Coronacrisis lijkt ambitieuze plannen nu al te dwarsbomen Enquête over wonen op Oranjeplein Analyse 7 BUURTHUIS VRIJWILLIGERS Schreeuwende kinderen en te kleine ruimtes die niet passen bij de activiteiten. Multifunctioneel centrum De Combinatie is geen plek om de activiteiten van buurtcentrum Het Palet in Vlissingen naar te verhuizen. VEERE Inwoners van Veere krij gen de kans om te laten weten hoe ze in de toekomst graag wil len wonen op het Oranjeplein. Een aantal inwoners en geïnte resseerden werkt aan een plan voor de bouw van 28 apparte menten en wat winkels of be drijfsruimten. Om te weten te komen hoe groot de interesse is, is een online-enquête uitgezet. Er wordt al dertig jaar gepraat over woningbouw het Oranje plein. Het is er nooit van geko men. Een groep inwoners wil daar verandering brengen, aldus Ruud Backx. Ze willen actie on dernemen. Ze denken daarbij aan het opzetten van een coöperatie of aan samenwerking met bij voorbeeld een projectontwikke laar. Ze weten wel al wat ze wil len: 28 appartementen en een aantal ruimtes voor bedrijven. ,,Onder andere een kleine super markt. Want dat is toch wel de grote wens van veel inwoners van het stadje. Op toeristisch gebied kan je er heel veel kopen. Maar voor gewone levensmiddelen zijn de inwoners aangewezen op naburige plaatsen." Backs geeft verder aan dat er vooral woningen moeten komen voor starters, jongeren en oude ren. ,,Want daar is echt behoefte aan." Maar ook enkele dure ap partementen. ,,Die kunnen er voor zorgen dat de andere appar tementen niet te duur worden." Klimaatneutraal De groep vindt ook dat er volgens de modernste technieken ge bouwd moet worden en ook zo klimaat- en energieneutraal als maar mogelijk is. Volgens Backx is er al contact geweest met de ge meente en werd er positief gere ageerd. Een vervolggesprek stond voor afgelopen week gepland. ,,Dat kon helaas niet doorgaan in verband met het coronavirus." Hij geeft ook aan dat de appar tementen niet uitsluitend be stemd worden voor inwoners van Veere. ,,De enquête die nu door de Stadsraad is uitgezet, is een eerste peiling om te zien wat er leeft onder de bevolking." Francis Latusia en Walter van Beusekom van het kernteam van vrijwilligers dat Het Palet aanstuurt, voelden zich nogal overvallen door het collegevoorstel van de ge meente Vlissingen om het buurt huis in het Middengebied dit jaar te sluiten en te slopen. De voormalige kleuterschool uit 1952 is in redelijke staat van onderhoud, dankzij de vrijwilligers, maar het gebouw ver duurzamen wordt te kostbaar, vindt de gemeente. ,,Wij dachten dat we nog aan het onderhandelen waren. We zouden de jaarcijfers krijgen van de vaste lasten. Wij willen wel huren", zegt Latusia. ,,Maar de gemeente stelt steeds al les uit als we om stukken vragen. En nu dit." Doolhof ,,We hebben ons sportief opgesteld. We zijn naar de Combinatie gaan kijken", zegt Van Beusekom. Er huizen drie scholen: de Jozef school, Het Vlot en de Ravenstein- school, er is een kinderopvang en Juvent jeugdzorg en Maatschappe lijk Werk Walcheren hebben er kantoren. En er is een dubbele sporthal. Maar de bevindingen na dat bezoek zijn niet positief. Het is er overdag te lawaaierig, het is een doolhof aan kleine ruimten, de kleine lift is niet handig, er is niet voldoende opslagmogelijkheid, de keuken is te klein voor de vijftig tot zestig gasten van het maanddiner en voor de tachtig bingospelers is alleen plaats op de 'tribune'. Die zittrap is leuk voor kinderen maar niet voor mensen met stramme le den. Daarbij hebben Latusia en Van Beusekom niet de indruk dat de scholen erg openstaan om hun lo kalen te delen met anderen. De quilters, speksteensnijders en houtbewerkers tussen de knutsels van de kinderen in het handwerk lokaal? De werkplaats van het Re- paircafé van Rinus Nijsse in de ga rage? Daar hebben alleen de bewo ners van de appartementen toe gang. Tactiek ,,Daar is geen sfeer. Het is vreemd", vindt Latusia. ,,Dit gebouw is ver trouwd en veilig." Veel van de en