<l> \^m 12 ECONOMIE CORONAVIRUS Mandy Sistermans en Ineke de Wilde stonden op het punt te beginnen aan een nieuwe baan. Maar toen brak de coronacrisis uit, en nu hebben ze niets. Ik zag het ontslag niet aankomen. Mijn manager ook niet, die was tevreden Kort Duitsland leent miljarden De Duitse regering is gisteren een pakket maatregelen voor ondersteuning van de Duitse economie overeengekomen met een waarde van 750 miljard euro. Om die maat regelen te bekostigen, steekt Berlijn zich voor het eerst sinds 2013 weer dieper in de schulden. De Duitse begroting wordt met 156 miljard euro vergroot. Dat bedrag wordt volledig geleend. Eerder op de dag stuurde het Duitse kabinet een wet naar de Bonds dag voor een economisch stabiliteitsfonds ter waarde van 100 miljard euro, dat belan gen in bedrijven kan nemen om overnames door buitenlandse kapers te voorkomen. H&M vreest massaontslag De Zweedse kledingketen Hennes Mau- ritz (H&M) vreest voor het verlies van tien duizenden banen vanwege de coronacrisis. Het bedrijf heeft al duizenden winkels ge sloten in verband met de pandemie. Volgens H&M zijn nu wereldwijd 3441 van zijn 5062 winkels dicht, in onder meer grote markten als Duitsland, Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten. De crisis zal volgens de on derneming een stevige negatieve impact op de verkopen van maart hebben. H&M is be zig te kijken naar maatregelen om de ma laise het hoofd te bieden, met mogelijk om vangrijk ontslag van tijdelijk personeel. Ook vaste banen kunnen gevaar lopen als de si tuatie niet verbetert. Staken vanwege corona Arbeiders in de metaal- en de chemiesector in de Italiaanse regio Lombardije gaan sta ken, omdat ze vinden dat nog te veel fabrie ken en bedrijven openblijven. Daardoor lo pen ze een te groot risico om het coronavi rus te krijgen, aldus de vakbonden. De Itali aanse overheid besloot dit weekend om alle niet-essentiële bedrijven te sluiten tot en met 3 april. Volgens de vakbonden wordt die maatregel met te veel uitzonderingen toege past. AkzoNobel Shell Takeaway Basic-Fit andy Sistermans (29) kan het nog niet echt gelo ven. Amper een paar weken gele den zat ze nog op rozen. Ze had een nieuwe baan gescoord bij een grote Rotterdamse horecagelegenheid. Ze zou achter de schermen gaan wer ken en de administratie en andere za ken regelen voor het bedrijf. ,,Ik kreeg een grote bos bloemen; om me te feli citeren met mijn nieuwe functie. En ik zou mijn contract op maandag 16 maart gaan tekenen.'' Maar toen kwam op zondagavond 15 maart het bericht dat de horeca moest sluiten vanwege de uitbraak van het coronavirus. ,,Vervolgens werd ik ge beld. Ze hadden slecht nieuws. Het be drijf durfde nu niemand meer aan te nemen.'' Ook de wereld van Ineke de Wilde (46) stond plotseling op zijn kop. Ze was per 1 maart aangenomen als senior projectmanager corporate events in de reisbranche. Maar toen brak de coro nacrisis uit en moest ze halverwege haar proeftijd alsnog gaan. ,,Ik werd gebeld dat ze mijn contract per direct wilden beëindigen. De volgende dag zat ik al thuis.'' Ontzettend zuur, zegt ze. ,,Ik zag het niet aankomen. Mijn manager trouwens ook niet, die was blij met mijn werk. De beslissing kwam waarschijnlijk van ergens ho gerop.'' De aangekondigde noodmaatregelen van het kabinet voor bedrijven en werknemers helpen een groot deel van de Nederlandse werkenden uit de brand, maar kunnen hen niet allemaal helpen, constateert advocaat arbeids recht Mariska Aantjes. ,,In je proeftijd kun je alsnog ontslagen worden. De werkgever heeft daar met de corona- crisis een goede onderbouwing voor. Heb je nog geen contract getekend, dan heb je helemaal geen poot om op te staan. Dit zijn mensen met uitzon derlijk veel pech, die tussen wal en schip vallen.'' Wieneke Brandt, product director van HR-kennisorganisatie XpertHR, onderschrijft dat. Een bedrijf mag het contract intrekken voordat iemand be gonnen is aan de nieuwe baan. ,,Zeker tijdens een proeftijd mag je een over eenkomst opzeggen en ook daarvoor al. Maar het is wel ontzettend verve lend'', zegt Brandt. De Wilde krijgt binnenkort haar ge werkte dagen uitbetaald, plus dat wat ze aan vakantierechten heeft opge bouwd en een kleine transitievergoe ding. Veel liever had ze natuurlijk haar nieuwe functie gehouden. ,,Ik had het er echt naar mijn zin. Het klikte met mijn collega's. Mijn manager zei nog: hopelijk kan ik je over een tijdje weer bellen om terug te komen. Maar hij kon natuurlijk niet zeggen wanneer dat precies is.'' Dan maar solliciteren op iets anders? De Wilde weet niet of het zin heeft. ,,Normaal gesproken zou ik daar nu heel proactief mee aan de slag zijn ge gaan. Maar gezien de staat van de reis branche wordt het lastig iets anders te vinden.'' De Wilde vult haar dagen nu maar met sporten en veel naar buiten gaan. ,,Ik ben nog nooit zo fit geweest.'' Ze doet haar best om deze onzekere si- STABILITEITSFONDS VAN 100 MILJARD DUIZENDEN WINKELS AL DICHT 'TE VEEL BEDRIJVEN NOG OPEN' o De verffabrikant behoorde tot een bescheiden groepje stijgers in de AEX. dinsdag 24 maart 2020 Zowaar weer eens winst voor het gas- en olie concern. De maaltijd bezorger was de grootste daler in de AEX. De sportschool keten blijft maar dalen. E o PC Priscilla van Agteren Sanne Wolters Rotterdam 'Ze durven nu even niemand aan te nemen' 1 -Ineke de Wilde FARMAC1A SU CALZATURE HMOCOSMESt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12