Er hangt een gezonde spanning op de ic CORONAVIRUS 8 NIEUWS .WK we IU,le" leiders veikop^n hun volk A Mark van Assen Brussel ,,Het corona-virus is meegenomen door migranten." Of: „Corona is een biologisch wapen van de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en/of China." En: ,,Het virus heeft een duidelijke link met het nieuwe 5G-netwerk." Ook opmerkelijk: ,,De EU denkt erover om mensen mas saal te gaan vaccineren." Het leest als een heel akelig lijstje. Het is samengesteld door de East StratCom Taskforce, een EU-organi- satie met een spannende naam die zich speciaal bezighoudt met Russi sche nepnieuwscampagnes in de Europese Unie. Sinds 22 januari heb ben de onderzoekers 110 gevallen van nepnieuws gevonden op popu laire mediakanalen. Niet geschreven door het Kremlin, maar wel van harte verspreid door Russische in- ternettrollen via media die een band hebben met de regering. Het doel: het zaaien van verwarring en ver deeldheid. Foute claims Hoeveel impact dit heeft? In Spanje zien we bijvoorbeeld dat RT (voor heen Russia Today, een door het Kremlin gefinancierde zender) op sociale media de twaalfde meest ge deelde bron van corona-nieuws is. East StratCom geeft een overzicht van de foute claims die op dit mo ment rondgaan. Zo zou Wuhan niet de plek zijn van de uitbraak, maar de VS. Ook zouden alle Europeanen in quarantaine zitten, terwijl migran ten kunnen gaan en staan waar ze willen. Of deze: dat hele corona is een grote grap, het bestaat niet eens. En natuurlijk gaan er ook allerlei sa menzweringstheorieën rond. Volgens East StratCom zijn de Russische nepberichten gericht op buitenlands én binnenlands pu bliek. De Russische bevolking krijgt vooral 'nieuws' waaruit moet blijken dat de hele ellende wordt veroor zaakt door een buitenlandse agres- i Russisch nepnieuws is gericht op buitenlands én binnenlands publiek sor (de VS of Westerse laboratoria). Ook wordt benadrukt dat het virus alleen andere, vooral democratische landen treft en dat Rusland alles doet om het volk te beschermen. Volgens Natalia Krapiva van Access Now, een organisatie die opkomt voor digitale rechten, is dit in Rus land een bekende tactiek. De kijkers en lezers in Europa krij gen vooral complottheorieën voor geschoteld, waarin een hoofdrol is weggelegd voor de 'mondiale elite'. Die zou het virus misbruiken voor eigen gewin. Het doel hier is niet al leen het vertrouwen in de nationale en Europese regering te ondermij nen, maar ook in de internationale instituties en de wetenschap. Ook de VS heeft inmiddels aan de bel getrokken over het gestook van de Russen. ,,Ze zitten achter een hele horde nepaccounts die foute infor matie over het coronavirus versprei den via sociale media", zei Lea Ga- brielle van het ministerie van Bui tenlandse Zaken voor het Ameri kaanse Congres. Rusland spreekt alle beschuldigingen tegen. Woord voerders hebben het over een 'anti Rusland-obsessie' en 'opzettelijke onwaarheden'. Sommigen wijzen met de beschuldigende vinger naar de VS, waar ook wordt gegrossierd in nepnieuws. En daar hebben ze een punt. Want was het niet president Donald Trump zelf die nog niet zo lang ge leden corona bestempelde als een 'hoax' (nep, oplichterij)? Daar is hij in zijn openbare uitlatingen inmid dels een beetje van teruggekomen, maar in het kamp van de Republi keinen, conservatieven, Trump- adepten en alt-right-aanhangers wemelt het nog van het nepnieuws. Ook hier zou het virus best een bio logisch wapen kunnen zijn, maar dan natuurlijk van Rusland of China. Of misschien wel betaald door Bill Gates of George Soros. Paniekzaaier De ultraconservatieve radiopresen tator Rush Limbaugh, met de best beluisterde show van de VS, rept van een 'mislukt wetenschappelijk ex periment'. Paniekzaaier Alex Jones is ook van de