Ons Nollebos wil boom om bestuurslid te eren 'Bier het riool in spoelen? Nee, dat is zonde!' 6 Leefbaarheid en toerisme Dat stelt de Stichting Leefbaarheid Kom Domburg in een 'schriftelijke inspraakreactie'. In een brief aan gemeenteraad en college stelt het stichtingsbestuur dat het Veerse gemeentebestuur de laatste tien jaar geen serieuze pogingen deed om plannen te maken die door de omgeving werden gedragen. Het gebrek aan samenwerking leverde 'geen solidariteit maar slechts De belangen van de economie kunnen niet langer op de eerste plaats komen strijd' op, concludeert Leefbaarheid Kom Domburg. Onlangs leek een kentering op te treden doordat het intussen afge treden college grootschalige ont wikkelingen in het Nehalenniage- bied een halt toeriep. Ook zijn de resultaten van de enquête Dom burg Waarheen bekend. Die laten volgens de stichting zien wat veel inwoners al wisten: toerisme is niet langer alleen meer een lust, het is ook een last geworden. Secretaris Pieter Meilof bena drukt dat Leefbaarheid Kom Dom burg niet tegen het toerisme is. Maar het is volgens de stichting wel hoog tijd te onderkennen dat het kuststadje tegen de grenzen van de groei is aangelopen. Het aantal tweede woningen en de uit de hand gelopen kamerverhuur drukken te zwaar op de leefbaarheid. Het ge meentebestuur doet niets om die ontwikkelingen terug te dringen en legt alleen maar 'enorme parkeer terreinen' aan de stadsrand aan om (dag)toeristen te faciliteren. De huidige coronacrisis onder streept de problemen nog maar eens, stelt de stichting. Meilof: ,,De overvloed aan toeristen kan tot pro blemen leiden. De capaciteit van de Zeeuwse gezondheidszorg is niet toegesneden op het grote aantal mensen dat gedurende een lange periode aan de kust bivakkeert. De belangen van de economie kunnen niet langer altijd op de eerste plaats komen." Wethouder Chris Maas hamerde er voor de verkiezingen namens zijn fractie PvdA/GroenLinks op dat de hoogbouw in Veere (met name in Domburg) in toom moest worden gehouden. Maar hij wil nu niet op de zaken vooruit lopen. ,,We willen zo snel mogelijk met verte genwoordigers van alle kernen in gesprek om betekenis te geven aan de rapporten Leefbaarheid Toe risme. Er zijn heel veel cijfers en fei ten beschikbaar en we weten dat er ook heel wat gevoeligheden zijn." Het was de bedoeling voor de zo mer met belangengroepen om de tafel te zitten. Of die wens in ver vulling gaat, vindt Maas tijdens de corona-uitbraak wat minder be langrijk. Na zijn pensioen, hij was onder meer hoofddocent Facility Ma nagement aan diverse hogescho len en instituten, zette Van Wa genberg zich in voor zijn directe leefomgeving. Met drie andere buurtbewoners uit de wijk Paa- uwenburg vormde hij het bestuur van de Stichting Behoud en Be heer Nollebos/Westduinpark, be ter bekend onder de roepnaam Ons Nollebos. Flora en fauna Ons Nollebos zet zich in voor het behoud van de planten en dieren die in bos en park leven en wil commerciële activiteiten die de natuur aantasten zoveel mogelijk weren. Voorzitter Frans de Reeper roemde Van Wagenberg om zijn kennis van flora en fauna, waar mee de stichting haar betoog voor het behoud van Nollebos en West- duinpark onderbouwde. Van Wa genberg was - benadrukt de voor zitter - ook de 'verbinder en sa- menbinder', die met enthousi- asme en overtuigingskracht veel mensen 'vriend' van Ons Nollebos maakte. De Reeper, secretaris Hans Crij- nen en bestuurslid André Hou wing vragen de gemeente Vlissin- gen toestemming om een boom ter nagedachtenis aan Van Wagen berg te mogen planten. De soort boom staat nog niet vast. ,,Het moet een boom zijn die in het bos past en er goed gedijt. We zullen met de gemeente in overleg tre den, ook over de meest geschikte plek." Bijdrage Via de site onsnollebos.nl vraagt de actiegroep sympathisanten om een bijdrage voor een mooie, pas sende herdenkingsboom. Ook het etablissement in Domburg werd zondag 15 maart aan het eind van de middag verrast door de me dedeling dat de tent op stel en sprong dicht moest. Een week later is voor Dennie van Goethem en zijn personeel wel duidelijk dat de deuren van Tramzicht de komende weken ook nog niet open gaan. ,,Dus houden we grote schoon maak in het pand, zodat we straks met een schone lei kunnen begin nen." Theepot of kan Ook de bierleidingen moesten wor den schoongemaakt en op water worden gezet. Om de inhoud van de (nauwelijks) aangebroken fusten niet in het riool te laten belanden, gaf Van Goethem klanten de kans om tijdens enkele uurtjes in de middag of avond een stevige pint gratis af te halen bij de ingang van het terras van Tramzicht Domburg. Het edele vocht - behalve pils ook weizen, donkere en blonde Grim bergen en Liefmans Fruitesse - kon worden meegenomen in een zelf meegebrachte kan, bloemenvaas of zelfs theepot. Het was onwijs zonde geweest het bier weg te gooien. Nu konden mensen nog een fris biertje drinken Van Goethem was ook niet te be roerd om het bier in een kan of glas van de zaak mee te geven. ,,Ik ver trouw erop dat mensen dat glas werk weer terugbrengen", meldde de getapte horecaondernemer blij moedig. ,,Het was onwij s zonde ge weest het bier weg te gooien. Nu konden mensen nog een fris biertje drinken. Ik heb alleen maar posi tieve reacties gehoord." In de tap laten geen optie Het bier een paar weken in de tap laten zitten, was geen optie. ,,Zo lang gaat een aangebroken fust niet mee. Bovendien verwacht ik niet dat we begin april weer volle bak kunnen draaien. Het lijkt er, gezien de ervaringen in ons omringende landen, op dat het nog wel een tijdje gaat duren voor de zaken weer normaal draaien. Laten we er voorlopig eerst maar voor zorgen dat zo veel mogelijk mensen ge zond blijven." maandag 23 maart 2020 'De balans moet terug in Domburg' De naar het toerisme door slaande balans moet in Dom burg weer in evenwicht worden gebracht met de leefbaarheid in het stadje. Het aantreden van een nieuw college in Veere is een goede aanleiding om het roer om te gooien. René Hoonhorst Veere -Pieter Meilof Stichting Behoud en Beheer Nollebos/Westduinpark hoopt binnenkort een boom te kun nen planten in het Vlissingse Nollebos ter nagedachtenis aan penningmeester Andreas van Wagenberg. Van Wagenberg overleed eerder deze maand onverwachts op 71-jarige leef tijd. René Hoonhorst Vlissingen Uitbater Dennie van Goethem van het populaire café Tram- zicht in Domburg gaf zaterdag zo'n honderd liter bier weg aan vaste klanten en andere liefheb bers. Gewoon, omdat hij het zonde vond het (speciaal) bier door de gootsteen te spoelen. ,,Het is onwijs zonde om het weg te gooien." René Hoonhorst Domburg -Dennie van Goethem Bier gaat ook prima mee naar huis in een theepot. FOTO ASHLEIGH BREEDVELD Andreas van Wagenberg (tweede van links) met de mede-bestuursleden van actiegroep Ons Nol lebos. FOTO JEAN-MARIE VAN ISACKER FOTO BEWERKT DOOR ONS NOLLEBOS)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34