2 WENDY WAGENMAKERS CORONAVIRUS Vignet voor grensarbeiders in vitale sectoren CZ begint eerder met proef digitale huisarts Twee meiden zetten slimme actie op poten 1JM öat als het now® is, je OOK tsAAR NAAR TOEKAN Column DE STELLING Vandaag: De maatregelen van het kabinet tegen het coronavirus zijn goed Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters EXTRA IC-EERREM EU VAM &ER VAtK Adrz geeft kans spullen af te geven Kunstschouw is afgelast GOES Pontes en Ostrea stoppen examens België verbiedt sinds woensdag niet-essentiële reizen naar het bui tenland. Mensen die in België wo nen en in Nederland werken of an dersom mogen de grens wel over met een werkgeversverklaring. Be paalde mensen, die in belangrijke sectoren zoals de zorg werken en onmisbare beroepen uitoefenen, kunnen een speciaal vignet aanvra gen. Zonder zo'n vignet is het niet toegestaan om vanuit Nederland via België naar een Nederlandse eindbestemming te reizen, ook niet voor woon-werkverkeer. Het vig net is er gekomen na overleg tussen Nederlandse en Belgische minis ters. ,,De Belgische autoriteiten con troleren actief en verschillende grensovergangen zijn gesloten", schrijft het ministerie. Het is straf baar het verbod op niet-essentiële reizen te overtreden, benadrukt Binnenlandse Zaken. ,,Het gebrui ken van een vignet op basis van on juiste informatie is valsheid in ge schrifte. Ook dit is een strafbaar feit." Het vignet is te downloaden via het Belgische Nationaal Crisis centrum. CZ-verzekerden die vanwege het huisartsentekort geen eigen huis arts hebben, kunnen vanaf vandaag gebruikmaken van een online huis arts. De zorgverzekeraar was al be zig met deze digitale vorm van huisartsenzorg, maar de uitbraak van het coronavirus heeft de ont wikkeling versneld. De online huisarts is te raadple gen via een app, die kan worden ge- download op de website medicoo.nl. Via de app kan de ver zekerde vragen stellen aan een ver pleegkundige, over het coronavirus bijvoorbeeld. Indien nodig, plant de verpleegkundige een beeldbel-con- sult in met een huisarts. Beeldbel-consulten zijn momen teel bij veel huisartsen een alterna tief voor het gewone consult, als manier om verspreiding van het co ronavirus te voorkomen, aldus zorgverzekeraar CZ. De Medicoo- app is onderdeel van het pro gramma 'Toekomst Bestendige Huisartsenzorg'. Gezondheidslijn De zorgverzekeraar realiseert zich dat niet iedereen over de digitale vaardigheden beschikt om gebruik te maken van de Medicoo-app. Zij kunnen de CZ-Gezondheidslijn bellen, meldt de verzekeraar. Ze willen dolgraag iets doen voor mensen in de zorg, maar ook voor horecabedrijven die hun deuren moeten sluiten. Dus hebben Donna Volk uit Bruinisse en Roosmarijn Knoop uit Den Bommel (allebei 16 jaar) een actie opgezet waarmee ze beide doelgroepen bedienen Hoewel ze driftig zitten te blok ken voor hun havo-schoolexamens, gaat de corona-ellende niet aan ze voorbij. De behoefte om iets te doen voor mensen die alle zeilen bij zet ten in de zorg was zo groot, dat ze besloten een actie op te zetten. Dat was zo'n beetje op hetzelfde moment dat ook bekend werd dat de horeca de deuren moest sluiten. De vriendinnen, die in Middelharnis op school zitten, werken zelf allebei in de horeca. Dus ook dat nieuws kwam hard aan. De twee zamelen nu geld in waarmee ze dinercheques kopen. Die willen ze weggeven aan mensen die op de ic's in ziekenhui zen werken. zo hebben zorg- en ho- recamensen er allebei wat aan. Slim idee. Dat vindt zelfs Donna's econo miedocent, vertelt ze. Toch blokt ze nog even door. Op haar school be ginnen de schoolexamens vrijdag. Ondertussen hoopt ze het bedrag dat al binnen is, bijna 1000 euro, ze ker nog te vervijfvoudigen. ,,Ik hoop dat we zo mensen in de zorg en de horeca helpen. En ik hoop ook dat mensen niet eigenwijs zijn en zo veel mogelijk thuis blijven. Zo dat dit allemaal snel voorbij is. Dat kon nooit goed gaan - althans, niet vanzelf