CORONAVIRUS I 7 Ineens hoor je: 'Niet doen.' Zitten ze elkaar te muten zicht houdt, zitten Tobe en zijn broertje Boet lief te werken. Maar zo dra ze opstaat om iets anders te doen, gaat het nogal eens mis. ,,Ze grijpen alles aan om iets anders te doen. Even plassen, even iets te drinken halen, even de poes aaien", verzucht ze. Legestoeltjes Intussen staart juf Kelly naar de lege stoeltjes voor haar. Zij zit elke dag ge woon op school achter haar laptop. ,,Je mist de stemmetjes in de gangen en zelfs die jassen waar je over strui kelt." De momenten dat ze de koppies van haar leerlingen op het scherm ziet, zijn lichtpuntjes. ,,Dan denk ik, hè fijn, daar zijn ze weer. Maar ver volgens kijk ik die lege klas in en denk ik: waarom zitten ze niet ge woon hier." Hoewel deze leerkracht in een week tijd ontzettend veel heeft ge leerd over digitale lessen, mist ze de kinderen. ,,Het lijkt wel alsof ik een nieuwe baan heb." Want contact via een schermpje is toch echt anders dan live in de klas. De leerkracht merkt ook aan haar klas dat het gemis groot is. Tussen 11.00 en 12.00 uur mo gen de leerlingen weer inloggen voor een vragenuurtje. ,,Er maken veel kinderen gebruik van. Soms ook als ze geen vragen hebben. Ze vinden het gezellig om bij elkaar te zijn en mee te luisteren." Al zijn de digitale lessen soms ook chaos. ,,Ze kunnen elkaars microfoon uitzetten. Dus dan hoor je ineens ie mand zeggen: 'Niet doen.' Blijkt dat ze elkaar zitten te muten." Tobe lacht als hij het daarover heeft. ,,Ja, som mige zitten wel te klieren." Musical De afsluiting van de basisschooltijd zal voor veel groep 8-leerlingen niet zijn wat ze ervan hadden verwacht. De klas van Tobe zou afgelopen maandag en dinsdag auditie doen voor de musical. ,,Mijn man Frank zei van de week al: ik heb de beste herin neringen aan groep 8. Tobe mist dat straks. Het is maar de vraag of het schoolkamp kan doorgaan. Maar ja, daar moeten we maar iets op verzin- nen", vindt moeder Gaëlle. De leer krachten hebben een alternatief be dacht voor de audities: alle leerlingen moeten online filmpjes insturen. Ondertussen slaat na het school werk de verveling snel toe. ,,Ik verveel me echt héél erg. Normaal heb ik dat helemaal niet", beaamt Tobe. Zijn moeder: ,,De eerste dag werd ik daar helemaal gek van. Hij vroeg continu: wat moet ik nu doen, wat moet ik nu doen. Ze zitten altijd uren per dag op school, sporten, eten en gaan naar bed. Dat is allemaal weggevallen." Maar daardoor zijn er ook momen ten ontstaan waar het gezin veel waarde aan hecht. ,,We proberen er iets leuks van te maken. Koken meer met zijn allen, picknicken in de woonkamer, voetballen, 's avonds hebben ze een dartmoment met hun vader, we kijken met zijn vieren films", beschrijft Gaëlle. Fijn om zo veel tijd met zijn ouders en broer te hebben, vindt Tobe, maar die dichte scholen hebben ook hun keerzijde. ,,Ik mis de juf en mijn vrienden echt heel erg." De eerste week met dichte scholen is voorbij. Leraren door het hele land experimen teren met lesgeven op afstand. En leerlingen die thuis moeten blijven merken langzamerhand dat school toch niet zo vervelend is... Juf Kelly Jansen van de Dr. E. Boek- manschool in Amsterdam mist haar groep 8-leerlingen nu al, maar heeft in een week tijd van alles geleerd over lesgeven op afstand. En ook over haar leerlingen. Haar mond zakte open van verbazing toen twee jongens uit haar klas vroegen wat ze voor spelling moesten doen. ,,De twee doerakjes van de klas, tegen wie ik altijd hon derd keer moet zeggen dat ze hun werkboeken moeten pakken.", zegt juf Kelly lachend. De leerlingen hóef den nog helemaal geen spelling te doen, nu zaten ze uit eigen beweging met de neus in de boeken. ,,Ze willen werken, anders vervelen ze zich." Elke dag ziet juf Kelly haar leerlin gen stipt om 9.00 uur via een Google Hangout, een livestream waarin alle leerlingen vanuit huis kunnen inlog gen. De koppies verschijnen in beeld. Via de microfoon op de laptop kun nen ze iets zeggen en elkaar horen. Eh ja, dat vergt grote discipline van alle deelnemers. ,,Ze mogen een kwartier eerder vast inloggen, zodat ze even met elkaar kunnen praten. Nou, dat is echt een chaos", weet Gaëlle Blok, moeder van de 12-jarige Tobe, inmid dels. Ze zit er dagelijks bij aan de eettafel als haar zoon Tobe zijn klas ontmoet en juf Kelly de planning voor de dag met de kinderen doorneemt. Daarna gaat de achtstegroeper aan de slag met zijn werk. Helemaal vanzelf gaat dat niet. Zolang moeder Gaëlle toe- •5 id dinsdag 24 maart 2020 GO -v/# Juf Kelly Jansen van de Boekmanschool in Amsterdam geeft digitaal les in een lege klas en zwaait naar de thuis lerende Tobe. fotos pim ras Zelfs kletsen en klieren kan digitaal, toch mist Tobe de juf Een juf van de Boekmanschool geeft dansles aan kinderen die thuis meedoen. foto pim ras - Juf Kelly Jansen Ellen van Gaalen Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7