ECONOMIE 15 Hoe wordt de benzineprijs berekend? IMF: Afrika straks ook de sigaar zouden kopen. De Russen konden dat niet over hun kant laten gaan en schroefden de oliekraan op hun beurt ook veel verder open. Pijlsnel De gevolgen laten zich raden, de olie prijs zakte pijlsnel in. Meer aanbod en minder vraag zorgde ervoor dat de prijs voor een vat olie afgelopen week zakte tot rond de 25 dollar, de laagste prijs sinds achttien jaar. En die prijs zal voorlopig laag blij ven, verwacht Van Cleef. ,,Als de eco nomie herstelt zal de vraag weer toe nemen, maar dat verwachten we voor lopig niet.'' Toch herstelde de prijs zich de afgelopen dagen licht. ,,Dat komt omdat president Trump heeft gezegd dat hij meer Amerikaanse olie op gaat kopen om de strategische re serves aan te vullen.'' De vraag is waar producenten al die extra olie zullen laten. De vraag neemt immers niet toe. ,,Je ziet nu al dat er olietankers worden gehuurd om die extra olie op te slaan'', zegt Van Cleef. En dat is helemaal geen gekke strate- KOSTEN Trump gaat meer olie opkopen om strategische reserves aan te vullen gie, het levert zelfs winst op. Dat komt omdat de prijs voor olie die over enkele maanden geleverd wordt, hoger is dan de prijs die nu voor olie moet worden betaald. Dat fenomeen heet contango in de oliewereld. Olie nu kopen en opslaan om die later tegen een hogere prijs te leveren, levert dus winst op. ,,Zelfs als j e de kosten voor het huren van de olie tankers er aftrekt. En die prijzen zijn niet mals'', aldus Van Cleef. De bankier verwacht dat de prijzen voor een vat olie later in het jaar weer wat zullen aantrekken. Van Cleef ver wacht dat uiteindelijk ook de produc tie in de VS zal teruglopen. ,,Maar het duurt vijf tot zes maanden voor je dat in de productiecijfers terugziet. Daarom zal de prijs pas later gaan aan trekken.'' Amerikaanse olieproducenten heb ben er bij de regering op aangedrongen om te gaan praten met de Opec en Rusland over productiebeperkingen. Ook de Amerikanen willen daar aan meedoen. Maar vooralsnog houden de Russen hun poot stijf. Ook Afrika ontkomt niet aan een economische crisis, voor spelt het Internationaal Mo netair Fonds (IMF). Tijdens de financiële crisis van 2008 kwam het continent er nog redelijk goed vanaf, omdat Afrikaanse landen minder vervlochten waren met het wereldwijde financiële sys teem. ,,Deze keer zal het an ders zijn'', stellen IMF-econo- men Karen Ongley en Abebe Aemro Selassie. Ze denken dat de virusuitbraak op verschil lende manieren tot economi sche schade leidt, terwijl er in het gebied maar beperkt geld beschikbaar is De enorme in storting van de olieprijzen leidt tot grote schade bij olie- exporterende Afrikaanse lan den, zoals Nigeria, Angola en Gabon. Dit instrument moet omvang én een lange looptijd hebben om efficiënt te zijn Conte van Italië en Sanchez van Spanje willen een geza menlijk EU-schuldinstrument. Door coronavirus wordt minder gepind Door de coronapandemie wordt er flink minder gepind in Nederland. Volgens cijfers van het economisch bureau van ING lag het aantal pin- transacties vrijdag bijna een kwart lager dan een jaar eer der. De terugval komt vooral door de sluiting van veel pu blieke plekken, zoals restau rants, cafés, bioscopen en sportclubs. Vooral in de vrije tijdsbestedingsbranche en in kleding- en schoenenzaken werd fors minder gepind. Run op zzp-bijstand Bond maakt zich zorgen Apple-fabriek India op slot V-Power FuelSave FuelSave donderdag 26 maart 2020 PC >7 blijft het stil Bij dit tankstation bij Breukelen is het normaal een komen en gaan van automo bilisten. FOTOMARCO OKHUIZEN -Hans van Cleef, ABN Amro De prijs die betaald wordt voor een vat ruwe (onbewerkte) olie is meer dan gehal veerd de afgelopen weken, maar de benzi neprijs niet. Dat komt omdat de prijs van ruwe olie maar een zeer beperkt deel uit maakt van de prijs voor brandstoffen. Als de olieprijs (flink) daalt, dalen wel de kosten van de olie maatschappijen, maar nauwelijks voor de pomphouders. De marge voor de benzi neverkopers langs de (snel)weg is namelijk een vast bedrag per liter: die verandert niet, of de olie nu peper duur of spotgoedkoop is. Ook de accijns (de overheidsheffing op benzine) is een vast bedrag per liter. UnitedConsumers.nl legt uit hoe een - de laatste jaren 'normale' - benzineprijs van 1,66 euro tot stand komt. Het begint bij de kos ten die de oliemaat schappij maakt. De olie moet opgepompt, ge raffineerd en vervoerd worden. Dat is in dit geval zo'n 40 cent. Daarbovenop komt nog de marge voor de oliemaatschappij en de pomphouder. Die marge is 11 procent, in dit geval dus 18,3 cent. Daar komt de accijns op: 80 cent per liter euro95. Dat maakt een prijs van 1,38 cent per liter. En daar wordt vervolgens btw over geheven. Dat is 21 pro cent: 28 cent. Totale li- terprijs: 1,66 euro. WASHINGTON De Franse president Macron, AMSTERDAM De NS voert sinds deze week een basisdienstregeling uit, waardoor ruim een derde van het normale aantal reizigers vervoerd kan worden. De afname van het aantal reizigers gaat gepaard met een forse inkomstendaling. foto anp AMSTERDAM Bij de noodloket- ten voor zzp'ers die in financiële nood zijn geko men door de coro nacrisis, zijn al tienduizenden aanvragen inge diend voor bij stand. In Amster dam en Rotterdam loopt het storm. In twee dagen had den zzp'ers in Am sterdam 16.000 aanvragen inge diend. In Rotter dam gaat het om 5000 aanvragen. UTRECHT Vakbond FNV heeft zorgen over horecamedewer- kers met een flexi bel contract. FNV merkt dat veel ho recabedrijven er voor kiezen om tij delijke aflopende contracten niet te verlengen. MUMBAI Producenten van iPhones in India hebben hun pro ductie stilgelegd vanwege een na tionale lockdown door de Indiase overheid. Het gaat om de bedrijven Foxconn en Wis- tron. Apple heeft een kantoor in Hy derabad, waar dui zenden mensen werken aan kaar ten voor het be drijf. Zij worden hard geraakt door de maatregelen. Shell G Diesel Shell Euro 95 Shell Diesel I— Shell O V-pov/er Benzine SPOORWEGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15