ZEELAND GEBOEKT Wilhelmina eet gebakken haring in Boudewijnskerke Mooi bruin is niet verbrand 8 ZEELAND Peter Frantz uit Nisse heeft de smaak te pakken. Roots, zijn vierde roman, begint en eindigt bij de Stierskreek onder Aardenburg. Een mooi decor voor een dramatische liefde. peter Twee geloven op een kussen. In het oude spreekwoord slaapt daar de duivel tus sen. Denkelijk hebben David en Berna- dette nooit hun hoofden samen op een kussen gelegd. Ze spraken elke zondag af in een hooi berg, hoe romantisch. Stiekem, het kon niet anders, want hun ouders leefden met elkaar op voet van oorlog. Peter Frantz neemt ons in zijn pas versche nen roman Roots mee in deze geheime, verbo den liefdesaffaire. Het is het late voorjaar van 1963. Bernadette Dhondt woont op de Stiers- hoek, een boerderij op de oevers van de Stierskreek onder Aardenburg. Het is een stijf katholiek gezin, vader Cyriel zit in de raad voor de KVP, is kringvoorzit ter van de Katholieke Boeren- en Tuinders- bond en hanteert de voorzittershamer van het parochiebestuur. Een man van aanzien dus. Zijn buurman Leen- dert Quaak op zijn hoeve Het Kraaijennest is gere formeerd. Steil, nogal te ruggetrokken, in alles het tegengestelde van de bour gondische Dhondt; op latere leeftijd speelt hij een rol binnen de landelijke ARP waar hij naam maakt als 'de koppige ko ning van Zeeland'. Dat de mannen nooit met elkaar praten heeft behalve die politiek-religi- euze uiteraard ook een economische achter grond. Dhondt had ooit Het Kraaijennest wil len kopen. Op het laatste moment was als een duveltje uit een doosje Leendert Quaak opge doken die hem met gemak had overboden. De Dhondts hebben één dochter, Berna dette. Bij de Quaaks is David de oudste van twee zonen. Ondanks alle ouderlijke verbo den weten de twee een onstuimige liefdesre latie uit te bouwen. Tot de meid Marie Ver- keste hen betrapt en het meteen aan haar baas Cyriel doorbrieft. Het daaropvolgende drama "V"- WMwM, is niet te overzien. Bernadette wordt verbannen naar nonkel Gustav en tante Laura in het Vlaamse Meersel-Dreef. David wordt op het vliegtuig gezet naar Canada, waar hij in de zomer van 1963 terechtkomt op The Tremblay Farmyard van Pierre Tremblay. Wat hem direct opvalt is dat Pierre de ogen heeft van zijn Bernadette, de geliefde die hij juist zo hard uit zijn hoofd probeert te zetten. We kennen schrijver Peter Frantz al langer. Zijn echte naam is Frans Pieters, in 1948 gebo ren in Aardenburg. Hij was actief in de ban- kensector en de sociale zekerheidswereld en was directeur van het Gemeenschappelijk Ad ministratie Kantoor (GAK) in Zeeland. In 2014 debuteerde hij met de 'kantorenroman' Het complex, twee jaar later gevolgd door de thril ler Dodelijk toeval. De in 2018 verschenen ro man De duivel als metgezel speelde in de omge ving van zijn woonplaats Nisse. In Roots geeft Frantz net als in zijn vorige boek de voorkeur aan een strakke indeling van het verhaal. Hoofdpersoon Thomas van Rijc- kevoorsel stopt in de zomer van 2017 met zijn werk als directeur van het ministerie van Eco nomische Zaken in Den Haag. Hij heeft een erfenis gekregen van een hem onbekende erf later. Om uit te vinden wat de nalatenschap inhoudt, heeft de erflater hem tien aanwijzin gen nagelaten die hij moet volgen. Dat zijn de tien hoofdstukken in het boek. Koffers pakken De erfenis brengt Thomas op het spoor van de zo ruw uit elkaar getrokken David en Berna dette. Om uit te vinden hoe hun liefdesaffaire is afgelopen, moet Thomas zijn koffers pak ken. We volgen hem naar Ontario in Canada en Nevers in Frankrijk. En we leven mee met de restauratie van een Cockshutt 30, een an tieke in Canada gefabriceerde tractor. Willem Kurstjens noemt zijn boek 'een spel met de werkelijkheid, een gedachtenexperiment'. Koningin Wilhelmina (1880-1962) is de hoofdrolspeelster. In mei 1940 na de Duitse inval vluchtte ze met de Nederlandse regering naar Lon den. De in Venlo woonachtige schrijver en stadsdichter Willem Kurstjens (1952) las in haar auto biografie Eenzaam maar niet alleen dat ze eigenlijk naar Zeeland wilde om de troepen bij te staan. Hij besloot in zijn pas verschenen boek Wilhelmina blijft! die