i NYNKEDEJONG 'Ik kan me niet laten leiden door emoties' CORONAVIRUS 6 J Column Kees had er speciaal zijn glit terjasje voor aangetrokken. De hele dag had hij lopen zwoegen op een Corona Quaran taine Pubquiz. Eén voor één kwa men we online in zijn Google Hangout, tot we met zo'n tien quizkoppels waren. Voor elke ronde mailde hij zijn in Google Forms gemaakte antwoordformu lieren. Bij de muziekronde zagen we tien andere huiskamers mee deinen op Ademnood van Linda, Roos en Jessica. Waar ligt Wuhan eigenlijk precies? Wie was de ont dekker van de bacterie? Waar staan de letters RIVM voor? deelnemers een niet zo virtuele kater aan overhielden. Mijn kinde ren volgen online theaterles van Anneke, die elke dag een nieuwe les op Instagram zet. Elke dag zit er wel een andere tijdelijk werk loze zzp'er uit de muzieksector live op Facebook kinderliedjes te spelen. Mijn sportlessen - nor maal in het park - gaan via een livestream. Muzikanten spelen in de tuin van een bejaardentehuis, de bewoners kunnen veilig achter glas naar het concert luisteren. Mijn schoonouders maken elke dag een filmpje waarin ze een boek voorlezen aan hun kleinkin deren. Handschoenen en een poetskar. Dat is alles wat Bep van Engelen normaal gesproken nodig heeft om haar werk als ziekenhuisschoonmaker te doen. Maar sinds de uitbraak van het coronavirus hijst ze zich elke dienst in een warm, bescher mend pak. Even een praatje ma ken met de patiënten? Dat is er niet meer bij. ,,Maar ik heb geen tijd om eenzaam te zijn.'' Bep van Engelen (58) is in dienst bij schoonmaakbedrijf Asito en werkt in het Jeroen Bosch Ziekenhuis in Den Bosch. Zij en haar ruim tweehonderd collega's zijn sinds de virusuit braak continu in touw om alle ruimtes waar coronapatiënten worden behandeld te desinfecte ren. Het is druk, zegt Bep. Toch probeert ze relaxed te blijven. ,,Als je paniekerig wordt, gaat het fout hè.'' De schoonmakers hou den elkaar op de been. ,,Even je frustraties uiten en elkaar opvro lijken met een geintje. Dan is het de schouders eronder en door.'' De nuchtere Bossche is wel wat gewend. Ze werkt zes jaar in de schoonmaakbranche; het zieken huis in Den Bosch is inmiddels haar vaste stek. ,,Soms sta je op de kraamafdeling, dan zie je de moe ders met hun kindje. Maar je maakt ook sterfgevallen mee. Dat is de realiteit.'' Nu komt ze alleen nog in lege kamers. Geen patiën ten om gedag te zeggen, maar één onzichtbare, vervelende gast: co rona. ,,Het is wel minder gezel lig'', verzucht ze. Protocol Haar werk in die 'coronakamers' gaat volgens een strikt protocol. Bijvoorbeeld als het gaat om de kleding. Bep somt op: ,,Een be schermend pak, haarnetje, over- zetbril, handschoenen en mond kapje.'' Verkleden doet ze in de sluis die aan een isolatiekamer Mensen buiten het ziekenhuis beseffen vaak niet wat je doet grenst. Bij elke volgende kamer moet ze weer nieuwe 'bepakking' aantrekken. Bep is al snel anderhalf tot twee uur kwijt aan één kamer. Eerst maakt ze alles schoon met een microvezeldoek. Daarna zet ze een speciaal apparaat aan, dat via verneveling van een desinfectie- middel de ruimte grondig reinigt. Een paar uur later kan de kamer weer gebruikt worden. ,,Ze zijn onmisbaar'', reageert Letty van den Aker, hoofd gasten- service van het Jeroen Bosch Zie kenhuis. „Zonder de schoonma kers kunnen de medisch specia listen hun werk niet doen.'' Haar beroep wordt vaak onder gewaardeerd, zegt Bep. „Mensen buiten het ziekenhuis beseffen niet wat je doet.'' Ze trekt zich er weinig van aan, ze weet zelf héél goed hoe belangrijk ze is: ,,Ik help mee in de strijd tegen het virus.'' Met alle risico's van dien. Al maakt ze zich daar geen zorgen over: ,,Ik ben opgeleid om dit vei lig te doen. Ik neem wel vol doende rust. Mijn huis geef ik la ter wel een schoonmaakbeurt.'' Michael Frank Y^X Dordrecht OP DE INTENSIVE CARE p de coronaverpleegaf- deling van ons zieken huis is een patiënt met het virus overleden. Ik vind het heel erg voor de patiënt en de fa milie. Voor iedereen. Maar als