geerde afzichtelijke lichtjesschoe nen, bestelde ik de trampoline die we al zeven jaar tegenhielden en maakten we de peuter klaar voor een Peppa Pig-marathon. Een vriendin appte dat ze weer was be gonnen met roken, zelf liet ik de doordeweekse alcoholstop los. En zo bleven we binnen. Huilend, la chend, knuffelend, bedtijd aftel lend, zonder al te veel gesmijt met deuren en uiteindelijk trots. Het was gelukt: we konden het. de deur uitging voor een half uurtje me-time in de plaatselijke supermarkt, zag ik hoe een be jaarde buurtbewoner mensen bin nenliet om zijn verjaardag te vie ren. En daarna foto's van bootcam- pende randstedelingen, nota bene nSSst het waarschuwingsbord om afstand te houden. En vervolgens berichten van Duitsers en Braban ders die lekker een weekje gaan uitwaaien aan zee. Omdat in Zee land zo weinig besmettingen zijn. tegen mijn beeldscherm. Gelukkig blijkt onze Veiligheidsregio wij zer. Wat zullen we blij zijn als we weer naar buiten mogen met z'n allen. Jongens, dit kunnen wij, sprak ik vorige week plech tig, op het moment dat ik de televisie uitzette. Mijn kinderen, nog versuft van de verplichte pers conferentie, keken me verbaasd aan. En eerlijk gezegd geloofde ik het zelf ook niet. Zo hard als ik had geroepen dat de scholen óók dicht moesten, zo zeker wist ik dat ik daar nog op terug zou komen. En jawel. Al de volgende och tend, toen ik via Instagram beel den zag van gekalligrafeerde dag schema's met ingeplande yoga- momenten en ik mijn eigen grut in pyjama door de keuken zag ren nen en ik nog net een gelanceerde druif kon ontwijken, zonk de moed me in de schoenen. Drie weken met zijn vijven tussen vier muren. Wij werken, zij leren. Ik als juf. Dat kon nooit goed gaan - althans, niet vanzelf. Dus gaf ik mijn dochter de door haar felbe- dinsdag 24 maart 2020 twaaien i Reageer op pzc.nl Gisteren: Iedereen moet binnen blijven behalve voor werk of bood schappen 1192 stemmen VLISSINGEN Ziekenhuis Adrz biedt vanaf vandaag patiën ten en hun naasten de mogelijkheid om per soonlijke spullen uit te wisselen. De spullen kun nen dagelijks tussen 12.00 en 15.00 uur opge haald of weggebracht worden bij een tent voor het ziekenhuis. Adrz laat sinds zaterdag geen bezoek meer toe. Daardoor kunnen patiën ten niet makkelijk aan schone kleding, een ta blet of een boek komen. Uitwisseling van spullen via de tent maakt dat nu toch mogelijk. Er zijn wel strenge regels vanwege het coronavirus. ZIERIKZEE De Kunstschouw die van 13 tot en met 21 juni op Schouwen-Duiveland zou worden gehouden, gaat niet door. De organisatie vindt het door het coro navirus niet verantwoord om zoveel mensen bij el kaar te brengen. De grote kunstmanifestatie trekt jaarlijks naar schatting 15.000 bezoeker. Zo'n 175 kunstenaars ex poseren hun werk, ver spreid over ongeveer 35 locaties in twaalf ver schillende dorpen. Daar zijn zowel gevestigde als aanstormende kunste naars bij. Samen zijn ze goed voor alle mogelijke kunstvormen. De Pontes Scholengroep (Pontes Zierikzee en Goese Lyceum) en het Ostrea Lyceum in Goes hebben als eerste Zeeuwse scholen beslo ten te stoppen met de schoolexamens vanwege het coronavirus. Het handhaven van de richtlij nen over voldoende af stand houden en hygiëne is volgens de scholen niet langer haalbaar. De andere scholen wachten op een besluit dat minis ter Slob vandaag zal nemen. Maar zij sluiten niet uit dat als Slob geen beslissing neemt, zij het voorbeeld van Pontes en Ostrea zullen volgen. Grensarbeiders die werken in vi tale sectoren en een cruciaal beroep uitoefenen, kunnen met een vignet sneller de grens tus sen België en Nederland over steken. Dit vignet moet opont houd bij de grens voorkomen, meldt het ministerie van Binnen landse Zaken. Bas Bareman Vlissingen Ondine van der Vleuten Vlissingen Esme Soesman Bruinisse Maar toen ik zaterdagochtend „Nog wel, ja!", schreeuwde ik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2