i Centrale bank VS komt met forse steunmaatregelen Superweek supermarkten vind een wereld- baan ECONOMIE 13 Een maandje houd ik het wel uit zonder inkomen. Maar daarna? - tuatie door te komen. ,,Je hebt geen vooruitzichten, dus wat kan je doen? Ik troost mezelf maar met de ge dachte dat dit allemaal overmacht is.'' Brandt van XpertHR ziet dat zowel werknemers als werkgevers proberen het beste van de situatie te maken. ,,Er is zoveel vraag naar informatie. We draaien overuren om alles bij te houden en iedereen op de hoogte te houden.'' Ze raadt werkenden in het zelfde schuitje als Sistermans en De Wilde aan om het contact met de werkgever warm te houden. ,,Nie- mand weet wat er in de toekomst gaat gebeuren. Mensen die nu thuis V zitten, kunnen alsnog over twee maanden worden benaderd of ze te rug willen komen. Wie nu begripvol met de situatie omgaat, wordt waar schijnlijk sneller teruggevraagd.'' Tot De Wilde teruggevraagd wordt of ander werk vindt, heeft ze wel recht op een WW-uitkering. Maar Sistermans niet. Zij zegde immers zelf haar vorige baan op en was nog niet officieel begonnen. ,,Ik wilde echt iets anders en had eind februari ontslag genomen. Ik was terechtge komen bij een bedrijf in de scheep vaart, maar dat was het niet voor mij. Ik wilde heel graag de horeca in.'' Ze neemt het de werkgever niet kwalijk dat ze toch niet aan de slag kon. ,,Na- tuurlijk begrijp ik hun beslissing, ge zien de omstandigheden. Dat dit ge beurt, kan je van tevoren ook niet be denken. Ze hebben nog wel gezegd dat ze in mei wilden kijken of ik dan kon beginnen, maar wie zegt dat deze situatie dan voorbij is.'' Overbruggen Advocaat Aantjes ziet dat werkgevers ook oud-personeelsleden tegemoet willen komen. ,,Ik krijg vragen van werkgevers die iemand terug willen nemen die toch niet bij de nieuwe baan aan de slag kon - desnoods als tijdelijke oplossing. Het is juridisch wat geregel, en per zaak moet je indi vidueel bekijken wat mogelijk is. Als beide partijen het eens zijn, kan er veel.'' Hoe nu verder voor Sistermans? ,,Het is erg onzeker allemaal. Een maandje houd ik het wel uit zonder inkomen, maar dan. Mijn omgeving zegt dat ik verder moet solliciteren, de horeca ligt op dit moment immers stil. Maar werken in de horeca is mijn droom. Met deze stap volgde ik juist mijn hart. Dat wil ik nog niet opge ven. Alles ligt nu stil, maar op een ge geven moment moet dit toch over zijn.'' Ze is haar opties in kaart aan het brengen. ,,Het afwachten, dat gaat me slecht af. Ik hoop dat ik het gesprek aan kan gaan met het bedrijf waar ik zou gaan werken, of eventueel met mijn vorige werkgever. Misschien is er een oplossing te bedenken om deze periode te overbruggen.'' De Amerikaanse centrale bank heeft aangekondigd dat het ongeli miteerd leningen gaat opkopen. Dagelijks wordt voor 75 miljard dol lar aan staatsleningen gekocht en voor 50 miljard aan leningen - met hypotheken als onderpand. Daar naast komt er een opkooppro gramma voor andersoortige lenin gen en extra krediet voor kleine Amerikaanse bedrijven en particu lieren. Met de maatregelen hoopt de Fed de rust weer te laten terugkeren op de financiële markten. Aandelen- beurzen wereldwijd zijn de afgelo pen weken met meer dan 30 pro cent gedaald en de rentes lopen weer op. Dat laatste willen de rege ringen tegen elke prijs voorkomen. Vorige week verlaagde de Ame rikaanse monetaire autoriteit de rente juist bewust tot bijna 0 pro cent om de economie aan te jagen. Tegelijkertijd werd een uitbreiding van het opkoopprogramma aange kondigd. Toch overtuigden die maatrege len de beleggers in eerste instantie niet. Pas toen de Europese Centrale Bank (ECB) met een pakket maat regelen van meer dan 1000 miljard euro kwam, keerde de rust op de markten terug. Beleggers waren daarnaast ook blij dat regeringen in getroffen landen massaal geld uit trokken om de economische gevol gen van de coronapandemie te be strijden. Congres Gisterenochtend gingen de beur zen - ondanks alle inspanningen - opnieuw onderuit, omdat de Ame rikaanse regering en het Congres het niet eens kunnen worden over een steunpakket van 1000 tot 2000 miljard dollar. Die steun is hard nodig. Ook in de Verenigde Staten gaan op grote schaal steden en staten op slot en holt de economie achteruit. Vooral economisch belangrijke centra als Californië en New York zijn zwaar getroffen. Gevreesd wordt dat mil joenen Amerikanen hun baan ver liezen. Beleggers, ook in Nederland, zijn vooral angstig omdat onduidelijk is hoe diep de economische recessie uiteindelijk zal worden. Zolang dat niet duidelijk is, zullen de beurzen hoogstwaarschjnlijk onrustig blij ven. Vorige week vrijdag liet de Ne derlandse beursgraadmeter AEX zowaar weer een plusje zien, maar het lijkt erop dat dat vooralsnog een tijdelijke opleving betrof. DEN HAAG Supermarkten in Nederland hebben vanwege de hamsterwoede in de tweede week van maart meer omzet ge draaid dan in de week voor kerst. Traditioneel is de tijd voor de winterse feestdagen de druk ste periode om boodschappen te doen. De omzet van grootgrut ters tussen 9 en 15 maart liep op met 35 procent vergeleken met een jaar eerder, meldde het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Eerder kwam onder zoeksbureau Nielsen met een vergelijkbare schatting. Het product dat supermarkten flink meer geld in het laatje bracht was rijst. Ook andere houdbare producten als conser ven, pasta en diepvriesgroenten vonden gretig aftrek. Wij zetten alles op alles voor jouw baan v*/ nationale vacaturebank dinsdag 24 maart 2020 PC i -Mandy Sistermans De Fed, het stelsel van Ameri kaanse centrale banken, gooit alle remmen los om de corona crisis te bestrijden. Maar of het een langdurig effect heeft, valt nog te bezien. Peet Vogels Rotterdam Met onze slimme zoekfuncties ligt jouw wereldbaan binnen handbereik. vind jouw baan op nationalevacaturebank.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13