- In Zoutelande zijn inwoners blij dat je wegblijft CORONAVIRUS 'Kom niet naar Zeeland' ZEELAND 3 OPROEP/ worden afgekondigd. Anders lopen zij het risico een claim aan hun broek te krijgen van mensen die een eigen huisje of caravan op hun terrein hebben staan. Daarom is de oproep aan het Rijk om landelijke maatregelen te nemen zo belang rijk. ,,De ondernemers doen hun stinkende best en nemen hun ver antwoordelijkheid. Maar het is ook belangrijk voor Zeeland dat er een gezonde sector overblijft. Gaat de toeristensector onderuit, dan heeft dat een enorme impact op onze economie." Massa's vakantiegangers Of de provincie straks (in Duits land beginnen volgende week va kanties) overspoeld wordt door massa's vakantiegangers is nog de vraag. Uit een belronde van de VVV komt naar voren dat in heel Zeeland richting Pasen 30 procent van de gasten de boeking heeft geannu leerd en dat 50 procent heeft omge- boekt naar een andere periode. Van 20 procent van de vakantiegangers is niet bekend wat ze doen. ,,Het is een soort dagkoers gewor den. Er worden elke dag nieuwe maatregelen bekend gemaakt. In die 20 procent zitten nog niet de laatste maatregelen verwerkt, zoals bijvoorbeeld het afsluiten van de grenzen door België. Dus het is nu nog moeilijk in te schatten hoeveel daarvan komt." Klandizie neemt af BijCaravan- en Kampeershop Blom merken ze hoe dan ook nu al goed het verschil met voorgaande jaren. ,,We hebben 70 procent min- der omzet tot nu toe." Ook Peter Berrevoets, die drie souvenirshops in Renesse heeft, ziet de klandizie afnemen. ,,Vorige week had ik een dikke 100 klanten hier binnen, nu heb ik maar 13 klantjes gehad. Het is gewoon klaar. Ik ga ook dicht. Ik ben positief maar ook realistisch. Dit gaat nog lang duren en ik ben bang dat uiteindelijk de hele boel op slot wordt gegooid." Ja, ook veel inwoners van Zoute- lande zijn de komende weken waarschijnlijk 'blij dat je weg blijft', zegt Ad Swolfs van Zoute lande Actief lachend. Net als el ders blijven restaurants en cafés in Zoutelande zaterdag dicht. De meeste andere winkels zijn wel open, maar trekken beduidend minder volk dan op een normale mooie voorjaarsdag. Maar het is nu eenmaal geen normale zon nige zaterdag, benadrukt Swolfs. ,,Het coronavirus is ook voor Zoutelande een bedreiging, dus is het goed dat er minder mensen naar ons dorp komen. Snackbars en ijssalons waar mensen een frietje of een ijsje kunnen halen, kunnen hen nog van dienst zijn en als iedereen de voorschriften in acht neemt, een beetje afstand van elkaar houdt en elektronisch betaalt, blijft het gezellig. Huur ders en permanente bezitters van vakantiehuisjes zorgen nog voor een beetje aanloop. Ik denk dat dat nog wel kan, maar als we alle maal binnen moeten blijven dan is dat niet anders." Uitblazen aan de kust Een medewerkster van een kle dingzaak onderschrijft de woor den van Swolfs. „Mensen uit Lim burg belden vrijdag nog op om te vragen of we open waren. Ze heb ben een huisje in de buurt en wil den graag even komen uitblazen aan de kust." Of het verstandig is, weet de verkoopster niet. ,,Ik ga er maar vanuit dat de overheid tijdig de juiste maatregelen neemt. Een beetje meer afstand en met pin betalen, zou voorlopig uitkomst moeten brengen. Dat het minder druk is, is ook mooi meegeno- men." Het is zaterdag rond het middaguur opvallend dat er geen enkele auto met Belgische kente kenplaten in het centrum is te vinden. Juist Belgen kwamen de laatste twee jaar door de hit van Bl0f en 'hun' Geike Arnaert in Dat het minder druk is, is ook mooi meegenomen grote drommen naar Zoutelande. Maar de strenge regels in België lijken door de zuiderburen goed nageleefd te worden. Duitsers zijn dit weekeinde nog wel in Zoute- lande te vinden. Niet omdat ze zich onverantwoord gedragen en onkwetsbaar voor corona denken te zijn, zeggen Ingrid Mikus en een vriendin uit Bochum haast verontschuldigend. Ze trekken de handschoenen tot over de polsen en blijven angstvallig twee meter uit de buurt. ,,We waren hier vo rige week al, toen de restaurants en cafés nog open waren. Toen hadden we niet kunnen vermoe den dat het zo'n vaart zou lopen." Dat Zoutelande nu bij momen ten zowat uitgestorven lijkt, deert de Duitse dames niet. ,,We kun nen gelukkig nog boodschappen doen en koken in ons huisje. Ik kom al decennia naar de Zeeuwse kust. Niet voor de horecagelegen heden, maar voor de zee en de frisse lucht", zegt Mikus met een blik op het zonnige strand. Een dag later (zondag) is de situa tie in Zoutelande bijna hetzelfde. IJsjes etende dagjesmensen in de Langstraat en weinig mensen op het strand. Het tot twee keer toe uitgezonden NL Alert om het strand links te laten liggen, wordt op deze plek redelijk nageleefd, hoewel een oudere fietser uit Vlissingen laat weten dat hij zich 'niet laat opsluiten'. Drukte als in Noordwijk, waar strandgangers elkaar bijna de op en afgangen afduwden en hutje- mutje bij snackafhaalpunten stonden, deden zich nergens voor, maar honderden mensen trokken nog wel naar de boulevards in Vlissingen, bezochten Domburg of het strand van Oostkapelle. De familie Van der Linden-Kox (moeder, vader en peuter) kwam helemaal uit Tilburg om het strand van Oostkapelle te bezoe ken. Pa is zich bewust van de risi co's. ,,We zien al weken geen fa milie, gaan niet bij vrienden en buren op bezoek en blijven een paar meter bij anderen uit de buurt." maandag 23 maart 2020 L veel te druk aan de kust' Toeristisch Ondernemend Zeeland (TOZ) wil niet alleen (dag)toeristen maar ook tweede woningbezitters uit binnen- en buitenland tijdelijk verbieden naar Zeeland te komen. In Zeeland was het dit weekend geen topdrukte, maar er liep nog altijd aardig wat volk rond. De boodschap die de Veiligheidsregio Zee land voor het weekend afgaf, lijkt redelijk te werken, consta teert burgemeester Rob van der Zwaag. ,,Het zijn geen toestanden zoals in de andere provincies. Maar het moet beter." De burgemeesters van de Zeeuwse gemeenten, die doorlopend contact met el kaar houden, praten daarover vandaag verder. De koepelorganisatie Toeris tisch Ondernemend Zeeland roept ondertussen alle toeris ten, dagjesmensen en tweede woningbezitters op om even niet naar Zeeland te komen. De kust blijft mensen trekken, zoals hier bij Westenschouwen, maar het is rustiger dan normaal. Recreatieondernemers denken erover hun deuren te sluiten om mensen te weren, hoe zwaar hun dat ook valt. foto ernesta verburg René Hoonhorst Zoutelande Kledingverkoopster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31