in vacature j ÜX 'Met mijn collega vroeg ik om meer salaris' WACH1- W0OPP J mÏ 17 Hoeveel verdien je? mm' ril jij weten wat je kunt verdienen als je een nieuwe baan zoekt? Dan kom je vaak bedrogen uit: het percentage vacatures waarin een salaris genoemd wordt is weliswaar ietsje gestegen, maar nog steeds is het voor veel bedrijven een taboe om be dragen te noemen. Dat blijkt uit on derzoek van Jobdigger, een technolo giebedrijf especialiseerd in het verza melen en analyseren van arbeids marktinformatie. In 2018 noemde 16 procent van de werkgevers een sala ris in de vacature, afgelopen jaar was dat licht opgelopen naar 18 procent. Opvallend, vindt data-analist Mirjam Warners. ,,Door corona is de situatie veranderd, maar de arbeids markt was tot voor kort krap. Het was moeilijk om personeel te vinden en er stonden veel vacatures open. Dan zou je juist zeggen dat werkgevers zoveel mogelijk informatie in een vacaturetekst zetten om zichzelf te onderscheiden. Helemaal omdat sollicitanten graag duidelijkheid wil len." Bemiddelaars - uitzendbureaus en detacheerders - noemen iets vaker (21 procent) een salaris dan werkge vers (14 procent). ,,Ik hoor vaak dat zij werkgevers proberen te overtuigen toch een indicatie te geven." Storend Bij het kiezen van een nieuwe baan vindt de Nederlandse beroepsbevol king een goed salaris het belangrijk ste argument, gevolgd door een leuke werksfeer, becijferde Intelligence Group. Het is dus niet zo vreemd dat 40 procent van de sollicitanten zich eraan stoort als er geen salaris wordt genoemd en 20 procent helemaal af haakt als niet direct te zien is of de baan voldoende geld in het laatje brengt - cijfers die naar voren kwa men uit een onderzoek van uitzen der Unique. ,,We benoemen bij op drachtgevers altijd dat het salaris een belangrijke drijfveer is voor sollici tanten en dat het meer oplevert als je het er wél bij zet. Toch willen ze dat lang niet altijd", zegt Nicol Tadema, die zich met haar bedrijf Voor Tekst gespecialiseerd heeft in het schrijven van vacatureteksten. Werkgevers komen vaak met dezelfde redenen om het niet te doen, constateert Tadema. 'Ik wil niet dat een sollicitant alleen voor het geld gaat' is een veelgehoorde opmer king. ,,Ik schreef bijvoorbeeld een vacaturetekst voor een hondenuitla- ter die het minimumloon zou verdie nen. De opdrachtgever wilde dat er niet in hebben. Ik denk dat je dat juist moet noemen: het is een vorm van voorselectie, de sollicitant weet waar hij of zij aan toe is. Je kunt de functie op een andere manier veel beter verkopen: dat je de hele dag met lieve honden mag werken. Het is een kwestie van omdenken." Ook zijn werkgevers bang dat het salaris dat ze kunnen bieden, niet voldoende is ten opzichte van con currenten, of ze vrezen intern voor scheve gezichten als iedereen weet wat anderen verdienen. Dat ziet ook Manus Aa, die met zijn bedrijf Spielwork een vacatureplatform gemaakt heeft waarbij generieke termen als 'marktconform salaris' 'Ik denk datje het salaris juist moet noemen, vanwege voorselectie. De sollicitant weet waar hij of zij aan toe is' geweerd worden. ,,Bedrijven zeggen: we noemen het gewoon niet, dan is er niet te onderhandelen. Vaak blijkt ook dat het salarishuis intern niet op orde is en willen ze niet dat duidelijk wordt dat de een meer krijgt dan de ander." Mismatch voorkomen Aa denkt dat bedrijven daarmee kansen laten liggen. ,,Door een realis tisch beeld te geven, kun je een kost bare mismatch voorkomen.'' Alle bedrijven die een vacature