CORONAVIRUS Onderzoek: aanvullen Zeeuwse stranden moet voor de veiligheid Veerdienst scoort een 8 'Ouderenuurtje' groot succes Hoge tevredenheid onder klanten Westerscheldeferry 70-plussers zijn blij dat ze 's ochtends vroeg de supermarkt even voor zichzelf hebben BORSSELETot hier en niet verder, gebaart Pieter Hazelager uit Borssele. Niet verder dan anderhalve meter dan toch, want dat is de voorgeschreven afstand tussen mensen om de verspreiding van het coronavirus tegen te gaan. Hazelaar zag de afgelopen dagen in winkels en op straat hoe lastig het voor velen is om die afstand in te schatten. Hij dook zijn schuurtje in, pakte een plaat hout en figuurzaagde een hand. Die bevestigde hij op een lat van anderhalve meter. Dat blijkt in werkelijkheid meer te zijn dan menigeen denkt. zeeland2-5 Dat concludeert waterschap Schel- destromen op basis van het nadere onderzoek naar de stormschade van vorige maand. Vooral storm Ciara zorgde voor veel duinafslag en zandverplaatsing. De eerste me tingen wezen uit dat de 'basiskust lijn', de minimala breedte die de kust moet hebben, op een aantal plaatsen bijna is bereikt. Ter hoogte van De Vijgheter, bij Vlissingen, is er zoveel duinafslag dat bij een volgende storm de vei ligheid in het geding komt. De vol gende zandsuppleties moeten vol gens planning eind 2021 zijn uitge voerd. In verband met de stikstof crisis liggen de aanbestedingen van suppleties stil. Waterschap, provin cie en de kustgemeenten hebben er eind vorige maand bij minister Cora van Nieuwenhuizen op aan gedrongen dit jaar actie te onderne men. Anders dreigt de veiligheid van de Zeeuwse kust in gevaar te komen. Metingen Het waterschap heeft begin deze maand nader onderzoek gedaan op de locatie De Vijgheter. Met de peil- boot is onder water gemeten. Met een drone is de situatie op het strand in kaart gebracht. Gisteren is het algemeen bestuur ingelicht over de resultaten. Die bevestigen dat de situatie ronduit alarmerend is. „Vóór 1 oktober moet hier wor den gesuppleerd. Anders voldoen we niet meer aan de Waterwet en hebben we echt een probleem", zegt dagelijks bestuurder Philipp Keller. ,,Op 1 oktober begint het nieuwe stormseizoen en moeten we constant rekening houden met een Ciara, een Dennis of andere stormen. Zonder zandsuppletie lo pen we constant risico." In de eerdere brief aan de minis ter is ook gewezen op het belang van suppleties om te zorgen voor voldoende brede stranden voor toe risten. Keller onderschrijft dat, maar zegt dat de veiligheid altijd voorop moet staan. ,,Als we nu zand krijgen, heeft waterveiligheid voor mij prioriteit. Elke kuub zand moet eerst naar die plek. En als er daarna Op 1 oktober begint het nieuwe stormseizoen nog wat over is, dan kunnen we dat gebruiken voor de economische en toeristische belangen." Keller heeft goede hoop dat de minister actie onderneemt. ,,Onze conclusies worden onderschreven door Rijkswaterstaat, waarmee we een nauwe samenwerking hebben. Via hen krijgen we signalen dat er beweging is op dit gebied. Dat mer ken we ook in Den Haag en in Utrecht, waar het stikstofteam zit. We mogen ervan uitgaan dat er op korte termijn een duidelijke uit spraak komt." Coronavirus Hoewel alle aandacht nu gericht is op de bestrijding van het coronavi rus, verwacht Keller niet dat dit de Zeeuwse kustproblematiek dwars boomt. ,,Ik kan me niet voorstellen dat dat gebeurt, zelfs niet bij een lockdown. Anders hebben we twee crises tegelijk: niet alleen een coro naprobleem, maar straks ook natte voeten." £1 I dinsdag 24 maart 2020 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND5 ZEELAND6 Aanpak kust dringend nodig Het aanvullen van de Zeeuwse stranden kan echt niet langer wachten. Anders komt de veilig heid van de kust in gevaar. Rolf Bosboom Middelburg - Philipp Keller, Scheldestromen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25