Zware slag voor Zeeland Dockwize opent online vraagbaak Ook Middelburg VÓLkoren afgelast Klok 2 CORONAVIRUS Mondkapjes met bloemtjes, van Zeeuws schortenbont of een laken van Zeeman: bijna iedereen zit achter de naaimachien. Commentaar De noodrem gaat op het toerisme. De Veiligheidsregio stuurt aan op het sluiten van campings en vakantiepar ken. Dat is nodig, want Zeeland kan alle gasten niet de gezondheidszorg bieden die nodig is in tijden van corona. Deze drastische ingreep zal de regionale economie zwaar raken. Roompot Vakanties, een grote exploitant van vakantiepar ken, voelt niet veel voor sluiting. Het bedrijf schermt met een laag besmettingsgevaar op de ruime terreinen. Dit argument weegt niet op tegen de zorgen van de Veiligheidsregio. Ook bij een relatief laag besmettingsgevaar zal de toename van het aantal mensen in het toeristisch seizoen waarschijnlijk te veel druk op de Zeeuwse ziekenhuizen opleveren. Daarom moeten de campings en de parken dicht. De greep van corona op Nederland wordt steeds steviger. Het kabinet verbiedt tot 1 juni alle samenkomsten en burge meesters krijgen meer mogelijkheden alle regels te handhaven. Desnoods worden boetes uitgedeeld. Bijvoorbeeld als groepjes mensen geen afstand houden. De nieuwe maatregelen van de regering zijn niet extreem. Wie zijn gezond verstand gebruikt, ziet de laatste tijd al af van bijeenkomsten. De regering maakt slechts formeel wat de meeste Nederlanders al doen. Nu de rest nog. De periode tot 1 juni is goed gekozen. Te veel instellin gen en organisaties zaten met vragen over de kansen van eve nementen in de komende maanden. Nu is er even duidelijkheid. Noodrem moet erop omdat we al die toeristen niet de coronazorg kunnen bieden die wellicht nodig is gitaal vergaderen. Dockwize roept ondernemers op, hun vragen alvast voor te bereiden zodat vanaf ze, het moment dat de chat live is, iedereen snel van dienst kunnen zijn. De chat is op werkdagen van 09.00 tot 17.00 uur open. Gaande weg wordt de website uitgebreid De website is sinds gistermiddag in de lucht. Coaches zitten achter de digitale desk gereed om vragen van ondernemers over digitalisering, innovatie en groei te beantwoor den. Maar ook vragen over het op zetten van een webshop of over di- ALMANAK Door de hectische tijd waarin we zitten zou je bijna vergeten dat de lente zo'n beetje begon nen is. Na weken van regen laat de zon zich mondjesmaat zien, de temperatuur stijgt en de bloesem siert menig boom. En richting het einde van maart wordt 't natuurlijk ook weer met digitale vragenuurtjes die wor den aangeboden door partners en ondernemers uit het netwerk van Dockwize en experts die het initia tief zullen ondersteunen met hun kennis en expertise. Ondernemers die een bijdrage willen leveren aan de website, kun nen zich melden bij Dockwize. Ikmoetdigitaal.nl is een initiatief van Dockwize en de provincie Zee land. tijd voor de zomertijd. Een ezelsbruggetje heeft ze nooit kunnen onthouden dus die Zeeuwse probeerde te beden ken of de klok vóór- of achter uit moet. ,,Ach", bromde haar eega, ,,zul- len we die een maand of vier vooruitzetten?" Grensovergangen worden gesloten Geld voor laptop arme kinderen WISSENKERKE Steun voor de voedselbank Nog éven en ze zijn klaar: de mond kapjes voor Buurtzorg Souburg, ge maakt door vrijwilligers. In hon derden Zeeuwse huiskamers snor ren de naaimachines om (thuis)zorgmedewerkers aan mondkapjes te helpen. Via de web site maakjemondkapje.nl en de aangesloten Facebookpagina's ko men vraag en aanbod bij elkaar. ,,Ik wil iets doen", zei Anne Kre kel Kelderman uit Oost-Souburg een week geleden tegen haar man. ,,Ik ga mondkapjes maken." Mond kapjes? Gewoon thuis, achter de naaimachine? Moesten die niet aan allerlei voorwaarden voldoen? ,,Ie- dereen lachte me een beetje uit." Maar Anne was niet de enige en zo dom was de gedachte blijkbaar niet. Sinds afgelopen woensdag de website maakjemondkapje.nl werd gelanceerd, hebben zich landelijk 3500 - voornamelijk - vrouwen aan gemeld. Anne Krekel Kelderman was er snel bij. Er is nu ook een Zeeuwse FB-pagina: Mondkapjes Maken Nederland Zeeland. En die voorziet duidelijk in een behoefte. 