Remedie tegen corona laat nog op zich wachten Het virus overleeft Het medicijn Q Het O vaccin De zorg CORONAVIRUS 7 (langer dan we misschien dachten) (is nu nog een klappertjespistool) (gaat niet exclusief naar Trump) trekt het (nog wel) COVID-19 ONDERZOEK TESTS DE ZIEKENHUIZEN 25 dagen na het eerste corona- geval is Nederland totaal veranderd. 179 mensen overleden, ook de kennis over het virus en de bestrijding staat niet stil. Dit is wat we weten. Hoe gedraagt die vijand zich? Hoe verplaatst hij zich? Hoe dodelijk is hij? Dagelijks druppelt er nieuw onderzoek binnen over het virus dat wereld wijd al meer dan 13.000 le vens eiste. Bekend was al dat het een virus is uit de corona familie (bekend van Sars en Mers), dat het voor acht op de tien mensen milde klachten (verkoudheid, hoesten, keelpijn, soms koorts) oplevert, maar voor een kleinere groep serieuze longproblemen veroorzaakt, volgens we reldgezondheidsorganisa tie WHO voor 0,3 tot 1 procent van de patiënten met de dood tot gevolg. hydroxychloroquine (middelen tegen malaria) en remdesivir (een ebola- medicijn). Omdat het effect van deze drie medicijnen op Covid-19 nog niet klinisch is vastgesteld, moeten pa- »Drie bestaande medicijnen lijken enigszins effectief tiënten vooraf toestem ming geven voor het ge bruik ervan. Remdesivir mag vooralsnog alleen ge bruikt worden bij patiën ten die aan de beademing liggen en bij wie organen nog niet zijn uitgevallen. De Swab stelt dat van de medicijnen geen wonde ren verwacht mogen wor den, en dat de nadruk moet liggen op 'suppor- tieve zorg', dus medicij nen die dienen ter onder steuning. Experts schatten dat het nog minimaal een jaar duurt voor er een middel is dat mensen beschermt tegen Covid-19. Het goede nieuws is dat er kei- en keihard gewerkt wordt om een vaccin te ontwik kelen. Volgens de WHO zijn er op dit moment meer dan twintig in ont wikkeling. ,,Verschillende daarvan zijn al in het sta dium dat ze klinisch ge test worden.'' In Amerika is een expe rimenteel vaccin begin vorige week aan vier men sen toegediend. Dichter bij huis, in de academi sche ziekenhuizen van Nijmegen en Utrecht, wachten ze het op de in eigen kring corona op gelopen. Groot bloedon derzoek moet uitwijzen hoe zeer het virus zich al verspreid heeft. Tot die tijd is de vraag: kunnen ziekenhuizen de toestroom aan? In Italië heeft ongeveer 10 procent van de patiënten een bed op de ic nodig. Nederland kan in crisisfase opschalen naar 1500 ic-plekken of meer, maar er zijn nog wel honderden beademings apparaten nodig. Extra personeel wordt ingevlo gen en opgeleid, in Maas tricht en Uden zijn speci ale tenten bijgebouwd. Hierin wordt beoordeeld wie als eerste zorg nodig heeft. Kanttekening: niet alle coronapatiënten met zware klachten belanden op de ic. In Nederland is driekwart van de mensen die uiteindelijk overleden ook niet op de ic behan deld, volgens cijfers van eerder deze week, vaak na overleg tussen de patiënt, familie en behandelaars. Vooral patiënten die al een longziekte hadden (COPD bijvoorbeeld) zijn erg kwetsbaar. Hoe besmettelijk is het virus? Internationale zorg autoriteiten stellen dat ie dere patiënt gemiddeld 2,2 anderen besmet, als die niest, hoest en duidelijke symptomen heeft. Al plaatsen onderzoekers van het LUMC in Leiden en de Universiteit van Hasselt daar vraagtekens bij: ,,Wij denken dat je twee tot drie dagen voordat je de eerste ziekteverschijnselen krijgt ook anderen kunt besmet ten", zei epidemioloog Niel Hens (Universiteit Hasselt). En lachten we hier mis schien nog wat schamper om die Ghostbusters-foto's uit Azië, waarbij ze met