arts kijk ik er toch klinisch en professi oneel naar. Dat moét ik. In mijn werk als intensivist kan ik me niet laten leiden door emoties. Ook in een 'normale situatie' moet ik in korte tijd de juiste inschattingen maken en lastige gesprekken voe ren. Als collega's letten we wel extra op elkaar. Er is alle ruimte om je verhaal te doen. Zo kreeg ik een mail van een toegewijde ic-ver- pleegkundige die even haar hart wilde luchten. Ze verzorgt een pa- tiënt wiens partner ook positief is getest. Alles moet daarom telefo nisch. Lastig, vindt ze, om in zo'n moeilijke situatie niet even echt contact met de familie te hebben. Ondertussen stijgt het aantal patiënten op onze 'corona-ic' nog gestaag. Acht van de dertien bed den zijn bezet. Moet je je voorstel len: een week of zo geleden lag er nog niemand. Het probleem is ook dat een patiënt niet binnen een paar dagen is hersteld. Corona is een hardnekkige ziekte. Met de verwachte grote toestroom, is dat toch wel spannend. Gelukkig is de extra afdeling, met nog eens acht bedden, inge richt. Het maximale voor ons zie kenhuis; meer personeel en appa- ratuur hebben we niet. Er is nog wel de mogelijkheid om patiënten over te brengen naar andere zie kenhuizen. Alle scenario's liggen klaar. Maar gelukkig is het zover nog niet. Die onzekerheid - wat gaat er komen? - blijft pittig. Het is iets wat ik Wat mij erg stoorde: die hordes mensen op het strand. Het leek wel een hoog- zomerse dag, zo druk nooit meegemaakt heb. Er wordt veel van je gevraagd als dokter én als mens. Dit weekend was ik vrij. Ik hield contact met het ziekenhuis, maar probeerde vooral mijn rust te pak ken. Wat mij erg stoorde: die hor des mensen op het strand. Ik woon in Den Haag, ging op de fiets naar de winkel. Het leek wel een hoog- zomerse dag, zó druk. En iedereen zat bovenop elkaar, terwijl het ad vies is om 1,5 meter afstand te hou den. Luister gewoon. Je kunt niet eerst klappen voor de zorg, en dan met z'n allen op het strand gaan lopen. Misschien denk je: ik kom er wel doorheen. Maar doe het voor je opa en oma.'' Bij de muziekronde zagen we tien andere huiskamers meedeinen was afgelopen, had ik het gevoel alsof ik een avond met allemaal leuke mensen in de kroeg had ge hangen. Maar ik had in het echt al leen mijn man naast me gehad. Hoe langer deze quarantainetijd duurt, hoe inventiever men wordt om toch contact te hebben, elkaar te zien en te spreken. Een paar da gen geleden had ik in zo'n zelfde hangout een virtuele borrel met mijn vriendinnen, waar een paar Ik weet dat er niks boven écht contact gaat. Maar als dat niet kan, zijn de alternatieven einde loos. Met elk nieuw initiatief dat ik tegenkom, groeit mijn frustratie over mensen die nu nog altijd ge zamenlijk bootcampen in het park of verjaardagsfeestjes geven. Alsof de politiek en het RIVM ons nog niet honderd keer hebben gewaar schuwd. Al dat samenscholen en de adviezen aan je laars lappen, is een grote middelvinger naar al het zorgpersoneel dat zich het schom- pes werkt om zoveel mogelijk mensen te kunnen verplegen. En als er zoveel goede, tijdelijke alternatieven zijn, waarom zou je het lot dan nog zó tarten? maandag 23 maart 2020 (AO $0 @nynke anaouts Schoonmaakster Bep is onmisbaar Het werk van Bep van Engelen wordt nogal eens onderge waardeerd. Maar zij en alle an dere ziekenhuisschoonmakers zijn in deze crisis onmisbaar. Ze staan 24/7 klaar om in speciale pakken alle 'coronakamers' te desinfecteren. Jamaica Vink Den Bosch Bep van Engelen is zo'n anderhalf tot twee uur kwijt met het geheel reinigen van een 'coronakamer'. foto koen verheijden - Bep van Engelen Zorgverleners op de intensive care staan in de frontlinie om het coronavirus te bestrijden. Michael Frank (53) is intensivist op de ic van het Albert Schweitzer ziekenhuis in Dordrecht en geeft dagelijks een inkijkje in zijn werk. Deel 4: ,,Er wordt veel van je gevraagd als dokter én als mens.'' -Jamaica Vink Toen om een uur of elf de quiz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6