door Spielwork laten maken, moeten een salaris vermelden. Anders gaat de deal niet door. ,,Nu mogen ze ook een range vermelden of een 'vanaf', maar aanvankelijk was het een exact sala ris. Dat bleek alleen lastig te handha ven, omdat er soms écht onderhan delingsruimte is. Dan moeten we niet te koppig zijn." Aanvankelijk waren er potentiële klanten die afhaakten en geen vaca ture meer wilden plaatsen. Zeker aan het begin deed dat pijn. Toch ziet Aa een omslag. „Vroeger was het in 75 procent van de gesprekken die we voerden een issue, dan moest er over legd worden of was het zelfs direct een no-go. Nu is dat misschien een op de tien keer het geval." Een belangrijke reden waarom dat mogelijk aan het veranderen is: de komst van Google for Jobs naar Nederland. Het vacatureplatform van Google dat in Amerika al een succes is en nu langzaamaan in Nederland uitgerold wordt, neemt het salaris mee in de bepaling van de resultaten. ,,Ze meten of inhoud relevant is voor de ranking en het salaris is daarbij een van de argumenten." Dat beaamt Tadema: ,,Dit is een stok achter de deur voor bedrijven om het salaris wel te noemen." Tot die tijd kun je als sollicitant het beste gewoon een belletje plegen als je wilt weten wat je krijgt. ,,Dan willen ze vaak wel een indicatie geven.'' II ,,Ik heb mijn loonstrook erbij gepakt. Ik verdien 2256 euro bruto. Met reiskostenvergoeding, die is ongeveer 300 euro, krijg ik maandelijks netto zo'n 2100 euro gestort. Ik zit continu op de weg, dus heb meer kosten voor vervoer. Netto krijg ik tussen de 1800 en 1900 euro 'echt' loon." ,,Euhm, gemiddeld. Twee maanden geleden heb ik samen met een collega aangekaart dat we meer wilden verdienen, omdat we in 2019 een oplei ding gevolgd hebben. We wilden een schaal omhoog, maar zijn in plaats daarvan een jaar omhooggegaan in onze huidige schaal. In februari kreeg ik er 100 euro bij." ,,Ik was retezenuwachtig, maar had me goed voorbereid. Ik had altijd het idee dat ik blij moest zijn met wat ik had, maar opeens dacht ik: ho eens even, nee heb je, ja kun je krijgen. Ik heb mezelf ontwikkeld en daar mag best meer salaris tegenover staan. Vrouwen vinden het denk ik moeilijker dan mannen om te onderhandelen. Ik kreeg toch het gevoel: ik moet straks weer met mijn leidinggevende door een deur kunnen. Dat bleek ook gewoon te kunnen." ,,Ja. Onlangs hebben we met een projectgroep bekeken of we van cao konden veranderen. We zitten in de cao Gehandicaptenzorg, terwijl we meer een jeugdzorginstelling zijn. In die cao liggen de lonen veel hoger." ,,Helaas was het niet haalbaar. Het bedrijf zou falliet gaan." ,,Natuurlijk, maar je wil ook je werkplek houden en toekomstperspectief hebben. We waren het erover eens dat we beter in de cao voor de gehan dicaptenzorg konden blijven. Ben je het er niet mee eens, kun je altijd een andere baan zoeken." Verdient Donna genoeg? donderdag 26 maart 2020 GO MARLOE VAN DER SCHRIER -NICOL TADEMA Vandaag: Donna(29) werkt voor 32 uur in de week als ambulant gezinsbegeleider in de jeugdzorg. Wat verdien je? Blij mee? Hoe vond je de onderhandeling gaan? Weet je wat je collega's verdienen? En? Balen? BABETTE RIJKHOFF Leeftijd: 29 jaar Aantal jaar werkervaring: vijf Aantal werkzame uren per week: 32 Opleiding: hbo Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor haar functie 2029 euro bruto. ,,Ik krijg meer. En ik zie dat mannen voor hetzelfde werk 2217 euro krijgen. Dan krijg ik nog steeds meer. Fijn! O Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17