desinfectiekanonnen mas saal pleinen en stations schoonspoten: wie weet zien we dat ook snel hier. Eerder verschenen onder zoek uit de VS beschrijft dat het virus ook op op- pervlaktes langer kan overleven, tot drie uur in de lucht en tot wel 24 uur op karton, en twee tot drie dagen op plastic of staal, zagen onderzoekers van het NIAID. ,,Verontrus- tend lang'', zegt hoogle raar theoretische epidemi ologie Hans Heesterbeek (Universiteit Utrecht). ,,Dan kun je zeggen: schud geen handen, maar dan pak je het misschien als nog op via een deurklink.'' Daar claimden onderzoe kers vorige week de vondst van een antilichaam tegen de ziekte die wordt ver oorzaakt door het nieuwe coronavirus. Een belang rijke stap op weg naar een medicijn, maar helaas slechts een van de vele stappen die nog genomen moeten worden voor er echt een medicijn is. Dat kan nog vele maanden du ren. Het Europese Medi cijn Agentschap riep on derzoekers vrijdag op niet langer op eigen, kleine ei landjes te werken. ,,We zijn bezorgd dat onderzoe ken te kleinschalig zijn om goede conclusies te kun nen trekken. Daarom roe pen we bedrijven en on derzoeksgroepen op sa men te werken.'' Voorlopig werken zie kenhuizen in de strijd om leven en dood met be staande medicijnen voor andere ziektes. Het is oor log voeren met klapper tjespistolen. In de advie zen van de Stichting Werkgroep Antibioticabe- leid (Swab), die zieken huizen adviseert over me dicijngebruik, worden nu drie medicijnen genoemd. De opties: chloroquine en markt komen van een nieuw vaccin niet af. Vijf honderd medewerkers krijgen een al bestaand vaccin tegen tuberculose toegediend. De hoop is dat dat hen beter be schermd tegen het coro navirus, of dat het in elk geval tot mildere klachten leidt. Bij de WHO zijn ze po sitief over de grote bereid heid. „Meestal duurt het een aantal jaar om een nieuw vaccin te ontwik kelen. Bij ebola hebben we dat kunnen verkorten door wereldwijde in spanningen, en bij Co- vid-19 doen we het zelfde.'' Landen die het vaccin voor zichzelf willen, zijn er natuurlijk ook. Zo probeerde Donald Trump een Duits bedrijf ertoe te bewegen een ex clusief contract voor de Amerikaanse markt te sluiten. Hij ving bot. Diederik Gommers, de voorzitter van de Neder landse Vereniging voor In tensive Care verwacht dan nog eens vijfhonderd tot duizend patiënten. Defen sie helpt bij de logistieke operatie om de Brabantse ziekenhuizen te ontlasten, zo nodig worden mensen overgeplaatst. Hoeveel Nederlanders A het virus hebben, is de U vraag. 179 mensen zijn eraan overleden, het for mele aantal neemt toe, maar lang niet iedereen W wordt getest. Bredere ver- ;W spreiding is een feit. Zo m testten 66 van de 1100 me dewerkers van het Eras- W. mus MC positief, maar 1/ niet op de virusvariant die patiënten uit het zieken huis meebrachten. Deze medewerkers hebben dus maandag 23 maart 2020 GO Het is een lelijk virus, 'ge meen', zeggen virologen en intensivisten. Presi dent Macron van Frank rijk gebruikt zelfs oor- logsretoriek: het corona virus is de 'onzichtbare vijand' die verslagen moet worden, zei hij. Niels Klaassen en Sander van Mersbergen Voor het coronavaccin geldt helaas hetzelfde als voor het medicijn: dat is er nog niet. Nog lang niet, moeten we daar waarschijnlijk aan toevoegen. Hét medicijn tegen Covid-19, was dat er maar alvast. Er wordt druk op gestudeerd, door vele tientallen par tijen over heel de wereld, onder meer in Rotterdam en Utrecht. Als groei van het aantal patiënten doorzet, wordt het volgende week erg druk op veel intensive- careafdelingen in het land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7