Blijf 24/7 op de hoogte over het coronavirus via pzc.nl en onze app P ll CORONAVIRUS I 9 Nabestaanden volgen proces rond MH17 noodgedwongen vanuit huis Het MH17 strafproces werd gisteren, wegens de coronacrisis, voort gezet zonder publiek en pers. Nabestaanden moesten de zitting thuis via een livestream volgen. Stipt om 10.00 uur neemt rechtbankvoorzitter Hendrik Steenhuis - via de livestream - thuis bij Rob en Silene Fredriksz het woord. Hij begint met de consta tering dat wederom geen van de vier verdachten - drie Russen en een Oe- kraïener - zijn verschenen die wor den vervolgd voor het neerhalen van vlucht MH17. In de woonkamer van het Rotter damse echtpaar zitten bijna evenveel mensen als in de nagenoeg lege rechtszaal op het televisiescherm. In het Justitieel Complex Schiphol zit ten slechts drie rechters, één griffier, één officier van justitie en één advo caat. Normaal zouden Rob en Silene de rechtszaak in het congrescentrum in Nieuwegein volgen, samen met an dere nabestaanden. Dat deden ze ook op de eerste twee procesdagen (9 en 10 maart). Vanwege het coronavirus is dat afgeblazen en wordt de derde zitting in het proces zonder publiek en pers afgewerkt. Hoewel alle rechtszaken tot zeker 6 april zijn stilgelegd, is het MH17- proces dusdanig urgent dat opschor ten geen optie is. Dan maar in een lege zaal, waar ook de rechters en de griffier gescheiden door een lege stoel op afstand van elkaar blijven. „Gezien de situatie begrijpelijk", zegt Silene. ,,We zijn allang blij dat m m e dicht Via onze app houden wij u continu op de hoogte over de ontwikkelingen rondom het coronavirus en de gevolgen die het voor u heeft. In het liveblog op onze site en app leest u op elk moment van de dag de laatste ontwikkelingen over het coronavirus. Toegang tot alle online artikelen via de mobiele app: Ga naar pzc.nl/app en download de app. Vragen? Wij helpen u graag verder via pzc.nl/service Je denkt dat je niet meer kunt huilen, maar op zo'n moment vloeien de tranen weer deze zitting doorgaat. Natuurlijk is het prettiger om met met nabestaan den samen te zijn en dingen met el kaar te bespreken. In Nieuwegein is iemand van het OM aanwezig om uitleg te geven en vragen te beant woorden.'' Ook al duurt de zitting kort en is de inhoud niet verrassend, de span ning is fysiek en mentaal groot voor aanvang van de zitting. Rob en Silene volgen het betoog van Steenhuis stil en geconcentreerd. De juridische taal is soms moeilijk te volgen, maar vriendin en advocaat Shiri Schei- mann, die meekijkt, geeft dan tekst en uitleg. Naast het televisiescherm hangen foto's van zoon Bryce Fredriksz en schoondochter Daisy Oehlers, twee van de 298 slachtoffers van vlucht MH17. Het is alsof ze meeluisteren naar de monoloog van Steenhuis. Die legt uit dat de rechtbank de Nederlandse en Russische advocaten van verdachte Igor Poelatov meer tijd geeft om zich te verdiepen in het 36.000 pagina's tellende strafdossier. Op 8 juni, als het proces wordt her vat, krijgen ze de gelegenheid om te reageren op de verzoeken van het Openbaar Ministerie. Tot die tijd neemt de rechtbank geen besluit over de onderzoekswen- sen van het OM, zoals het horen van meer getuigen en deskundigen over tapgesprekken en beeldmateriaal. Justitie wil daarnaast dat de rechters in een hangar op vliegbasis Gilze- Rijen het gereconstrueerde vlieg tuigwrak gaan bekijken. De recht bank wil eerst weten wat dat toe voegt. Ook moet volgens de rechtbank meer duidelijkheid komen over Amerikaanse satellietbeelden waarop het afschieten van de Buk-raket te zien zou zijn, en gegevens over pin betalingen van verdachten in de peri ode rond de ramp. Wel geeft de rechtbank gehoor aan het verzoek van het advocatenteam van nabestaanden om inzage in het strafdossier. Het OM verzet zich daartegen, uit angst dat stukken uit lekken. De advocaten krijgen nu van een deel van de stukken een kopie. Die mogen ze alleen met hun cliën ten bespreken, maar niet verstrekken. Silene: „Natuurlijk wil je het liefst alles lezen, maar als het OM dat niet wil in het belang van de rechtszaak, vinden wij dat prima. We willen niet dat de media elk detail in het dossier gaan uitdiepen.'' Ze zijn tevreden over hoe het proces tot nu toe verloopt. Huilend hoor den ze op de eerste zit tingsdag de officier van justitie twintig minuten lang alle namen van de slachtoffers opnoemen. ,,Je denkt dat je niet meer kunt huilen, maar op zo'n moment vloeien de tranen weer'', zegt Silene. ,,Ik probeerde neutraal naar de advocaten van de verdachte te luisteren, maar dat lukte niet. Ik voelde boosheid. Ik wil ze niet horen zeggen dat ze ook meele ven met de nabestaanden. Voor mij zijn zij de advocaat van de duivel.'' De harde taal van het OM richting Rusland stemt Rob tevreden. ,,Ik heb niet zozeer het gevoel dat hier vier verdachten terechtstaan, maar dat Rusland terechtstaat. Dat voelt goed.'' dinsdag 24 maart 2020 PC k .*7 'We zijn al blij dat 't doorgaat' Tonny van der Mee Rotterdam/Schiphol ers bezweken TJ»'"C '9VMiiE Nu 24 Nederlanders bezweken aan coronavirus: 'hoe groot wordt tweedi golf'? Rob en Silene kijken naar de live stream. Aan de muur naast de tv foto's van hun zoon en schoondochter. FOTO'S FRANK DE ROO —Silene

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9