CORONAVIRUS 4 Een vitaal beroep Corry Brand is naast communicatieadviseur ook coördinator crisiscommunicatie in Zeeland. ,,De kunst is om het overzichtelijk te houden voorde inwoners en waar mogelijk hun zorgen weg te nemen.'' Zeeuws-Vlaanderen is door het strenge Belgische grensbeleid al leen nog zonder gedoe toegankelijk via de Westerscheldetunnel. Maar daar geldt tol. De nieuwe Stichting Tolvrij Zeeland pleitte vrijdag in een open brief voor het tijdelijk tol vrij maken van de tunnel. De Hulster burgemeester Jan Frans Mulder, wil er helemaal niks van horen. ,,Het advies luidt: Blijf thuis. Dus waarom moet de tunnel dan tolvrij? Wie de tunnel tolvrij wil is, geloof ik, niet doordrongen van de ernst van de situatie." Vrije doorreis Burgemeester Marga Vermue van Sluis is het roerend eens met haar Hulster collega. ,,Wat het sociaal verkeer betreft dan. Het is niet de bedoeling dat je bezoekjes gaat brengen aan mensen aan de over kant. Dus dan moet je die tunnel niet gratis willen maken." Woon werkverkeer is volgens Vermue een heel andere discussie. ,,Zolang de vrije doorreis van Zeeuws- Vlaanderen naar België of verder naar Nederland via België niet ge garandeerd is, is enige coulance van Wie de tunnel tolvrij wil is, geloof ik, niet doordrongen van de ernst van de situatie de tunneldirectie wel welkom. Maar dan komt het volgende pro bleem: Hoe controleer je dat het echt om woon-werkverkeer gaat? Zolang dit allemaal niet duidelijk is, moet de tol gewoon blijven." Jan Lonink, burgemeester van Terneuzen én voorzitter van Veilig heidsregio Zeeland, ziet ook geen heil in het tolvrij maken van de tunnel voor iedereen. ,,Voor sociaal verkeer niet. Dat lijkt me heel dui delijk." Maar voor zakelijk en woon-werkverkeer ziet hij het di lemma. ,,Een mogelijkheid zou zijn met een soort vignet te werken voor degenen die normaal gezien niet door de Westerscheldetunnel zouden gaan, maar die door de on duidelijke situatie momenteel met België met extra reistijd of extra kosten opgezadeld zouden worden omdat ze toch via de tunnel reizen." Voor deze doelgroep is volgens Lo- nink korting of wellicht een gratis doortocht het overdenken waard. ,,Ze zouden er een apart tolpoortje voor kunnen openen." De Westerscheldetunnel ver- Voor zakelijk en woon werkverkeer zou een apart tolpoortje kunnen komen werkt nu bijna de helft minder pas santen, met name het personenver keer is enorm teruggelopen door het thuiswerken en de sociale ont houding. meningen, alles buitelt over elkaar heen. Wij volgen dit alles op de voet om steeds weer met communicatie alle mogelijke vragen te beantwoor den. Dat blijft een hele uitdaging. De kunst is om het overzichtelijk te hou den voor de inwoners en om waar mogelijk hun zorgen weg te nemen." ,,Goed eten, drinken en slapen. Na het werk een balans zoeken tussen 'leuke dingen doen' en rust. En vooral ook plezier hebben in waar we mee bezig zijn, al is de reden waarom we het doen niet plezierig." ,,Over (crisis)communicatie heeft ie dereen altijd wel een mening. Ieder een vindt het ook belangrijk dat er goed en snel wordt gecommuniceerd. Tijdens elke flinke crisis (of incident) ligt ons werk onder een vergrootglas, dat is nu niet anders volgens mij." ,,Ja dat denk ik wel. Je zult zien dat we het straks hebben over voor en na de coronacrisis. Er ontstaan veel initia tieven om elkaar te helpen. Die toe nadering tot de medemens slui merde al een poos. Deze crisis is vol gens mij helemaal een les in saamho righeid, in 'back to basic' en in het besef waar het nu echt om draait: met elkaar ervoor zorgen dat we een fijn leven hebben in zo goed mogelijke gezondheid en elkaar daarbij vooral helpen. We maken de samenleving samen, het woord zegt het al." ,,Tijdens deze crisis ben ik enerzijds communicatieadviseur van het Re gionaal Operationeel Team (crisis team); dat doe ik samen met de drie andere piketcollega's van Veilig heidsregio Zeeland (VRZ). Daarnaast doe ik diverse werkzaamheden op het gebied van crisiscommunicatie, samen met collega's van VRZ, ge meenten, GGD en waterschap, zoals het leveren van communicatieadvies, informatie plaatsen op ZeelandVei- lig.nl, perswoordvoering, produceren van communicatiemiddelen en in formatie delen met andere partijen, zoals de Rijksoverheid, gemeenten, collega's van andere organisaties of instellingen." ,,Het is bijna surrealistisch waar we nu mee te maken hebben. Voelt alsof je in een film meespeelt, met om standigheden en overheidsmaatrege len die grote gevolgen hebben voor de samenleving. Ik zei pas tegen een collega: 'wanneer is de film afgelo pen?' Voor mij als communicatiead viseur is het fascinerend om te zien wat er gebeurt en hoeveel veerkracht Al een dag of tien werk ik dagelijks van acht tot acht we met z'n allen toch hebben. Al een dag of tien werk ik dagelijks gemid deld van acht tot acht. Enerzijds voel ik de druk van 'niet ziek worden, ge woon doorgaan', anderzijds is het ook zo boeiend en heel erg leuk om te doen, dat het werk gewoon vanzelf gaat." ,,Actuele ontwikkelingen, vragen en maandag 23 maart 2020 GO Niks tolvrije tunnel: 'Blijf thuis!' Niks de Westerscheldetunnel tolvrij. De drie Zeeuws-Vlaamse burgemeesters willen niks horen over het idee de tunnel tijdelijk voor iedereen gratis te maken. Ze hebben wel oren naar cou lance voor zakelijk- en woon werkverkeer dat normaal niet via de tunnel zou gaan. Sheila van Doorsselaer Terneuzen -Jan-Frans Mulder -Jan Lonink Van leerkrachten en zorgmedewerkers tot netwerkbeheerders, vak kenvullers en vuilnismannen, ze hebben in deze coronacrisis een 'vi taal beroep': een baan die de samenleving draaiende houdt. De PZC belicht hen de komende tijd. Vandaag, deel 1: Corry Brand. Wat doet u om het vol te (blijven) houden? Merkt u dat er (nu) anders naar uw werk wordt gekeken? Denkt u dat de coronacrisis (blij vend) dingen verandert? 'Deze crisis is volgens mij een les in saamhorigheid' Luc Oggel Vlissingen at houdt uw werk precies in? Hoe voelt het om (momenteel) een Corry Brand, adviseur risico- en crisiscommunicatie en coördinator crisiscommunicatie. FOTO LEX DE MEESTER 'vitaal beroep' te hebben? Waar loopt u in deze tijd zoal te genaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32