GEZOND Baarmoederhalskanker Vraag het onze specialisten 16 Monique van Loon (31) is 28 als ze hoort dat ze baarmoeder halskanker heeft. Deze maand verscheen haar boek Je bent jong en je krijgt wat. 'Gelukkig heb ik geen kinderwens.' Ik geef mijn kind soms een tik. Is dat erg? Vinden mannen huilende vrouwen niet sexy? Helpt een voedings supplement tegen ziek worden? et was nooit bij me op gekomen een boek over mijn ziekte te schrij ven," zegt Monique van Loon, terwijl ze haar kop koffie met beide handen omklemt. Van Loon is ondernemer, foodblog- ger en inmiddels ook schrijver. We zitten in een café in Amsterdam, waar ze tot voor kort woonde en waar haar boek zich grotendeels afspeelt. Ze is 28 als ze hoort dat ze baar moederhalskanker heeft. Hoewel ze dan al langere tijd bloedverlies heeft, ziet ze deze diagnose niet aankomen. Baarmoederhalskanker komt een stuk minder vaak voor dan bijvoor beeld borstkanker. In Nederland krij gen jaarlijks zo'n 800 vrouwen de diagnose baarmoederhalskanker, bij borstkanker zijn dat er ruim 17.000. Van Loon wordt behandeld voor haar ziekte, waarbij haar baarmoeder wordt verwijderd, en in oktober 2017 genezen verklaard. Een halfjaar later vraagt de redactie van Glamour haar haar verhaal op papier te zetten. Dat doet ze, en na publicatie wordt ze overspoeld met reacties. Onder meer van Uitgeverij Nieuw Amsterdam, die er een boek in ziet. ,,Mijn eerste reactie was: neu, dat hoeft van mij niet. Ik schrijf welis waar, maar dat gaat altijd over eten. Waarom zou ik een boek over een onderwerp als baarmoederhalskan ker schrijven?'' ,,In de periode dat ik werd benaderd door mijn huidige uitgever, kreeg een vriendin van me baarmoederhals- 'Ik vertelde mensen over de kanker alsof ik m'n teen had gekneusd' kanker. Doordat ze de oproepen voor het maken van een uitstrijkje had genegeerd, waren ze er vrij laat bij. En zij bleek niet de enige: in een nieuwsbericht las ik kort daarna dat maar zes op de tien vrouwen een uit- strijkje laten doen. Op Facebook stonden onder dat nieuwsbericht reacties van vrouwen als 'Weet je wel hoe ongemakkelijk zoiets is?' Ik dacht: Weet je wit pas ongemakke lijk is? Kanker. Er is blijkbaar zo veel onwetend heid als het gaat om baarmoederhals kanker. Als ik door het schrijven over mijn ervaringen daar wat aan kan veranderen, doe ik dat graag. En er is nog een tweede reden, die met ziek zijn in het algemeen te maken heeft.'' ,,Ik wil met dit boek laten zien wat het met je doet als je rond je dertigste ziek wordt. Dat is heel anders dan ziek worden op je vijftigste. Niet minder erg natuurlijk, maar wel an ders. De meeste mensen staan rond hun dertigste volop in het leven. Bij mij was dat ook zo: ik werkte keihard, had een druk sociaal leven en ik werd in die periode verliefd. En dan kwam daar die baarmoederhals kanker bij, dat is niet niks. Ook hoop ik met mijn boek begrip te kweken voor mensen die ziek zijn geweest. Als iemand 'beter' is, hoeft het niet meteen beter te gaan.'' ,,Vanaf het moment dat ik de diag nose kreeg totdat ik geopereerd werd, probeerde ik mijn leven zo gewoon mogelijk door te leven. Ik wilde niet dat ik of anderen er een halszaak van maakten en dat ging verrassend goed. Achteraf gezien kwam dat door mijn houding. Ik vertelde mensen over de kanker alsof ik m'n teen had gekneusd. Ik dacht: als ik het maar luchtig genoeg houd en hard genoeg roep dat het goed met