Voe de rest van 't jaer een pit in je nist 'S 9 Zuiderburen Streektaal OMMEGANG IMMUUN VOOR CORONA? Het coronavirus houdt de bekende Ommegang Ros Beiaard in het Vlaamse stadje Dendermonde op 24 mei niet tegen. Nadat bekend werd dat op veel plaatsen organisato ren evenementen uit voorzorg liever niet zien doorgaan, rees bij Dendermonde- naren de vrees dat ze hun ros Bei aard eind mei niet te zien zouden krijgen. Burgemeester Piet Buyse is duidelijk. ,,De datum van 24 mei is nog wel een tijdje van ons af en we gaan ervan uit dat de situatie rond corona wel onder controle zal gehouden worden", zegt hij. ,,Er zijn voor dit gebeuren, waar de Dendermondenaren al tien jaar naar uitkijken, al zoveel voorberei dingen getroffen en kosten ge maakt, dat zomaar afgelasten ge woonweg geen optie is. Het Ros Beiaard zal op 24 mei door onze straten lopen. Geen twijfel moge lijk", meent de burgemeester. Al sinds de twaalfde eeuw trek ken religieuze processies door de straten van Dendermonde. De processie van de kerkwijding groeide uit tot de Dendermondse 'Ommegang', die ten tijde van 'de kermis' met veel pracht en praal door de stad trok. Later werd de Ommegang meer 'werelds' met reuzenfiguren. Een van die reu zenfiguren was het Ros Beiaard bereden door de Vier Heemskin deren, naar het wijdverspreide verhaal van de bekende sage. Vanaf de vorige eeuw staan het Ros Beiaard en de vier heldhaftige Heemskinderen centraal in de Ommegang die sinds 1990 tien jaarlijks zijn ronde maakt in de straten van het stadje. De omme gang is nu een mix van historische en eigentijdse taferelen, muziek, toneel en dans gebracht door bijna tweeduizend gekostumeerde figu ranten en acteurs. Praalwagens, getrokken door de prachtigste paarden, zorgen voor een indruk wekkend decor. De Ros Beiaardommegang is niet denkbaar zonder de Vier Heemskinderen op de rug van het Ros Beiaard. Niet iedereen mag zomaar plaats nemen in het zadel van dit machtige Ros. De omme- Het Ros Beiaard zal op 24 mei door onze straten lopen. Geen twijfel mogelijk gang rijdt maar om de tien jaar uit en er moeten telkens andere Heemskinderen gevonden wor den. Voor de selectie gelden eeu wenoude voorwaarden: het moe ten vier broers zijn die na elkaar geboren zijn, er mag geen zus tus sen zitten, de broers zijn op de dag van de ommegang tussen de 7 en de 21 jaar, in Dendermonde gebo ren en hebben er ook onafgebro ken gewoond. Ridderharnassen Onlangs hebben ze in Dender- monde hun nieuwe Heemskinde ren gevonden. Maarten, Wout, Stan en Lander zijn de vier broers Cassiman die eind mei de felbe geerde ridderharnassen mogen aantrekken en als de Heemskinde ren op de rug van het Ros Beiaard door Dendermonde zullen wor den gedragen. Het heldhaftige Ros, waarvan de kop zonder de sierpluim bijna vijf meter hoog is, is sinds 2005 door Unesco erkend als Immaterieel Cultureel Erfgoed van de Mens heid. Na het ondertekenen van de ere code zijn de gebroeders tien jaar actief Heemskind. Dit symbolisch 'contract' tussen het verkozen ge zin en het Ros Beiaardcomité licht hun plichten toe. Na tien jaar over handigen ze het zwaard aan hun opvolgers en ontvangen ze een oorkonde die hen toelaat tot het 'Genootschap der Vier Heemskin deren'. Heemskind ben je voor het leven. Ondertussen pasten de vier broers hun harnassen en kregen hun zwaard, schild en laarzen met sporen. De harnassen worden op maat aangepast, om zo comforta bel mogelijk het Ros Beiaard te kunnen bestijgen. Ze moeten im mers minstens vijf uur op het paard vertoeven. chrief mae een leuk stikje in de krante", zeit 'n toen a 'k 'n tegen kwam op de groate mart. Da's makkelijker ezeid dan edae, wan waè mö je 't over Toen bedocht ik dat het wee voorjaer zou worre en inmiddels is, althans op de kalender. Mae ok buten ka je 't a goed merke en me a een paer moaie voorjaersdaegen ehad. En a 'k an 't voorjaer dienke, dienke ik aoltied an de schoanmaek. Tegenwoordig doe ze dat nie mi, mae in mien jongen tied was dat de gewoonte: de groate voor- jaersschoanmaek. Je most dan op een ochend vroeger as aars uut je nist, wan de schoanmaek begon op de zol- der. De bèden moste naè benee. Die wiere van de trap af esleurd en goenge buten op de teêltuun of op d' aege om te luchten en daè wiere ze bewerkt mie de matteklopper. Tegen d'n aevend kwaeme ze wee vrom naè boven. Het was een vreugde om naè bède te gaen en op zö 'n vers op'eschod bède te kunne gae liggen. Je zakt'n d'r een ènde in wig. Voe de rest van 't jaer lag je dan wee in de pit. Mae die eêste keêr zakt'n je d'r in wig. De koele voor- jaerslucht streek dan langs je bloate beênen. Een heerlijk gevoel was dat. Zö 'n pit ao ok voordeêlen, zeker voe getrouwde mensen. Kiek, iedereên ei wè 's een prusje, ruzie za 'k mae zegge. A je dan op een arde, rechte matrasse ligt en je bluuf iedere an z'n kantje, dan komt 'r niks goeds toet stand. Mae mie een pit in 't midden is dat glad aars. Dan ka je op j'n eigen kant begunne, mae eênmal in slaep, ontspan je en rol je van eigens naè te midden van 't bède en lig je stieve te gen mekaore in de pit. Dat ei an vee huwelijken goed edae. Zeil eboend A de zolder schoane was, gieng het benee vadder. De stoelen uut d'n uzen om af'schuurd te worren, de spinne leeg, het zeil eboend en nie te vergeten most ok de kachel van voe de schouwe. Die wier buten uut'epoest en die wier dan mie vee getobbel naè de zolder edroge. Daè stoeng 'n uut de slaegen en most 'n in eênzaemheid wachte toet at het no vember was. Nae de naejaersschoan- maek mocht 'n wee naè benee. Dan docht die kachel bie z'n eigen doet het noe zelf mae en woud 'n nie an. Mie peterolie, ouwe kranten en een ööp kachel'out wierd 'n dan epaaid toet at 'n mie vee röök begon. Dan wier het voe at het waerm was eêst blauw in uus. Bie oans were d'r nog a mie last van astma. Die wiere dan ok blauw. Dan zag je ze een paer daegen glad nie zitte. Mae noe binne me a bie de naejaersschoanmaek bezig en ver- löpig me eêst voorjaer. 'k Ope op vee moaie voorjaersdaegen en ik dienke a 't zunnetje best goed is te gen de corona. dinsdag 24 maart 2020 GO Dendermonde krijgt zijn Ros te zien In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: de be kende Ommegang Ros Bei aard in Dendermonde. Frank Gijsel Dendermonde -Piet Buyse, burgemeester In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Engel Reinhoudt in het Bevelands. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Engel Reinhoudt Het heldhaftige Ros, waarvan de kop zonder de sierpluim bijna vijf meter hoog is. foto ros beiaardcomité vzw 2020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33