w: 's- m 1 Miljoen nieuwe mondkapjes uit China 8 NIEUWS CORONAVIRUS .1 t*'« 'Duizenden' Nederlanders nog gestrand Terwijl de corona ons opsluit, scheen dit weekend de zon. Nederland 'moest er even uit' en dook de natuur in. Maar we worstelen nog met die anderhalve meter afstand. Amsterdam ziet er onwerkelijk uit deze dagen. Het Damrak, waarop normaal gesproken tienduizenden mensen naar de Dam stromen, is zo goed als leeg. De gure wind die onder de staalblauwe lucht over de brede straat waait, maakt het hele maal verlaten. Dit wSs alleen voor te stellen in sciencefictionfilms, het is echt geworden. Eén horecazaakje is open. Er staat een handjevol mensen te wachten. Heb je het hele Damrak tot je beschikking, sta je vlak bij elkaar in de rij voor Vlaamse friet. Een souvenirwinkeltje is nog open. Verkoper Sanjita doodt de tijd op haar telefoon. ,,Ik heb nu, om 16.00 uur, voor 200 euro ver kocht. Normaal is dat 3000 euro.'' De Dam is een lege hangplek geworden voor verdwaalde wan delaars, zwervers en wat mensen die Jezus bezingen. De enige straatmuzikant blaast O sole mio op zijn klarinet. Achter hem kijken de mensen op de beton blokken wat verslagen naar de duiven. Verderop, op de Wallen, is het nóg onwerkelijker. Geen hond te zien. Het ruikt er zelfs fris. Waar is iedereen? In het Vondelpark onder meer. Afgeladen is het er niet, wel druk. De bootcampers die zich dicht op elkaar in het zweet werken, zijn doelwit van twitteraars en enkele voorbijgangers. ,,Weet je wat het is'', zegt een hardloper die wél al leen rent. ,,Niemand wil een totale lockdown, maar veel mensen zijn niet bang genoeg voor corona.'' Spooksteden De 'horecalockdown' die een week geleden van kracht werd, mist zijn uitwerking niet: alle stadscentra in Nederland zijn halve spooksteden geworden. Den Haag, met de hoogste concentratie warenhui zen, is leeg. Het standbeeld van Haagse Harry bij de Grote Markt grijnst naar niemand. De Hage nees is naar het strand: op Scheve- .Wé*1 J Mt Niemand wil een totale lockdown, maar veel mensen zijn niet bang genoeg voor corona ningen kom je zelfs in een file terecht naar de parkeerplaats. In Eindhoven zijn de winkel straten voetbalpleintjes geworden voor kinderen. De uitbater van de draaimolen op de Markt probeert het een uurtje, tevergeefs. In Breda wordt op de Grote Markt een potje getennist. De enige drukte in Amersfoort is op de markt. Bij sommige kra men is met tape 1,5 meter aange geven. In Arnhem is de binnen stad eveneens verlaten, maar in de Steenstraat staan de mensen in de rij bij de Zilte Zeemeermin: er worden gratis oesters uitgedeeld. Een uitzondering op de spook steden is Nijmegen. De Duitsers die in eigen land niet kunnen shoppen, komen hiernaartoe. Karsten Friedmann en zijn vrouw voelen zich niet schuldig. ,,De coronacrisis houdt ons niet tegen. Ik vind dat we in Duitsland door slaan. Ik houd van die Nederlandse mentaliteit, net wat relaxter." Friedmann heeft vermoedelijk niet door wat zich buiten de steden afspeelt. In bossen, parken en op het strand is het druk. Als foto's van op elkaar klittende mensen rondgaan, volgen oproepen van burgemeesters en Rijkswaterstaat om weg te blijven of afstand te houden. Parkeerplaatsen sluiten, agenten jagen mensen van de stranden. In één weekend wordt Nederland weer iets benauwder. Jagen we onszelf een totale lock- down in of gaan we op tijd 'netjes afstand