me gaat, heeft niemand medelijden met me. Met als gevolg dat mijn omgeving er na mijn operatie van uit ging dat alles goed met me ging, ik was immers beter. dinsdag 24 maart 2020 GO Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl PSYCHOLOOG STEVEN PONT Ja. Sterker, het is sinds 2007 tegen de wet. Het slaan van kinderen wordt wel 'de peda gogische tik' genoemd, maar helaas: er is niets pedagogisch aan. Die wet is er dan ook niet voor niets. Zo weten we dat kinderen die gesla gen worden een minder goed geweten ontwikke len en minder vertrou wen in hun medemen sen krijgen. Boven dien pesten ze zelf andere kin deren vaker. Het slaan van een kind is eer der een teken van onmacht dan dat het met opvoeden te maken heeft. We leren kinde ren op die manier immers dat geweld, overheersing en on derdrukking geaccepteerde middelen zijn om de ander je wil op te leggen. Maar wat dan wel? Ten eerste heb je als ouder recht op je emotie. Het gaat er om hoe je die uit. Dat je boos bent kun je ook zeggen en vervolgens ga je met je kind zitten. Zeg waarom je boos bent, vraag je kind naar haar beleving en zorg dat je er vervolgens samen uitkomt. En dus nooit meer slaan. RELATIEFILOSOOF JAN DROST Ik ben een man en ik vind deze vraag om van te huilen. Ik weet bijna niet waar ik moet begin nen, zoveel absurde aannames als er aan ten grondslag lig gen. Zoals de aanname dat vrouwen altijd sexy moeten zijn. Hoezo moeten zij dat? Is dat werkelijk het enige waartoe zij op aarde zijn, om sexy te zijn voor man nen? En hoe sexy is een man die niet tegen huilende vrouwen kan eigenlijk? VOEDINGSDESKUNDIGE NICOLE DE ROOS Daar is helaas vaak weinig bewijs voor. Voor een voe dingswetenschapper geldt als bewijs dat zo'n voedingssup plement beter moet werken dan een nep-supplement (pla cebo). Dit moet bovendien aange toond zijn bij een groot aantal mensen die zelf niet weten of ze het 'echte' of het nep-supplement kregen, want dat zou ze immers kunnen Deze bizarre eis aan vrouwen zorgt er alleen maar voor dat zij, als zij pijn of verdriet heb ben, zich daarbij ook nog eens onaantrekkelijk voelen. En wat zegt dit over mannen? Die worden zo gereduceerd tot wel erg simplistische en wrede wezens. De dag dat mijn voornaamste gedachte bij de aanblik van een verdrietige vrouw is: 'hé, dat is ook niet sexy!', is de dag dat ik mezelf rijp acht voor een therapeut. In elk geval niet voor een liefdesrelatie. De man die als enige reactie op de tranen van een vrouw heeft dat die niet sexy zijn, heeft zelf duide lijk ook een reden om te huilen. beïnvloeden. Daarbij bereke nen we wat gemiddeld het ef fect is van een voedingssuple- ment, en dit moet overtuigend groter zijn dan het placebo effect. Als sommige mensen baat hebben bij het supplement, maar anderen krijgen juist méér klachten, dan heeft het dus gemiddeld geen effect. Wij zullen dan zeker niet adviseren het zo maar te gebruiken. Maar omdat het om een gemiddelde gaat, en mensen nu eenmaal verschillen, kunnen we niet uitsluiten dat zich er wel beter bij kunt voelen. Overleg bij twijfel met uw huisarts, zeker als u ook medicijnen gebruikt. 'Pas later had ik door wat er aan de hand was' FLOOR MEIJS Dat boek kwam er toch. Waarom? Wat is die tweede reden? Dat beschrijf je ook in je boek. Tijdens je ziekte lijk je alles aan te kunnen en als de kanker weg is, stort je in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16