I Afblazen Spelen is een megaklus even niks voor te bereiden' II 19 ingreep overvalt clubs Vandaag spoedoverleg V dige stand op de ranglijst bepaalt tevens de eindstand van de compe titie. En hoe ga je om met de Keu ken Kampioen Divisie en de bijbe horende promotie- en degradatie plaatsen? Een mogelijkheid kan daarbij ook zijn om de eredivisie komend seizoen met twintig clubs te spelen, maar er zijn meer varian ten mogelijk. In de vergaderingen van de laatste dagen is ook geop perd om het seizoen te beslissen met alternatieve play-offs. Pro bleem van een dergelijk concept is dat het juridisch gecompliceerd is: je kunt niet zomaar halverwege een seizoen het competitieformat ver anderen. Daarnaast is het maar ern stig de vraag of er in juni wél ge voetbald mag worden. Aangezien heel veel competities voor verge lijkbare dilemma's staan, valt niet uit te sluiten dat de UEFA richtlij nen gaat bepalen.,,Een ideaal scena rio bestaat niet in deze'', aldus Man- ders. ,,Daar zal iedereen zich van bewust moeten zijn.'' Els van Breda Vriesman was acht jaar lid van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) en ver zekert: het is echt geen wereld vreemde club. Ze leest ook de re acties dat het wel erg lang duurt, het besluit tot uitstellen van de Olympische Spelen van Tokio. ,,Maar dat is veel te makkelijk. Dit is zo'n ingewikkelde en lastige si tuatie. En niemand is ervarings deskundige. Zoiets is nooit voor gekomen." Gisteren zinspeelde het IOC-lid Dick Pound tegen de Ameri kaanse krant USA Today erop dat de Spelen dit jaar niet meer door gaan. Maar officieel is dat nog niet. O Het grootste euvel zit 'm in de belangen van de 33 betrokken sportfederaties Oud-bestuurder Van Breda Vriesman kan zich wel een voor stelling maken bij hoe het er mo menteel aan toe gaat bij het IOC. Het grootste euvel voor het uit stellen van de Spelen zit hem vol gens haar in de belangen van de 33 betrokken sportfederaties, de in ternationale bonden. En dan vooral bij hun mondiale toer nooien die onder druk komen te staan als de Spelen worden ver plaatst. Als Tokio 2020 verandert in Tokio 2021, gaat de hele interna tionale sportkalender op de schop. ,,De federaties vormen het hart van de Spelen. Zij leveren de sporters. Die federaties hebben al lemaal hun sponsors, bedrijven die zich hebben verbonden op voorwaarde van bijvoorbeeld een WK en een bepaalde exposure. Je moet die bonden eerst allemaal op één lijn zien te krijgen. Die moe ten vervolgens overleggen met hun achterban. Dat kost veel tij d." Misschien, zegt Van Breda Vries man, wordt er wel gewerkt aan een plan waarbij die sponsors zichtbaar mogen zijn bij de Spe len, iets wat tot dusver nooit werd toegestaan door de omstreden rule 40. ,,De meest praktische oplos sing zou zijn om een streep door deze Spelen te zetten, in plaats ze van uit te stellen. Het IOC heeft sinds 2000 gezorgd voor financi ële reserve om één gemiste Spelen te kunnen overbruggen." Sportmarketeer Frank van den Wall Bake schat de schadepost van een uitstel van de Spelen op 5 miljard euro, op een begroting van 11 miljard. ,,En dan ben ik nog voorzichtig. We hebben het over de Olympische Spelen, een mega- evenement, zoveel groter dan een EK of WK voetbal in organisato risch opzicht." Neem alleen al het gebouwde atletendorp in Tokio. ,,Dat is zo groot, eigenlijk een stad." Na de Spelen zouden die appartementen worden bewoond door inwoners van Japan. ,,Je zult die kopers een aanbod moeten doen om volgend jaar zomer hun appartement drie weken te verla ten." Daarnaast zijn er miljoenen hotelovernachtingen geboekt voor de komende zomer. Uitzendgemachtigde NBC, in zijn eentje verantwoordelijk voor een groot deel van de olympische inkomsten, heeft zich verzekerd tegen dergelijk overmacht. was ik jarig. Het viel wel op: er kwamen nu meer berichten van spelers binnen dan normaal. Ik zal niet ineens een veel populairdere trainer zijn, dus het zegt alles over de situatie. Ook spelers hebben tijd over, zijn niet druk met zich zelf en met wedstrijden. Ze lezen meer, volgen het nieuws.'' Zaterdag was ik jarig. Het viel wel op: er kwamen nu meer berichten van spelers ,,Wat mij betreft wel. We hebben er contact over. Ik zie graag dat hij ons komt versterken in de periode van een EK. Het zal grotendeels aan Ruud zelf liggen wat er moge lijk is. Hoe gaat zijn trainersloop baan er na komend seizoen uit zien? Wat gaat hij op termijn doen bij PSV?'' ,,Vorige week heb ik in Zeist mee- gekeken tijdens de videovergade- ring van de UEFA. Dat was op de middag dat het EK een jaar werd verplaatst. Dan praat je bij met de directie, krijg je mee wat er speelt en leeft. Ik ben redelijk op de hoogte wat mogelijke scenario's zijn. ,,Het eerste scenario is dat je wel straks weer gaat voetballen, dan wel mét, dan wel zónder publiek. Maar ja, niemand kan nu voorspel len wanneer. En het is ook gissen: kan zo'n scenario, als de bal in juni nog steeds niet rolt? Ik denk eerlijk gezegd dat niemand het nu goed weet momenteel. En dat is heel lo gisch. Daarbij: gezondheid staat voorop. Laten we eerst als land al les op alles zetten om uit deze cri sis te komen.'' dinsdag 24 maart 2020 al afgelopen Terwijl de sportwereld smeekt om uitstel van de Olympische Spelen, heeft het IOC nog steeds niet officieel de boel af geblazen. Dat is gek. Of toch niet? ,,De puzzel is zo enorm complex." Rik Spekenbrink Rotterdam Turner Petrounias met het olympisch vuur. foto epa - Ronald Koeman (57) Ruud van Nistelrooy zou voor de duur van de EK-campagne in uw staf komen. Sluit hij nu 'gewoon' in mei 2021 aan? In hoeverre praat u bij de KNVB mee over diverse scenario's hoe het verder moet met ons voetbal na corona? Bondscoach Ronald Koeman: ,,Ik denk eerlijk gezegd dat niemand het nu goed weet momenteel.'' foto epa TOKYO 2D?S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19