puin E Havens controleren bemanning op virus CORONAVIRUS III 4 BSSEIl 7 VAST IN THAILAND VAKANTIE Yannick Vastenhout en Marjolein de Back worden al dagenlang heen en weer geslingerd tussen hoop en vrees. Ze willen zo snel mogelijk weg uit Thailand, maar vluchten naar Euro pa zijn er amper. rr7 a De Terneuzenaren worden van het kastje naar de muur ge stuurd. Tickets voor vliegtuigen die mis schien nog wel vertrekken rich ting Europa kosten duizenden eu ro's of zijn volgeboekt en worden steeds weer geannuleerd, meldt Vastenhout vanuit een hotel in Bangkok. Verschillende mailtjes naar de Nederlandse ambassade, urenlang aan de lijn zitten met hun reisaan- bieder; het leverde tot nu toe niets op. ,,Het komt erop neer dat we het zelf maar moeten uitzoeken." De Nederlandse ambassade in Bangkok heeft aan het stel laten weten dat er 'op dit moment geen sprake is van een door de Neder landse overheid georganiseerde terugkeer naar Nederland. Of dit in de komende dagen zal wijzigen is nu niet duidelijk'. Met hun reis- aanbieder, die aangesloten is bij de ANVR, krijgt het stel nauwelijks contact. ,,Het is echt een ramp om terug te reizen nu", vertelt Vasten hout. ,,Ik ben met mijn vriendin op vakantie hier in Thailand. We zijn 7 maart vertrokken vanaf Brussel met Turkish Airlines, via Istanbul. Op dat moment was er een normaal reisadvies voor Thai land, dus je werd min of meer ver plicht om je reis toch door te laten gaan." Tijdens de reis was er ei genlijk niks aan de hand. ,,Tot vo rig weekend, toen ging Turkish Airlines de vluchten verbieden voor mensen uit diverse EU-lan- den. De reisaanbieder zei dood leuk: boek maar een ander ticket. Maar die kosten duizenden euro's of zijn niet beschikbaar. In de tus- sentijd hebben we ook de ambas sade gecontacteerd, maar die stu ren knip en plak- antwoorden te rug. De ambassade zegt dan wel in hun mail dat de vervoerder ver plicht is om nieuwe tickets te ko pen. Maar dat gebeurt niet. De ge ruchten gaan nu dat Thailand ook de grenzen gaat sluiten. Als dat daadwerkelijk gebeurt, kunnen we helemaal niet meer weg. Diverse binnenlandse vluchten zijn al ge- canceld. Wij zitten gelukkig sinds vandaag in Bangkok, zodat we snel op het vliegveld zitten. De reisver zekering vergoedt slechts een paar tientjes telefoonkosten. Nou, dat bedrag heb ik wel al tien keer over schreden ondertussen." Toch gloort er een sprankje hoop. Het Terneuzense stel heeft twee vliegtickets bemachtigd voor een vlucht van Aeroflot naar Mos kou die gisteravond zou vertrek ken. ,,Maar het is afwachten of we daarna een verdere verbinding hebben naar Brussel of Nederland, dat is noodzakelijk om mee te mo gen. Vooralsnog wel, maar je weet het nooit, die van 's middags is al weer gecanceld." Tickets kosten duizenden euro's of zijn niet beschikbaar Yannick Vastenhout en Marjo lein de Back zijn niet de enigen die op hulp zitten te wachten. De hulplijn van het ministerie van Buitenlandse Zaken krijgt dage lijks 10.000 telefoontjes van ge strande Nederlanders en hun fa milie over de terugkeer naar huis. De website is afgelopen week ruim zeven miljoen keer bezocht. Het ministerie geeft aan over uren te draaien om Nederlanders thuis te krijgen die door beperkin gen wegens het coronavirus niet terug kunnen reizen. Volgens Bui tenlandse Zaken gaat het om 'dui zenden' mensen. Ook in de 150 Nederlandse ambassades en con sulaten wordt 'dag en nacht' door gewerkt om Nederlanders bij te staan. Frank Balkenende Terneuzen Ondanks de maatregelen van de Nederlandse en Belgische regerin gen om verspreiding van het virus tegen te gaan, kan havenbedrijf North Sea Port de havens van Vlis singen, Terneuzen en Gent nog in bedrijf houden. Overigens werkt het personeel van het havenbedrijf door de coronacrisis nu grotendeels thuis. Voor de scheepvaartbegeleiding zijn maatregelen getroffen, zodat personeel veilig kan werken. Op kantoren wordt alleen noodzakelijk bezoek toegelaten. Het Havenhuis op de Graslei in Gent is gesloten. North Sea Port heeft een speciaal team samengesteld dat alles op alles zet om het scheepvaartverkeer naar en van de havens door te laten gaan. Dat strekt zich uit van inzet van loodsen en sleepdiensten en boot- lieden/vastmakers, bedieningen van bruggen en sluizen, tot laden en lossen, en vervoer via achter landverbindingen. Ook bekijkt het team elke dag wat de economische gevolgen van de pandemie zijn voor de 525 bedrijven in de haven. Als zich problemen voordoen, pro beert het havenbedrijf daar een op lossing voor te vinden. North Sea Port wil koste wat kost voorkomen dat het coronavirus via zee- en binnenvaartschepen de ha vens binnenkomt. Voor schepen die aanlopen geldt dat zij een dag van tevoren een gezondheidsver klaring moeten overleggen. Als blijkt dat een bemanningslid wat mankeert, worden de GGD (Neder land) en Saniport (België) inge schakeld. Overigens liggen er geen schepen in quarantaine. Een aantal terminals in de havens werkt in middels met aanvullende vragen lijsten en/of temperatuurmetingen van scheepspersoneel. De veerdiensten in het havenge bied zijn van groot belang voor het woon-werkverkeer. De dienstrege ling en serviceverlening zijn intus sen ingeperkt. Het fietsvoetveer tussen Vlissingen en Breskens Schepen moeten een dag voor aanleggen gezondheids verklaring overleggen neemt niet meer dan 100 personen mee per afvaart. Nog tot zeker maandag 6 april wordt de overvaart verzorgd met één schip. Voor het veer in Langerbrugge en in Terdonk (Gent) over het Kanaal Gent-Ter- neuzen: maximaal 5 voetgangers/ tweewielers per overvaart, maar geen beperking voor auto's en vrachtverkeer. Max Mobiel brengt dagelijks tot 1500 werknemers naar bedrijven in het Gentse deel van het havenge bied. Afgelopen donderdag is deze dienstverlening stopgezet. Het ha venbedrijf North Sea Port en de Fietsambassade (Stad Gent) stellen 100 fietsen ter beschikking. Bedrij ven kunnen die fietsen aan werk nemers aanbieden om naar hun werk te komen. De Havenbus van North Sea Port (tussen de haven, het zeemanshuis Stella Maris en het centrum van Gent) rijdt tot nader order niet meer. De Zeemanshui zen in heel North Sea Port zijn ge sloten. maandag 23 maart 2020 GO 'Terugvliegen is nu echt een ramp' Maurice Steketee Vlissingen Ï'J* r"i( Marjolein de Back en Yannick Vastenhout in Thailand. privéfoto -Yannick Vastenhout, gestrand in Thailand De havens van Zeeland en Gent houden zich met kunst- en vlieg werk operationeel. De diensten van veerponten zijn ingeperkt, riviercruises zijn tot 17 april ge annuleerd. Schepen die de ha vens aandoen, moeten aantonen dat bemanningsleden niet zijn besmet met het coronavirus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35