisme. Het is puur scenario-planning, om te overle ven en gezond te blijven.'' Data gekaapt En in die survival gelden opeens andere wetten. Op de kalenders wordt aan landjepik gedaan. Data worden gekaapt, zonder andere partijen te raadplegen. Neem de Franse tennisbond, die zonder overleg Roland Garros verplaatste naar het najaar, één week na de US Open. ,,Een heel egoïstische keuze'', oordeelt tennisser Robin Haase. ,,Juist in deze tijden waar samen optrekken zo belangrijk is, gaan zij op een eiland zitten, zon- der andere toernooien of de WTA en ATP te raadplegen.'' Het gaat organisaties vooral om het behoud van een stip op de ho rizon. Vanwege sponsorovereen komsten, financiële belangen en een verlangen naar continuïteit, ook in deze barre tijden. Bij de Marathon Rotterdam is het niet anders. Door de verplaatsing naar 25 oktober concurreert 's lands grootste eendaagse sportevene ment straks met de marathon in Amsterdam. Die staat een week eerder gepland, de populaire ma rathon in New York op 1 novem ber. ,,Wij weten van veel deelne mers dat ze ook graag in New York lopen, dus die moéten nu kiezen'', beseft directeur Mario Kadiks. Het wielerpeloton zag het hele klassieke voorjaar al verdampen. De UCI overweegt het seizoen op Wij weten van veel deelnemers dat ze ook graag in New York lopen, dus die moéten nu kiezen te rekken tot 1 november, om zo komend najaar ruimte te maken op de wielerkalender. Grote ron den en monumentale klassiekers moeten straks voorrang krijgen. Maar dat er koersen overboord gaan vallen, staat nu al vast. Ook de Formule 1 ligt stil. In Zandvoort - waar door de GP van 3 mei een streep ging - hoor je ze voorlopig niet praten over een nieuwe datum. ,,Het is nu niet het moment om daar concreet naar te gaan kijken'', vindt directeur Ro bert van Overdijk. ,,Wat mij be treft gaan we pas weer over ons feestje nadenken als dat ook weer gepast is. En of dat in 2020 of 2021 is, ik weet het niet. Niemand heeft een glazen bol.'' klaar stomen. Dat is medisch on verantwoord'', zegt sportfysiothe- rapeut Rogier Hoek van Sparta. ,,Ik denk dat je deze periode moet be naderen als een zomerstop, waarin vier weken niet gevoetbald wordt. Dat betekent dat spelers straks de Sommige spelers willen helemaal niet trainen. Die vinden dat een verkeerd signaal richting de maatschappij gebruikelijke zes weken voorberei ding nodig hebben om wedstrijdfit te raken. Zo niet, dan regent het straks blessures bij alle clubs.'' Bij clubs leven tal van vragen, zegt Serge Rossmeisl van de Fede ratie Betaald Voetbalorganisaties FBO. ,,Verzekeringen, contracten, FIFA-reglementen, arbeidstijdver korting, belastingvraagstukken: we gaan van de ene conferencecall in de andere. Clubs zitten in een va cuüm. Net als veel andere bedrijven verliezen ze veel omzet, dus het is begrijpelijk dat ze de opties nog even open willen houden. Van de andere kant: deze onzekerheid leidt ook weer tot zorgen.'' De voetbalwereld worstelt ook met de morele kant van het verhaal. Zelfs als je onder bepaalde voor waarden zou kunnen trainen en spelen zonder publiek. Moet je dat dan wel willen? Heerenveen-direc teur Cees Roozemond vindt van niet: ,,Mensen overlijden of liggen in ziekenhuizen, iedereen is angstig en onzeker. Al begrijp ik ook wel dat veel clubs hier anders in zitten dan wij. Met Heerenveen zitten we precies in de middenmoot. Oké, wij maken nog een kans op de play offs, maar dat is natuurlijk relatief vergeleken met de landstitel, waar aan Champions Leaguemiljoenen zijn gekoppeld. Hetzelfde geldt voor clubs die promoveren of de graderen. Ik kan me heel goed voor stellen dat die clubs willen dat de competitie wordt afgemaakt.'' wekelijks in de schijnwerpers staat, is momenteel vooral even huisvader. De verhalen aan de eet tafel gaan niet over een bal op de paal, maar over de heftige indruk ken in de coronazone van het zie kenhuis, waar Roos vooralsnog vooral ouderen ziet. Ruud, bekend om zijn positieve karakter, maakt het allemaal intens mee. ,,Het is druk, maar het hoort er ook bij'', zegt de middenvelder. ,,Het draait nu even niet om voetbal. Roos is dokter, ze moet mensen beter ma ken. Zelf kom ik gelukkig tussen door nog wel even tot wat trai ningsuren voor mezelf om te ont spannen.'' Bang In de tussentijd werkt Roos door, vastberaden om zo sterk mogelijk tegen het coronavirus te strijden. Of ze bij zichzelf het coronavirus vreest? ,,Daar ben ik totaal niet bang voor. Ik heb het misschien al gehad en dat is mogelijk bij ons al lemaal thuis al het geval geweest. Als ik naar de supermarkt ga, wat ik liever niet doe, doe ik ook altijd een mondkapje voor omdat ik bang ben dat ik andere mensen kan besmetten.'' Het zijn verwarrende tijden. De voetballer wacht totdat hij weer in actie mag komen, terwijl de arts geen moment rust heeft. ,,Maar laat het maar zo snel mogelijk weer normaal worden en dat het niet over mij, maar over het voet bal van Ruud gaat'', zegt Roos tot slot. ,,Dat zou betekenen dat we het virus onder controle hebben, dat is het allerbelangrijkste.'' tussentijd stond Roos hem bij, maar bouwde ook aan een eigen succesvolle carrière. Terwijl Ruud in de voorbije jaren weer veelvul dig op pad was met zijn club, draaide Roos haar diensten in het ziekenhuis. Eenmaal thuis wachtte het drukke huishouden met de drie kinderen Valente (7 jaar), Julie (3) en William (half jaar). ,,Nu is alleen mijn agenda bepa lend en zijn de rollen even omge draaid'', vervolgt Roos. ,,Het voet bal ligt stil, Ruud hoeft even niet te presteren, en is meer thuis. Hij zorgt meer voor de kinderen, en vooral met een baby erbij, is dat wel even flink aanpassen. We heb ben altijd een druk huishouden gehad met de kids en we kunnen veel hebben. Alleen nu is het wel heel hectisch, omdat school is weggevallen. Ruud moet dus ook les geven aan onze oudste zoon, en tussen alles door natuurlijk ook nog zelf zijn conditie op peil hou den. We krijgen zeker steun van vrienden uit onze omgeving, maar kunnen natuurlijk even niet te rugvallen op onze ouders.'' De voetballer, die al jarenlang donderdag 26 maart 2020 GO Van die heerlijke sportzomer is nauwelijks nog wat over, maar wanneer gaat het circus weer draaien? Eensgezind en soms egoïstisch gokken afgelaste evenementen op inhalen in het najaar. Realistisch of is het vooral wensdenken? Arjan Schouten Rotterdam - Mario Kadiks (Marathon R'dam) - Jevgeni Levtsjenko (VVCS) 2 augustus 2019: Etiënne Reijnen duelleert om de bal met Vange- lis Pavlidis (r). Met deze wedstrijd, PEC Zwolle - Willem II (1-3), werd het lopende eredivisieseizoen afgetrapt. Maar komt er ook nog een bevredigend slot? foto bsr Ruud Vormer in actie voor Club Brugge tegen het Real Madrid van Casemiro. foto bsr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19