Nostalgie 9 21 ANGELA KIJKT TV CORONACRISIS THUISBLIJVEN^ Ik zit zelf ook We hebben behoefte aan ver trouwde iconen om ons aan vast te klampen en op tv komen die deze dagen vooral - sorry, feministische zusters - in de gedaante van grijzende man nen van ver boven de 50. Matthijs van Nieuwkerk, André van Duin met z'n melan cholische hymne La Bohème, Robert ten Brink en zijn onverwacht knusse love- streams. En dus ook Jeroen. Hij hoefde er niet in te komen, zat zondag aan de punt van de andersom neergezette Opi tafel alsof hij gisteren nog 'tot morgen' zwaaide naar de kijker, in plaats van dat het bijna drie maanden geleden was. Het scheermes waarmee hij zijn vakantiebaardje had afgeschoren (wie benieuwd is naar het plaatje van Pauw met baard: kijk de pas uit gezonden documentaire over Sonja Barend terug, sowieso een aanrader, nu is daar vast wel ergens een gaatje voor) had hij in de aanslag. Bij wijze van spreken dan, maar Rob Jetten heeft hem zonder twijfel gevoeld. Het was een lesje talkshowjournalistiek voor de jongere garde: vraag stellen, luisteren naar het antwoord, horen wat de ander net niet wil zeggen, doorprikken. Ook cruciaal: op recht geïnteresseerd zijn. Dat maakt hét ver schil tussen een gewoon gesprek en een goed interview dat de kijker nog een poosje bijblijft. hier voor de terugkeer van Pauw te pleiten. Te gemakkelijk. Het is niet aan de orde en het is ook niet eerlijk om presentatoren die net beginnen, te vergelijken met iemand die het al dertig jaar doet. Dat weet ik heus wel. Over nog eens dertig jaar zullen er vast ook momenten komen dat dit land iconen nodig heeft op tv en die moeten we nu kweken. Bovendien zijn de kijkcijfers van Op1 toren hoog, ook zonder Pauw. Hij heeft zelf beslo ten dat het mooi is geweest, dus het is zin loos om als een nostalgische dweil te blijven hangen in wat is geweest. ons druk te maken. Positiviteit is daarbij net zo onmisbaar als desinfecterende handgel, een beetje gezond verstand en luisteren naar virologen. Dus laat ik hier volstaan met een positieve constatering: vakmanschap, je krijgt er niet snel genoeg van. Pauw zorgt voor record Youp is weer thuis Quote van de dag 'Alles is fermé!' Ook fotograaf William Rutten heeft even geen werk. Dus zet hij BN'ers thuis op de foto: om 'anderen te inspireren en te laten zien dat het er bij hen net zo aan toegaat als bij iedereen'. Janske Mollen Op zijn Instagrampagina verschenen inmiddels foto's met het gezin van presentator Winston Gerschtano witz, zangers Simon Keizer en Nick Schilder met hun families en acteur Kees Tol. Allemaal thuis, achter glas of op anderhalve meter afstand. ,,Het is sympathiek bedoeld", legt Rutten uit. ,,Ik lees veel op sociale media dat mensen vinden dat BN'ers makkelijk praten hebben. Maar we zitten allemaal in hetzelfde schuitje, of we nu rijk of arm zijn, dik of dun. We moeten allemaal thuisblijven. Dat wilde ik laten zien. Zolang het kan blijf ik dat doen, natuurlijk op gepaste afstand." En hij heeft zijn spontane project inmiddels al uitgebreid. ,,Ik heb ge vraagd of mensen foto's willen stu ren van hoe zij er nu thuis bij zitten of waar ze aan het werk zijn. Ik be schouw de foto's die ik al heb ge maakt als de kick-offvoor dit project. En er komen al heel veel foto's bin nen. Van verplegend personeel, van supermarktmedewerkers en gewoon mensen thuis. Daar zitten hele kwetsbare maar ook sterke beelden van evenzo kwetsbare en sterke mensen bij." Rutten merkt zelf ook dat het een gekke situatie is. ,,Ik zit ook met twee kinderen thuis en ben ineens met ze aan het sjoelen. We zitten meer dan ooit op onze telefoons en het leek me fijn als er ook af en toe iets leuks voorbijkomt. Ik merk dat er behoefte is aan goed nieuws en herkenning.'' De fotograaf ziet ook dat het voor veel mensen nog onwerkelijk is. ,,We zijn allemaal nog een beetje in denial. Veel mensen lijken te denken dat het snel voorbij is. Maar ik zal je vertel len, dat gaat niet gebeuren. De reali teit is gewoon anders. En laten we die nieuwe werkelijkheid dan ook ge bruiken voor wat creatieve invulling. Ik hoop dat mensen een camera pak ken, gaan timmeren of de schuur gaan schilderen. Dit fotoproject geeft mij ontspanning, voor een ander is dat weer iets anders." Geld op de bank ,,En denk alsjeblieft niet: 'BN'ers heb ben makkelijk lullen, met een hoop geld op de bank'. Daar gaat het nu niet om. Mensen die wat rijker zijn hebben nu ook grote problemen. Ze hebben een bedrijf dat dicht moet, of failliet dreigt te gaan, hebben veel personeel waar ze een verantwoorde lijkheid voor voelen. Ik hoop dat mensen door dit fotoproject elkaar ook gaan inspireren, helpen en bezig houden. En ga vooral niet uit huis als het niet nodig is, en zeker niet in grote groepen." met twee kinderen thuis. We zijn ineens aan het sjoelen dinsdag 24 maart 2020 Maar het voelt een beetje goedkoop om Er zijn momenteel belangrijker zaken om TELEVISIE De comeback van Jeroen Pauw heeft de talkshow Op1 een kijkcijfer record opgele verd. Zondag avond keken 1.867.000 men sen de eerste zondageditie van Op1, die Pauw presen teert samen met Fidan Ekiz. CABARET Cabaretier Youp van 't Hek is gis teren ontslagen uit het zieken huis en herstelt thuis verder van de corona besmetting die hij had opgelo pen. Donderdag werd bekend dat de cabare tier in het zie kenhuis was opgenomen. 'BN'ers zitten in hetzelfde schuitje —Ook de Meiland jes voelen de rigo- reuze maatregelen die Frankrijk neemt vanwege het coro navirus. Ze hebben geen gasten in hun chateau en ze komen nauwelijks het kasteel uit. Rutten schrijft op Instagram dat het gezin Gerschtanowitz (b) de dagen vult met schoolwerk, thuiswerken en gezel ligheid, de familie Keizer (l) eerder te rugkwam van wereldreis en in huize Schilder (o) knuffels fungeren als visite op de verjaardag van dochter Jackie. 44 —Fotograaf William Rutten Instagram.com /williamrutten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21