partij. Hij is onder meer bekend van zijn complottheorieën over de schietpartij op een school in Sandy Hook, waarbij 26 mensen om het leven kwamen. Volgens hem was deze in scene gezet (net als de maanlanding van 1969). Ook nu is er volgens hem iets kwaadaardigs aan de hand, iets met 'duistere krachten', 'biologische wapens' en het 'ontvol ken' van de aarde. Gelukkig kunnen mensen bij Jones' eigen webwinkel een speciale tandpasta kopen die het virus tegengaat. Michael Frank Dordrecht OP DE INTENSIVE CARE k voel me niet vermoeid; slaap elke nacht nog prima. I Eigenlijk lig ik nooit wakker tijdens stressvolle situaties. Het klinkt misschien een beetje vreemd, maar ik houd wel van die druk. Op acute momenten toch de goede beslissingen nemen. Daarom heb ik ooit dit vak geko zen. Wel zorg ik goed voor mezelf. Mijn werk zie ik als topsport. Dus: voldoende slaap, goede hygiëne en bewust eten. Op de ic hangt een gezonde spanning. Tijdens het ochtendoverleg zag ik veel seri euze blikken. Iedereen is gecon centreerd; we moeten een belang rijke wedstrijd spelen. Ik probeer in zo'n vergadering wel wat 'lucht' te brengen. Ook even over koetjes en kalfjes praten. En ik benadruk dat iedereen rustmomenten moet pakken. Dit is niet morgen voorbij. Er wordt gesproken over maanden. Niemand die het weet, maar ik houd er wel rekening mee. Op de ic zijn nu tien bedden be zet; er zijn twee patiënten bijgeko men. We werden 's ochtends om zes uur gebeld of we iemand uit Helmond konden overnemen. Een noodsituatie, dan moeten we als ziekenhuis bijspringen. De patiënt is met een speciale ambulance deze kant opgekomen. Zo'n over plaatsing is ook voor de familie heftig. Het is toch aan de andere kant van het land en er mag maar één familielid op bezoek komen. Voor het coronavirus kan ik de patiënten geen medicatie geven. Ik kan alleen hun complicaties be handelen, bijvoorbeeld de adem halingsproblemen. Het is wachten op het wondermiddel. Gelukkig zijn daar veel mensen druk mee bezig. Een lastige klus wel: er is niet één type virus dat rondgaat. Zo'n overplaatsing is ook voor de familie heftig. Het is toch aan de andere kant van het land Corona is ontzettend slim en past zich aan de omstandigheden aan. Als er ergens een medicijn is ge vonden, hoeft dat dus niet per de finitie ook bij onze patiënten te werken. Ondertussen bereiden mijn collega's en ik ons verder voor op wat mogelijk komen gaat. Zo hebben we een verzoek inge diend bij Defensie, die beade mingsapparatuur beschikbaar stelt aan intensive cares. We zouden er graag vijf bij willen. Die apparaten hebben we niet acuut nodig, wel licht later wel. Defensie heeft nog niet gereageerd. Het is ook maar de vraag of ze iets kunnen geven. We zijn natuurlijk niet het enige zie kenhuis dat om hulp vraagt." Jamaica Vink dinsdag 24 maart 2020 PC Nepnieuws: corona is een grap of een biologisch wapen Tegelijk met de corona-pandemie woedt er ook een 'infodemie', zoals de Wereldgezondheidsor ganisatie het noemt. Er is veel te veel informatie in omloop; vaak accuraat, vaak helemaal niet. De Russen doen hun best om ver warring te zaaien, maar wij in het Westen (en vooral de VS) kunnen er ook wat van. !0RMSR RUWS AID* CORONAVIRUS ISTM US .IOCOGIC.L WEAPON (jOODS O CU* >h t|| 0*J/1 ïauQ^ 'e Russische deskundige is van menïn- j De verdachtmakingen in Westerse richting zijn talrijk en lopen sterk uiteen. foto's eeas special report Zorgverleners op de intensive care staan in de frontlinie om het coronavirus te bestrijden. Michael Frank (53) is intensivist op de ic van het Albert Schweitzer ziekenhuis in Dordrecht en geeft dagelijks een inkijkje in zijn werk. Deel 5: ,,We hebben Defensie om hulp gevraagd.'' Artikelen piOQia Videe PodcasH rss--*'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8