wens in vervulling te laten gaan. Dat gaat zo. Op 13 mei 1940 stapt de koningin in Hoek van Holland aan boord van de Engelse torpedobootjager H.M.S. Her- eward. Nadat ze op zee af stand heeft gedaan van haar koningschap - ze wil niet het gevaar lopen als koningin krijgsgevangen te worden gemaakt - laat ze voor de kust van Wal cheren een sloep uitzet ten. Met haar adjudant overste Phaff en ver trouweling Van 't Sant landt ze op het strand tussen Westkapelle en Zoutelande. Andere tijden vragen een ander soort leiderschap, be denkt ze. En dat is wat ze wil bie den: 'Als vorst moet je toch juist het goede voorbeeld geven, door vechten en niet weglopen!' Strompelend door het zand mop pert ze over haar voeten, haar 'balstu rige onderdanen'. Aan de andere kant van het duin eet ze gebakken haring met ajuinsaus bij de boe renfamilie Demilli- ano in Boudewijns kerke. In Westkapelle vangt de jonge burge meester Guus de Casembroot haar op. Het volk juicht en krijgt weer moed. In de burgemeesterlijke bolide wordt ze naar Middelburg gebracht. Van daaruit bezoekt ze het front bij Rilland-Bath. Ook waagt ze zich tussen de van de Peel-Raamstel- ling weggevluchte militairen, die in Grijpskerke worden opgevan gen. Hup, naar het front jongens, voor vorstin en vaderland - dat is de boodschap van de koningin die geen koningin meer is. Willem Kurstjens heeft zich duidelijk verdiept in het verloop van de oorlog in Zeeland en de gemoedstoestand van de konin gin. De dialogen zijn dik voor el kaar. Het is een leuk spel met de werkelijkheid geworden. Zeeuwse schrijvers De dichter op de markt. Euro- otje de kilóóóó heet een van zijn gedichten. Alledaagser wordt het niet dan in de poëzie van Peter van Lier, in 1960 geboren te Eindhoven, opgegroeid in het naburige Reusel en tegenwoordig woonachtig in het Friese dorp Marrum. Ook in Zeeland voelt hij zich thuis, zie de in 2011 in de Slibreeks verschenen bundel Wisseling van de wacht, een coproductie met de beeldend kunstenares Machteld van Buren. 'Ter voorbereiding', zo vermeldt het colofon, verbleef de dichter 'enkele weken in het kunste naarscentrum de Willem3 te Vlissin- gen'. Een stad als een collage, waar oude eeu wen en de nieuwe tijd aan el kaar zijn geplakt. Hij be schrijft wat hij in Vlissingen ziet, ruikt en hoort: een/ ronken dat aan het stadje voorbijtrekt en met de preten ties van een/ diva/glijdt een kust vaarder voorbij. Het gewone leven, maar desondanks of juist daarom is dit hoogst ongewone poëzie. Peter van Lier probeert een oe uvre lang, vanaf Miniem gebaar uit 1995 tot en met de pas verschenen bundel Afbreken), op(ruimen), in(pakken) (72 pag., 20,99 euro, Wereldbibliotheek), onbe vangen waar te nemen, een list om het bijzondere van het normale te kunnen vangen. Vergelijk het met de zee, zo vanzelfsprekend en zo ondoorgrondelijk, zo veelzeg gend en zo onbeschrijflijk tegelijk. Geen wonder dat de zee Van Liers favoriete onderwerp is. Zee, zee en nog eens zee, bijvoorbeeld in de bundel Gaandeweg rustieker (2004), waarin hij beweert: De zee kent geen erbarmen. Geen plaatsnamen In Wisseling van de wacht en, al val len er dan geen plaatsnamen, stel lig ook in de reeks Een dagje aan zee uit het nieuwe boek, de zee van Zeeland. Die reeks biedt precies wat de titel belooft, een relaas in zestien gedichten over een dagje aan zee, met kind, pa, ma, oma en opa. De auto in, het strandgenot met duikbril, schepnet en emmer tje, het 'af(breken), op(ruimen), in(pakken)' door een dreigend on weer, het duinpad op, de traptre den tellen en achteraf constaterin gen als: Mooi bruin/ is niet verbrand. Heel alledaags, alleen dwingt Peter van Lier je steeds tot het besef: maar niet heus, heus niet. maandag 23 maart 2020 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Liefde bij de Stierskreek Jan van Damme Schrijver Peter Frantz alias Frans Pieters uit Nisse. foto marcelle davidse Peter Frantz: Roots - Uitgeverij U2pi, 268 pagina's, 19,95 euro. Jan van Damme Willem Kurstjens: Wilhelmina blijft! - Uitgeverij Shinz, 192 pa gina's, 9,95 euro. Peter van Lier Af(breken) op(ruimen) in(pakken) Mario Molegraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36