houden'? ,,Die lockdown komt er toch wel'', zegt sportin- structeur Jerrel in het Kralingse Bos in Rotterdam, nadat hij zijn drie sporters op minstens twee meter van elkaar aan het werk heeft gezet. ,,Te veel mensen trek ken zich er niks van aan.'' Verder van elkaar Toch gaat het zondagmiddag na een half weekend vol ophef over 'anderhalve meter' al beter. Loop groepjes van drie of vier man ('vaak zijn we met meer, maar sommigen durven niet') lopen verder van elkaar dan anders. Zoals Tonie, Ellie en Sonja. ,,80 procent houdt zich aan de regels, 10 pro cent een beetje en de rest gedraagt zich als een hufter'', zegt Sonja. ,,Die lopen pal langs je. Dan duik ik de berm in.'' Het is een harde leerschool, weten ze in coronaregio Noord Brabant. Maar daar hebben ze hun lesje wél geleerd, lijkt het. De Loonse en Drunense duinen zijn volgens de vaste bezoekers half zo druk als normaal. Hopelijk is het op tijd, want het verplicht binnen blijven zoals in Spanje en Italië komt steeds dichterbij. De inspanningen om mondkapjes naar Nederland te krijgen, begin nen effect te sorteren. Zaterdag ar riveerde op Schiphol een lading van 690.000 maskers van het type FFP2 uit China, dat ziekenhuispersoneel gebruikt bij de behandeling van co ronapatiënten. Zondag kwamen daar 200.000 stuks bij, waarvan de meeste naar verpleeghuizen en de thuiszorg gaan. Het is de eerste vracht van de 800.000 mondkapjes die het Chinese Huawei doneert. Daar blijft het niet bij: dit week end kreeg PostNL 48.000 mond kapjes binnen van Chinese logis tiek partner Cainiao. Later ontvangt PostNL een deel van de 2 miljoen mondkapjes die de Alibaba Foun dation aan Europa heeft toegezegd. Ziekenhuizen melden dat ze ko mende dagen weer vooruit kun nen. ,,Vrijdag was het even kritiek, maar zaterdag kwam een forse la ding binnen'', zegt Evelyne van Eck van het Elisabeth-TweeSteden Zie kenhuis met vestigingen in Tilburg en Waalwijk. Voor heel Brabant be trof het 80.000 maskers. ,,Maar we mogen niet stil blijven zitten, de nood blijft hoog.'' Ook het UMC Maastricht, UMC Utrecht en het Catharinazieken- huis in Eindhoven zeggen geen te korten te hebben. Om de aanvoer van nieuwe mondkapjes te garan deren is het Rotterdamse Erasmus MC als landelijk inkoop- en ver deelstation aangewezen. DEN HAAG Nog altijd is er veel on duidelijkheid over het aantal Ne derlanders dat gestrand is in het buitenland en verwoede pogingen onderneemt om terug te reizen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat het om 'duizenden' Nederlanders gaat, maar kan geen precieze cijfers geven. VVD-Kamerlid Sven Koopmans noemde zaterdagavond in talkshow Opi een veel hoger aantal. ,,Ik heb gehoord van het crisiscentrum in Den Haag dat de schatting is dat iets van 100.000 Nederlanders op reis zijn gegaan en graag terug willen'', zegt hij. Het aantal reizigers dat vastzit door beperkingen wegens het coronavirus zou in een paar da gen gehalveerd zijn. maandag 23 maart 2020 GO Het is worstelen met die 1,5 meter afstand houden Victor Schildkamp Rotterdam .2 Op het strand van Scheveningen was het afgelopen weekend behoorlijk druk. FOTO PIM RAS -Hardloper in het Vondelpark Zorgverleners hebben de ko mende dagen voldoende mond kapjes om coronapatiënten te behandelen en nieuwe besmet tingen te voorkomen. De nood blijft echter hoog. David Bremmer Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8