kele honderden, vooral ouderen die er wekelijks of maandelijks komen, haken af als ze naar De Combinatie moeten, vreest zij. Dat de gemeente alle groepen, clubs en verenigingen in Het Palet rechtstreeks benaderd heeft om naar elders te gaan, steekt het vrijwilligersteam. Op die ma nier is het Souburgse buurthuis De Zwaan vrijwel leeg gekomen. ,,Ie- dereen heeft geweigerd. Die tactiek heeft hier niet gewerkt", zegt Latu- sia tevreden. Voor de achtduizend euro aan vaste lasten die de gemeente zegt kwijt te zijn per jaar willen de vrij willigers het gebouw wel overne men. ,,We betalen geen huur en energie en heffingen, maar we heb ben over het afgelopen jaar wel 10.800 euro aan opbrengsten over gemaakt," zegt Van Beusekom. Hij zegt zich niet druk te maken. De gemeenteraad moet nog besluiten en het coronavirus belet dat nog wel even. ,,Wethouder Rens Reij- nierse heeft gezegd dat er eerst nieuwe multifunctionele gebou wen moeten komen. Het zou alle maal niet zo'n vaart lopen, zei hij twee maanden geleden. Als we hier weg moeten, komt hij dat zelf maar zeggen. Ik ga dat de vrijwilligers niet vertellen." Ruim een maand geleden trok de fractie van DTV de steun in aan de coalitie waarin ze sa menwerkte met SGP/CU en VVD. Als snel vonden PvdA/GL, CDA en DTV elkaar en stelden een nieuw collegeprogramma op voor de ko mende twee jaar. Het is een ambiti eus programma waarbij de drie frac ties nadrukkelijk aangeven dat ze de betrokkenheid van de inwoners wil len versterken, de balans tussen toe risme en leefbaarheid herstellen, duurzamer willen zijn en ervoor willen zorgen dat in de verschil- lende dorpen goede scholen, dorps huizen en gymzalen komen. Allemaal loffelijk en nodig. Hoe de drie partijen dat gaan doen, dat is echter nog de vraag. Ze hadden te weinig tijd dat gedetailleerd uit te werken. Alleen al het eerste punt, de betrokkenheid van inwoners ver sterken, is iets dat alleen maar met gejuich kan worden onthaald. Maar in buurgemeente Middelburg blijkt hoe moeilijk het is daadwerkelijke participatie en bestuurlijke ambitie met elkaar te laten sporen. Zo lukt het bij onderwerpen als de Trekdijk bij Nieuw- en Sint Joosland (wel of geen industrie) en Cleene Hooge (wel of geen woningbouw) niet om elkaar te vinden. Daar blijkt dat hoe groter het project en hoe groter de financiële consequenties, hoe moei lijker het is als overheid en bevol king samen een oplossing te vinden. Toeristenbelasting Het herstellen van de balans tussen leefbaarheid en toerisme was hard nodig in het Veere van voor de coro nacrisis. Momenteel blijkt hoe af hankelijk Veere is van het toerisme. (Mini)campings, hotels, B&B's en kamerverhuurders zien op dit mo ment het aantal boekingen tot bijna nul teruglopen, terwijl de annule ringen ongekende hoogten berei ken. Dat gaat iedereen in de ge- meente Veere voelen. Zelfs als het lukt binnen een paar maanden de verspreiding van het virus een halt toe te roepen zal het tijden kosten voor het toerisme op een zelfde ni veau is als in de zomer van 2019. Dat gaat grote gevolgen hebben voor Veere. In een goed jaar komt er alleen al zo'n zes miljoen euro aan toeristenbelasting binnen bij de ge meente. Zelfs als het lukt binnen een paar maanden uit de coronacri sis te komen, mag van geluk gespro ken worden als het in 2020 lukt de helft van dat bedrag te ontvangen. Terwijl die extra miljoenen juist zo nodig zijn om al de ambities van dit college uit te kunnen voeren. dinsdag 24 maart 2020 Gebruikers Palet willen niet verhuizen naar de Combinatie Claudia Sondervan Vlissingen Francis Latusia bij Het Palet, dat sinds 2001 als wijkcentrum draait Walter van Beusekom (links) en met vrijwilligers. foto dirk jan gjeltema Het nieuwe Veerse college is aan de slag gegaan met een ambitieus pro gramma. Het is maar de vraag wat er van al die plan nen terecht komt. Want daar is geld voor nodig, en dat komt juist in Veere nu een stuk min der binnen. Emile Calon Domburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31