i Het coronavirus kan de wapens doen zwijgen Nieuwe rituelen en oude rollenpatronen CORONAVIRUS Ërci EUWS 11 Het is tijd voor een lockdown voor gewapende conflicten zodat we samen de echte strijd van ons leven kunnen voeren Wat ook helpt: na een ruzie naar je vrouw toestappen en sorry zeggen JAKARTA VOLLE TREIN ,,Staakt-het-vuren!", riep Antonio Guterres, de baas van de Ver enigde Naties, gisteren in New York tegen alle strijdende partijen ter wereld. ,,Het is tijd voor een lockdown voor gewapende con flicten. Laten we samen de ziekte bestrijden die onze wereld ver woest.'' Gelijkluidende oproepen de afge lopen week van, onder meer, de speciale VN-commissie voor Libië en de minister van Defensie in Afghanistan leidden niet tot resul taat. In die door oorlog geteisterde landen vielen gewoon nog bom men, granaten en slachtoffers. „Oproepen tot een staakt-het- vuren zie je vaker als er een an dere, actuele crisis is, maar daar wordt meestal pas gehoor aange geven als de strijdende partijen zien dat hun mensen zelf met bos jes ziek worden. Anders hebben ze geen belang om te stoppen met vechten'', zegt Tim Sweijs, onder zoeksdirecteur bij het Haagse Centrum voor Strategische Stu dies. En zover is het in de meeste landen waar nu conflicten zijn (zoals Syrië, Afghanistan, Libië en Yemen) nog niet. Al zeggen de strijdende partijen in Libië wel iets te voelen voor een wapenstil stand. Conflicten kunnen op langere ter mijn minder intens worden door de virusuitbraak. „Bijvoorbeeld omdat er minder verkeer tussen verschillende landen is. En omdat het moeilijker kan worden om re kruten te vinden die willen gaan vechten. Maar zo'n effect zie je pas over een paar weken'', stelt Erwin van Veen, die onderzoek doet naar gewapende conflicten aan insti tuut Clingendael. ,,Neem Iran. Dat speelt een voorname rol in het Syrische conflict, maar Iran heeft nu ook te kampen met een grote uitbraak van corona, waar hun aandacht heen moet.'' Al was het maar, zegt Sweijs, omdat als Iran er niet in eigen land voor zorgt dat de uitbraak onder controle komt, de bevolking on rustig wordt en het regime moge lijk zelf in gevaar komt. In Iran zijn inmiddels 1400 mensen gestorven aan het coronavirus virus. Voor de Syrische burgeroorlog, dat zich nu vooral nog afspeelt in de regio Idlib, geldt dat er momen teel wel een wapenstilstand van kracht is. Dat bestand, dat veelvul dig geschonden wordt, is afgespro ken tussen Rusland (dat aan de Sy rische kant staat) en Turkije (dat een deel van de oppositie steunt). Beide landen hebben ook te ma ken met een coronauitbraak, maar niet op zo'n grote schaal als in Iran. Medici waarschuwen voor de enorme gevolgen die een uitbraak in Syrië kan hebben. Dit weekend werd (officieel) het eerste besmet- tingsgeval gemeld. De gezond heidszorg lijdt er al negen jaar on der de burgeroorlog en honderd duizenden Syriërs leven in vluch telingenkampen waar de hygiëne slecht is. Sweijs: ,,Zo'n uitbraak kan ook gevolgen hebben voor het conflict zelf. Kijk naar de Eerste Wereldoorlog, daar was op een ge geven moment een kwart van de Amerikaanse soldaten in Europa ziek door de Spaanse griep. Die kunnen dan dus niet vechten.'' Het kan gaan zoals in Atjeh, Indo nesië. Daar werd, na de rampzalige tsunami van kerst 2004, het con flict tussen de Indonesische over heid en de gewapende onafhanke lijkheidstrijders van de GAM stil gelegd. De opbouw van het gebied had meer prioriteit, vonden beide kanten. Maar het kan ook tot een nieuw soort '9/11' leiden, berede neert Van Veen van Clingendael. Hij wijst daarbij op de Iraanse overheid die de VS als medeschul dige aanwijst van de enorme coro- nauitbraak in het land, doordat het land door de sancties niet vol doende medische goederen kan importeren. ,,Als er in Iran meer en meer doden vallen en de schuld daarvan steeds meer bij de VS ge zocht gaat worden, kan dat tot een nieuwe geweldsescalatie leiden.'' Frank \*M Poorthuis y Rotterdam IN QUARANTAINE Het kalk spatte vanochtend van het plafond van mijn werkkamertje. Bleek dat boven me de ochtendgym aan de gang was. Twee kleuters en hun moeder. Respect. 