5] Een knuffel valt niet altijd te voorkomen 4 CORONAVIRUS Ranco Bogaard mag hoogzwangere vriendin niet bezoeken Een vitaal beroep Verpleegkundige in opleiding Cathelijne Verhelst (36) uit Hoek is werkzaam op een groepswoning van SVRZ Ter Schorre in Terneuzen. Ranco kan zijn situatie in perspec tief plaatsen. „Anderen zitten in een nog veel lastiger parket. Als je als kind niet naar je opa of oma toe kan die in een zieken- of verzor gingshuis op sterven ligt, is het nog veel erger. Dat moet verschrikkelijk zijn. Wij wachten op goed nieuws: de geboorte van onze baby", vertelt de inwoner van Sluis. Eiwitwaarde Toch is het ook voor hem een span nende tijd. Vriendin Pauline is 35 weken zwanger en 'moet nog een tijdje'. Wanneer Ranco zijn geliefde weer mag zien, weet hij echter niet. „Zondagmiddag moesten we om 12.00 uur in het ziekenhuis van Terneuzen zijn. Daar bleek dat de eiwitwaarden in haar urine te hoog waren, vermoedelijk door een zwangerschapsvergiftiging. Pau line moet daarom tot de bevalling in het ziekenhuis blijven." Ranco mag haar tot die tijd niet bezoeken, vanwege de maatregelen die ZorgSaam heeft getroffen rond het coronavirus. ,,Dat is volkomen te begrijpen. Het is wel vervelend en emotioneel. Zeker nu wil je er al- Hij is redelijk nuchter onder de situatie. ,,Haar gezondheid is het al lerbelangrijkste. Ze ligt daar goed, slaat zich er wel doorheen." Deson danks zijn het spannende tijden voor het koppel. ,,Het is Paulines eerste zwangerschap, dus alles is nieuw voor haar. Via de telefoon en tijd voor haar zijn. De laatste weken moeten leuk zijn, maar je wordt buitenspel gezet." Zondag heeft hij nog een koffer met spullen van zijn vriendin afgegeven. Haar gezondheid is het allerbelangrijkste FaceTime ben ik er wel, maar dat is toch anders. Je wilt elkaar het liefst een knuffel geven, maar dat kan niet. Je wordt uit elkaar getrokken." Ranco kan zijn gedachten verzetten op het werk. En hij let extra op zijn hygiëne. ,,Ik heb een zeeppompje op mijn bureau staan, ik heb van daag al tien keer m'n handen ge wassen. Al mijn afspraken heb ik af gezegd, in de pauze wandel ik een rondje en zorg ik ervoor dat ik nie mand tegenkom. En ik pak extra vi taminen." Alles om te voorkomen dat hij het coronavirus oploopt en zodoende de geboorte van zijn kind mist. ,,Als ik niet hoest en geen koorts heb, verwacht ik er gewoon bij te zijn. Morgen kan het al zo ver zijn, maar het kan ook nog drie we ken duren." „Eerlijk gezegd ben ik blij dat ik nog de deur uit kan. In de zorg gaat het werk gewoon door. Juist nu geeft het een ontzettend goed ge voel dat je kwetsbare mensen kunt helpen. Wel is het werk afgelopen week drastisch veranderd. Op onze bewoners heeft het een enorme impact. Naar de kapper, de fysiotherapeut of even om siga retten, het is er niet meer bij. Ook krijgen ze geen bezoek meer van familie of vrienden. We leveren al leen nog zorg. Terwijl juist dat menselijke contact zo belangrijk is, zeker voor onze doelgroep, mensen met psychiatrische dia- gnose. Af en toe krijg ik nog wel een knuffel van een cliënt. Dat ge beurt en kun je niet voorkomen." ,,Je bent constant heel bewust be zig. Inmiddels weet ik niet meer hoe vaak ik mijn handen was. Ze zijn flink uitgedroogd door het ontsmetten met handalcohol. Daarnaast controleert het zorg- personeel preventief meerdere keren de eigen lichaamstempera tuur. Verder leven we de proto collen na, maar zelfs dan kun je het niet volledig uitsluiten. Als ik even in een onbewust moment een deurklink vastpak en niet mijn handen was, kan het al te laat zijn." ,,In het begin reageerden ze heel laconiek. 'Je moet niet alles gelo ven wat er in de krant staat'. Dat soort opmerkingen hoor je dan. Inmiddels is het besef er steeds meer. Tijdens een koffiemo- mentje heb ik uitleg gegeven wat de consequenties zijn van 'even een sigaretje' aanpakken van je buurman. En waarom de fitness nu gesloten is. Wat we niet doen is van 's ochtends tot 's avonds de televisie aanzetten. Een keer per dag kijken we het nieuws. Dat doen we bewust, zodat onze be woners geen stortvloed aan infor- matie binnenkrijgen." ,,Wij zijn ineens verzorgende, maatschappelijk werker en activi teitenbegeleider ineen. We spelen spelletjes en zingen mee met de muziek van vroeger. Dan vergeten we even wat er buiten allemaal speelt. Op die manier probeer je het toch een beetje luchtig te hou den." ,,Dan is mijn man vaak al naar de supermarkt geweest. Hij werkt vanuit huis en zorgt tussendoor voor onze dochters. Die komen overigens alleen nog buiten in de tuin en spelen niet meer met an dere kinderen. Wat dat betreft stoor ik me wel aan beelden van overvolle stranden. Zijn dat de zelfde mensen die een paar dagen geleden nog applaudisseerden voor het zorgpersoneel? Dat is dubbel." dinsdag 24 maart 2020 GO 'Ik zie haar pas bij de bevalling' De laatste weken van de zwan gerschap van Pauline Todd had den een feest moeten zijn. Het loopt anders. Door een vermoe delijke zwangerschapsvergifti ging ligt ze sinds zondag in het ziekenhuis in Terneuzen. Vriend Ranco Bogaard mag haar van wege de maatregelen die zijn getroffen rond het coronavirus al die tijd niet bijstaan. ,,Ik zie haar pas tijdens de bevalling." Bob Maes Sluis Ranco Bogaard en Pauline Todd. FOTO RANCO BOGAARD - Ranco Bogaard Van leerkrachten en zorgmedewerkers tot netwerkbeheerders, vak kenvullers en vuilnismannen, ze hebben in deze coronacrisis een 'vi taal beroep': een baan die de samenleving draaiende houdt. De PZC belicht hen de komende tijd. Vandaag, deel 2: Cathelijne Verhelst. Timo van de Kasteele Terneuzen Hoe is het om deze dagen nog aan het werk te zijn? Ben je niet bang dat jij of één van je collega's het virus mee naar binnen neemt? i Cathelijne Verhelst bij de unit van Ter Schorre waar zij werkt. foto CAMILE SCHELSTRAETE Hoe zijn de bewoners eronder? Maakt het ze angstig? Wat doen jullie om het toch een beetje leuk te houden? En dan kom je na een lange dag werken thuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 28