Werknemers ongehinderd de grens over CORONAVIRUS ZEELAND 3 klanten gevraagd om hulp. Per uur doe ik er een stuk of vier, denk ik. Het is de bedoeling dat iedereen zelf materiaal ter beschikking stelt. Ik heb net een berg keperband be steld en wat nieuwe lakens gekocht bij Zeeman." Er is veel discussie over de kapjes. Hoe maak je die precies? Wat is de beste stof? Kan het ook met zak doekjes en keukenpapier? Kun je ook de stofzuigerzakken van de Ac tion gebruiken als filter of moet het een speciaal type stofzuigerzak zijn? Patroon ,,Dat staat allemaal op maakje- mondkapje.nl", verklaart Anne. ,,Net als het patroon dat we gebrui ken. Dat is aanbevolen door de Bel gische Federale Overheidsdienst Volksgezondheid. Wij maken geen mondkapjes van medische kwali teit, maar ook dan is het belangrijk bepaalde richtlijnen te volgen. Ze zijn niet bedoeld voor de ic of ope ratiekamer, maar voor gebruik bij verpleeghuizen, in de thuiszorg in huisartsenpraktijken of andere si tuaties waarin iemand veel contact heeft met risicogroepen." Het door de federale overheid goed gekeurde 'Belgische model', is voor zien van een vakje waarin je een - uit stofzuigerzak geknipt - filter kunt stoppen. Het filter gooi je na gebruik weg, het kapje moet op 90 graden gewassen worden. Het zo genoemde 'chirurgisch masker' geeft géén bescherming tegen be smetting, maar helpt het risico te verminderen van verspreiding van uit de drager. ,,Met het mondkapje loop je minder kans dat je anderen ongewild besmet", zegt Kelly van Noije, die afgelopen woensdag het landelijke initiatief opzette, in sa menwerking met zorgkapjes.nl. ,,Er zijn er al duizenden gemaakt. We weten dat ze niet dezelfde bescher ming bieden als de officiële FFP1 of FFP2 kapjes die in ziekenhuizen ge bruikt worden, maar het is in ieder geval iets." Al midden vorige week heeft che miebedrijf Dow in Terneuzen ac tie ondernomen, meldt woord voerder Tim Brouwer. Dow heeft aan alle Belgische medewerkers een werkgeversverklaring gege ven. Zij kunnen daarmee bij con troles aantonen dat zij voor hun werk moeten reizen in België en de grens over moeten. Zorginstel ling ZorgSaam, waar vrij veel Vlaamse artsen in het ziekenhuis in Terneuzen werken, en kunst- mestfabriek Yara in Sluiskil heb ben hetzelfde gedaan. Minimale bezetting Yara-woordvoerster Michèle Koch heeft gisterochtend diverse afde lingen gebeld. Overal hoorde zij dat Belgische werknemers 'ge woon' op het werk konden ko men. Dat gaat enkel om mensen in het productieproces. Wie thuis kan werken, doet dat. Dit geldt ook voor Dow. Beide bedrijven hebben op de werkvloer extra voorzorgsmaatregelen genomen. Koch: „Voordat een nieuwe ploeg aan de slag gaat in bijvoorbeeld een controlekamer, wordt alles grondig gedesinfecteerd. We wer ken ook met een minimale bezet ting." Voordat een nieuwe ploeg aan de slag gaat wordt alles gedesinfecteerd Aan de andere kant van de grens, in de Gentse Kanaalzone, hebben twee grote bedrijven waar vrij veel Zeeuws-Vlamingen wer ken, Volvo Trucks in Oostakker en Volvo Cars in Gent, de productie stilgelegd. Dat is uit veiligheids overwegingen gebeurd. Bij de as semblage van wagens is het niet te doen om de voorgeschreven af stand van anderhalve meter in acht te nemen en zo de kans op besmetting met het coronavirus te beperken. Eén havenbedrijf Met het opnieuw optrekken van de grens merkt havenbedrijf North Sea Port dat het een voor deel is een grensoverschrijdende onderneming te zijn, laat woord voerder Johan Bresseleers weten. De procedures zijn volledig op el kaar afgestemd. Tot nu toe ondervindt de haven, aldus Bresseleers, nog geen we zenlijke terugslag in de activitei- ten. ,,Maar dat kan uiteraard over twee of drie weken heel anders zijn." Vignet Nederland en België hebben in middels voor noodzakelijk grens verkeer een speciaal vignet in het leven geroepen. ,,We gaan dat ze ker oppakken", meldt Dow-me- dewerker Brouwer. Grensarbei ders die in vitale sectoren als de zorg, chemie en haven werken, kunnen met het vignet op de voorruit van hun auto gemakke lijker de grens passeren en zich in België verplaatsen voor woon werkverkeer. Misbruik zal, geeft het Belgisch ministerie van Bin nenlandse Zaken aan, zwaar wor den bestraft. dinsdag 24 maart 2020 mondkapjes maken Anne Krekel Kelderman maakt thuis in Oost-Souburg mondkapjes. foto dirkjan gjeltema De grens tussen Zeeuws-Vlaan- deren en België mag dan pot dicht zitten, bedrijven en instel lingen met werknemers aan beide zijden van de grens on dervinden er geen hinder van. Ze hebben zich goed voorbe reid. Harmen van der Werf Terneuzen - Michèle Koch, Yara

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 27