WERK Zo vergeet je nooit meer c ie bijlage Develops engineer Salaris staat lang niet altijd genoemd D IF/VW&ST HIêP ZIM V00& IKJFÖP/JWIE. H&T SA 16 Je brein op het werk WAT DOET EEN... Op zoek naar een nieuwe baan? De kans dat je in de vacaturetekst al kunt vinden wat het werk oplevert, is klein. In slechts 18 procent van de vacatures wordt een salaris benoemd, blijkt uit nieuw onderzoek. De meeste bedrijven houden het op 'een marktconform salaris'. Waarom doet men daar eigenlijk zo geheimzinnig over? Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Ijl N og een keer, nu met bijlage!' Ik wed dat dit een van de meest verstuurde tek sten in mijn carrière is. En misschien ook in die van jou. Geen wonder. Mailen bestaat uit best wat stappen en die doen we op de automatische piloot. Dan zien we weleens iets over het hoofd. Wat pas echt vervelend wordt als blijkt dat je per ongeluk een mailwisseling doorstuurt waarin dingen staan die de ander niet mag lezen ('Ik heb de offerte expres hoog ingestoken, want deze klant is een krent'). Oeps. De oplossing is te kinderlijk voor woorden. Maak een korte checklist en vink alle items af voordat je op 'verzenden' klikt. Kloppen de e-mailadressen? Check. Zit de bijlage erbij? Check. Hangt er geen sliert aan vorige mails aan? Check. Ik snap dat dit een beetje stom voelt. Je weet heus wel hoe je je werk moet doen. Het zelfde dachten chirurgen in het ziekenhuis van de Ameri kaanse chirurg Atul Gawande. Ondanks hun training, exper- tise en intelligentie maakten ze veel menselijke fouten. Dat moest beter kunnen vond Gawande, dus introdu ceerde hij een checklist. Hierop stonden heel basale vragen, zoals: ligt de juiste pa tiënt op de tafel, zit de bloed drukmeter op de patiënt? Een operatie mocht pas doorgaan als een verpleegkundige alle items had afgevinkt. Hoewel de chirurgen niet zo gecharmeerd waren van de checklist, namen ze hem in gebruik. Na drie maanden waren er aanzienlijk minder grote complicaties en sterf gevallen. Waren het dan zulke prutsers? Nee, waarschijnlijk niet. Wanneer we complexe beslissingen nemen, missen we weleens een stap. Lastig wel, om te accepteren dat onze hersenen geneigd zijn fouten te maken. Van de chirurgen bleef 20 procent de lijst onzin vinden. Als ze zélf onder het mes zouden moe ten, dan vonden bijna alle chirurgen ineens wél dat er een checklist gebruikt moest worden. Misschien toch eens aanvaarden dat we allemaal maar mensen zijn. Ook jij. donderdag 26 maart 2020 GO U MICHEL LOYEN (40) is develops engineer bij BCT in Sittard. Wat doe je voor werk? ,,Ik ben IT'er. Met het team ontwikkelen we niet alleen een softwareproduct, we doen ook het onderhoud en bekijken of het werkt." Lijkt dit je wat? Wat vind je het leukst aan je baan? Kijk voor vaca- „Werken met cloudoplossingen was altijd al tures op de mijn droom en dat doe ik nu.'' site van deze krant bij /werkt In samenwerking met Nationale Vacaturebank Enne, wat schuift dat, die baan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16