'Voor een zorginstelling hebben we driehonderd kapjes nodig. Wie helpt?' Thuiszorg Paauwenburg heeft 26 kapjes nodig, Verloskundi gen Zeeland kan er tachtig gebrui ken. Tante Keet Waren er twee dagen geleden nog maar vijftig naaisters, nu zijn het er al een paar honderd. Anne werkt bij Tante Keet, een kinderdagverblijf annex buitenschoolse opvang in Oost-Souburg. ,,Mijn baas heeft me een week vrijgesteld om dit te doen", vertelt Anne. De aanvragen stromen binnen. Verpleegkundige Ook Buurtzorg Souburg wacht op mondkapjes. Sandra Goedhart is verpleegkundige in de wijk en ziet veel kwetsbare ouderen. ,,Wij gaan van de ene naar de andere cliënt. Uiteraard handelen wij volgens de richtlijnen van de RIVM, maar ie dereen niest of hoest wel eens. Dan blijf je niet gelijk thuis, als je je ver- Met het mondkapje loop je minder kans dat je anderen ongewild besmet der prima voelt, anders zou er nu al een groot tekort aan personeel zijn in de zorg. Met ons werk kun je geen anderhalve meter afstand houden. Wij wassen de cliënt, ge ven een injectie; dan kan dat niet. Sinds afgelopen zaterdag werken wij daarom voor de zekerheid met handschoenen en mondkapjes voor. Daar hebben we er te weinig van, dus wij zijn heel blij dat er nu mondkapjes voor ons gemaakt worden. We hebben er nu om te beginnen dertig besteld." Sinds zaterdag zitten zowel Anne als een aantal vrijwilligers van naai atelier De Sierspeld in Oost-Sou burg achter de naaimachine om Buurtzorg Souburg van mondkap jes te voorzien. Anneke Bal van De Sierspeld: ,,Ik heb een aantal vaste MIDDELBURG Hoewel het festival pas in het eerste weekeinde van juni op het programma staat, heeft het bestuur besloten dat de 22ste editie van Middelburg VÓLkoren dit jaar niet doorgaat. De onzekerheid over versprei ding van het coronavirus en in de knel komende voorbereidingen van de 166 koren die in Middelburg zouden optreden, waren de voor naamste overwegingen om bijtijds een besluit te nemen. ,,Het was een lastige beslissing, maar wel de enige die we konden nemen. Er komen zoveel mensen overal vandaan om mee te doen aan ons festival. En al die koren, vele uit Brabant, kunnen niet samen oefenen", verklaart se- cretaris Thea Landman van Middel burg VÓLkoren. Het bestuur hield ruggespraak met de gemeente Middelburg en de Veiligheidsregio Zeeland. Die lie ten de beslissing aan het bestuur van VÓLkoren, omdat zij ook niet kunnen voorspellen hoe lang het coronavirus rondwaart. Landman: ,,We zaten dus met de vraag: wat is wijsheid? Annulering van het festi val leidt tot teleurstelling bij deel nemende koren en duizenden be zoekers. Maar doorgaan blijft onze ker. Ook financieel, omdat aan op tredens ook subsidies en giften zijn verbonden. Daarom hebben we uit eindelijk de knoop doorgehakt en het festival voor dit jaar geschrapt." dinsdag 24 maart 2020 SI Omdenken, aanpassen en inno veren. Dat is waar deze onze kere tijd om vraagt, zegt Dock- wize, de kraamkamer voor inno vatie in Zeeland. Dockwize heeft daarom het online platform ikmoetdigitaal.nl gelanceerd. Ondernemers kunnen er experts raadplegen. Frank Balkenende Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl ASSENEDE Nog te veel mensen be zondigen zich aan grens- toerisme, heeft de ge meente Assenede gesig naleerd, en daarom wor den de grensovergangen met de gemeente Ter- neuzen grotendeels afge sloten. Gisterochtend zijn gemeentewerkers hier mee begonnen. Hekken worden geplaatst bij grensovergangen. Op de belangrijkste in valswegen worden die in sluisvorm opgesteld, zodat doorgang voor onder anderen grensar beiders mogelijk blijft. De politie controleert op misbruik en bekeurt des noods. GOES Veel kinderen die door de sluiting van de scholen thuis onderwijs volgen, hebben daarvoor een computer nodig. Maar lang niet alle gezinnen hebben een laptop in huis. De stichting Leer geld Oosterschelderegio laat weten snel te kunnen helpen. Gezinnen met een inkomen van maxi maal 120 procent van het bijstandsniveau met een kind op de middelbare school of in groep 8 van de basisschool kunnen in aanmerking komen voor het krijgen van een lap top. Wie hulp nodig heeft, kan mailen naar info@ leergeldoosterscheldere- gio.nl. Noord-Beveland trekt de portemonnee voor de voedselbank. Door de hamsterwoede krij gen de voedselbanken minder eten aangebo den en dat is slecht nieuws voor de mensen die afhankelijk zijn van de pakketten. Vooral brood is schaars. Daar bij komt dat het verdeel punt in Tilburg is geslo ten. De raadsfracties hebben daarom de kop pen bij elkaar gestoken en besloten dat de voedselbank 5000 euro krijgt. De partijen hopen dat andere Bevelandse gemeenten hun voor beeld volgen. Massaal Ondine van der Vleuten Oost-Souburg - Kelly van Noije

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 26