CORONAVIRUS ƒ/-'*/ƒƒ 1 JOL Nederland: honderden extra beademingsmiddelen nodig Drie patiënten overleden Zo werk je thuis veilig online Filmplatforms doen in deze tijd prima zaken Walcheren Geen centraal eindexamen, geen examenstunt, geen examenfeest, geen laatste schooldag, geen examenreis. „Alles wat het examenjaar tot een examenjaar maakt, missen we nu.'' Noëlle Sallent (gymnasium 6) uit Middelburg is teleurgesteld. Maar ook verward. Want nu de schoolexamens meteen het eindcijfer bepalen, is de Nehalennialeerling vrijwel zeker geslaagd. ,,Het voelt niet helemaal alsof ik het verdien.'' zeeland2 en 4 nihil I it h ,,Het kan echt spannend worden volgende week, het is een race tegen de klok'', zegt Diederik Gommers, voorzitter van de Nederlandse Ver eniging voor Intensive Care (NVIC). Gommers noemt de apparatuur de grootste bottleneck, naast perso neel. Op dit moment zoeken de zie kenhuizen in alle hoeken, kieren en kasten naar nog aanwezige be ademingsmiddelen. Defensie stelt alvast veertig apparaten beschik baar. Naar verwachting volstaan deze inspanningen om het aantal ic-plekken deze week op te schalen van 1150 naar 1500. Maar om daarna op 2000 ic-bedden uit te komen, zoals het kabinet wil, zijn nieuwe apparaten nodig. De concurrentie is enorm. Teke nend is het verhaal van Philips. Het Nederlandse concern heeft een fa briek in de Verenigde Staten en is bang dat de overheid daar de appa ratuur opeist. Inmiddels zijn beide partijen in gesprek, zegt een woord voerder van het bedrijf. ,,De Ame rikaanse overheid wil zeker weten dat ze genoeg apparatuur krijgt. Wij hebben goede hoop dat er een oplossing komt waarbij een deel naar Amerika gaat.'' Toch denken steeds meer landen nu aan zichzelf. Daardoor wordt het importeren van beademingsmid delen steeds moeilijker. Minister Van Rijn (Medische Zorg) heeft 2000 stuks besteld. Maar of en wan neer de apparatuur geleverd wordt, is onbekend. Het kan echt spannend worden volgende week DODENTAL ZEELAND OP 5 De Nederlandse overheid heeft ook Philips een opdracht gegeven voor 'een breed pakket' ic-appara- tuur, stelt een woordvoerder van dat bedrijf. ,,Niet alleen beade mingsapparatuur, maar ook bij voorbeeld patiëntbewaking en ct- scanners.'' Of Nederland voorrang krijgt? ,,Nee, dat kunnen we niet maken. We willen een eerlijke verdeelsleu tel. Iedereen heeft tekorten, niet al leen Nederland. We willen de pro ductie zo snel opvoeren als moge lijk is. Daarbij hebben we alle lan den juist nodig. Onze beademings- apparaten worden weliswaar in de VS gemaakt, maar de onderdelen komen uit Europa en Azië. Als één schakel in de keten dingen voor zichzelf houdt, kunnen we de pro ductie niet verhogen. We moeten het samen doen.'' Gisteren tegen de avond lagen er 546 coronapatiënten op de Neder landse intensive cares, een toename van 59 ten opzichte van maandag. Het RIVM meldde 63 sterfgevallen. In totaal heeft het virus in ons land nu 276 levens geëist. Hoe zorg je voor veilige communicatie? Een stroom films die nooit opdroogt Nieuwsmedia 711688 555530 Si CS Slag om ic-apparatuur De strijd om beademingsappara tuur voor ic-patiënten woedt zo hevig dat een tekort dreigt. Ne derland heeft honderden extra apparaten nodig, maar de vraag is of die er op tijd komen. Philips geeft ons land in elk geval geen voorkeursbehandeling. Sander van Mersbergen Rotterdam —Diederik Gommers, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Intensive Care Het aantal Zeeuwse coronapatiënten dat is overleden, is ge stegen naar vijf. Tus sen maandag-en gistermiddag kwa men er drie bij. Dat meldt de GGD Zee land. Over de woon plaats van de slacht offers doet de GGD geen mededelingen. Het aantal inwoners van Zeeland dat po sitief is getest op het virus, is met tien ge stegen naar 73. Die cijfers worden vooral gebruikt om een ten dens vast te kunnen stellen. Het werke lijke aantal mensen met corona ligt veel hoger: lang niet ie dereen met ziekte verschijnselen wordt immers getest. P2 t/m 13 en ZEELAND 1 t/m 6 »P16 »P20 woensdag 25 maart 2020 Droog en zonnig met frisse wind 11°C pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1