'Ga zitten en spring weer op, tien keer!' En daar ging het weer. Het thuison- derwijs combineren met ons ei gen werk is nog steeds de groot ste uitdaging hier in huis, al ont wikkelen we nieuwe rituelen. De 7-jarige zit achter een eigen tafeltje in de kamer met ge spitste aandacht haar dictee te doen. De kleine evenwel is al na 3 minuten klaar met haar och- tendtaak. 'En nu, mama, en nu?' Mama dacht dat ze er nog wel wat werkmail bij kon doen, dus mama wordt langzaam een beetje opgedraaid. Vooral omdat zij juf speelt. Want papa heeft in de ochtend alle hang-outverga- deringen. Dat is de afspraak. Maar haar telefoon staat natuur lijk ook nooit stil en ze moet ook deze column nog censureren. Relatie Maar dat thuisonderwijs dus, we redden het. Al vallen we na een moderne, gezonde relatie van dertien jaar, nu volstrekt terug in de meest ouderwetse rollenpa tronen. Vrouw zorgt voor kinde ren. Man vergadert. Nog even en ik ga jagen en zij verzamelen. En de relatie, wilt u weten, hoe het daarmee gaat? Kent u die Ingmar Bergmann-film? Scènes uit een huwelijk? (NEE, BOOMER, DIE KENT NIEMAND MEER ON DER DE 60) Nee hoor, ik vind eerlijk gezegd dat we ons er wonderwel doorheen slaan. Je komt elkaar tegen, zeker, het zijn maar vier muren. En god, als werk buitenshuis niet al uitge vonden was, dan was dit er wel het moment voor. Maar je probeert de inzichten van psychologen en therapeuten en de lessen die je al tientallen keren in je huwelijkse leven te horen hebt gekregen, nu einde lijk eens uit te voeren. Praten helpt. Ja, gewoon praten. (DAAR IS HIJ NIET GOED IN. HIJ WORDT LIEVER ONMOGE LIJK HUMEURIG). Wat ook helpt: niet drie uur zitten mok ken na een ruzie, maar naar je vrouw toestappen en haar omar men en zeggen: hé schat, sorry. Nog eentje voor het thuiskan- toor dan, qua nieuwe rituelen. Na dress-down-friday (naar kan toor in je losse kloffie), wordt het nu echt tijd voor de invoering van dress-up-monday in de hang out. Dat we een jasje of een ge streken blouse aantrekken voor de camera. Mensen, ik zag vanmorgen collegiaal borsthaar door het computerscherm naar binnen pieken. Er zijn grenzen. dinsdag 24 maart 2020 PC n -• t- aa'5»* In een vluchtelingenkamp in het Syrische Idlib zijn pamfletten met coronaregels verspreid. foto afp Heeft de gruwelijke coronapan- demie ook een voordeel? Is er nu het virus de wereld beheerst, minder oorlogsgeweld en zwij gen de wapens? ,,Het kan effect hebben, over een paar weken.'' Cyril Rosman Rotterdam Wordt zo'n oproep opgevolgd? Kan er nog goed nieuws volgen, wat betreft oorlogsgeweld? -Antonio Guterres, VN En gevolgen van het coronavirus op de nog langere termijn? Net als veel Nederlanders blijft redacteur Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risico groep. Verslag van dag 11. Als haringen in een ton, zo moe ten deze treinrei zigers in de Indo nesische hoofd stad Jakarta zich voelen. En bang voor besmetting met het corona virus als ze zijn, draagt iedereen een mondkapje. FOTO ROCKY MARGIANO/ REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11