g-a s? Mij houd je niet tegen Ook Zeeuws-Vlaamse huisartsen clusteren zorg Scheiding 2 CORONAVIRUS Blijf weg uit Zeeland! De oproep die de Veiligheidsregio vrijdag deed, lijkt effect te hebben. Het is rustiger dan anders, merken ondernemers. Toch is het nog altijd veel te druk, vinden veel Zeeuwen. Commentaar Al ruim een week gelden strenge regels om het coronavi rus te bestrijden. Iedereen kent ze: houd 1,5 meter af stand, nies en hoest in de elleboog en was je handen. Premier Rutte riep er in zijn historische toespraak toe op. Gelukkig houden veel mensen zich er aan. Maar helaas is er een groep die dat niet doet. Het maakt hen niet uit dat er al veel mensen in bijvoorbeeld een bouwmarkt of op het strand zijn. Ze keren niet om. Alsof ze vinden dat ze er recht op heb ben. Alsof ze denken: mij houd je niet tegen, nu kan het nog. Er zijn er zelfs die in iemands gezicht hoesten en roepen dat ze corona hebben. Het is asociaal gedrag. NL Alert en de NS zonden niet voor niets een noodoproep: Volg de instructies: houd 1,5 meter afstand; en: reis alleen in dien strikt noodzakelijk. Het is een allerlaatste waarschuwing. Wie de regels nu aan zijn laars lapt, neemt doelbewust het ri sico het virus te verspreiden. En: wie hen er niet op aan spreekt.... Het is net zoals vroeger op de lagere school: de hele klas moest nablijven omdat een klier het voor de rest ver- stierde. Het is dat egoïsme dat de overheid kan dwingen om die ene maatregel in te voeren die niemand wil: een lockdown. Alles en iedereen verplicht achter slot en grendel van het eigen huis. In ieders belang. De overheid heeft geprobeerd om zon der ieders vrijheid af te pakken, het virus in te dammen. Maar niet iedereen blijkt die vrijheid aan te kunnen. Als deze laatste waarschuwing niet blijkt te helpen, heeft de overheid geen an dere keuze meer. Het is dat egoïsme dat de overheid kan dwingen om die ene maatregel in te voeren die niemand wil Terneuzen Ook de huisartsen in Zeeuws- Vlaanderen gaan extra maatregelen nemen vanwege de coronacrisis. De bedoeling is om mensen met ern stige luchtwegklachten door te ver wijzen naar speciale poli's. De huisartsen hebben dat beslo ten omdat ze verwachten dat het aantal patiënten de komende dagen en weken sterk zal toenemen. Het is de bedoeling om overdag long- of hoestspreekuren te houden op drie locaties (west-, midden- en oost- Zeeuws-Vlaanderen). 's Avonds, 's nachts en in het weekend zou dat op één locatie zijn. Het scheiden van patiënten bevordert het veilig wer ken en behandelen, aldus de huis artsen. Ook kan dan efficiënter ge bruikgemaakt worden van de be perkt beschikbare beschermings- ALMANAK Het is een concept dat bij kinde ren nogal eens voor verwarring zorgt. Je vader en moeder gaan uit elkaar, ze gaan scheiden, omdat ze niet meer zo op elkaar lijken. Mama gaat ergens anders wonen, maar papa blijft in het vertrouwde huis. Da's mooi niet leuk. middelen, zoals spatbrillen en mondkapjes. Patiënten met andere klachten kunnen terecht in dag praktijken en in de huisartsenpost. De huisartsen boven de Wester- schelde besloten afgelopen week om mensen met ernstige luchtweg klachten te verwijzen naar speciale poli's: de huisartsenpost in Vlissin- Het scheiden van patiënten bevordert het veilig werken en behandelen gen, de huisartsenpost in Goes en de huisartsenpraktijk in Scharen- dijke. 's Avonds, 's nachts en in het weekend gaat men naar de huisart senpost in Goes. Later blijkt bij het kijken naar foto's van vroeger dat het con cept scheiden toch niet hele maal is geland. De 8-jarige Mid delburgse kijkt naar een foto van mama en haar als peuter in het opblaasbadje en vraagt ver wonderd: ,,Maar mama, wat doe jij bij papa in de tuin?'' Sudanees vijftal uit vrachtauto gehaald Bliek opent drive- in voor vers brood Vlissingen Man houdt vriendin in wurggreep Zierikzee De Zierikzeese Jacqueline van Overveld haalt in rap tempo hand tekeningen binnen met haar petitie 'Zeeland op slot'. Ze heeft een schoonvader die besmet in het zie kenhuis ligt en een zoon die uit voorzorg in quarantaine zit. Voor Van Overveld is het onbegrijpelijk dat ze nog altijd Duitse en Belgi sche kentekenplaten ziet. ,,Het komt steeds dichterbij. We hebben hier gelukkig nog zeer weinig be smettingen. Laten we dat alsjeblieft zo houden." Wat haar betreft wor den niet alleen gasten uit het bui tenland maar ook mensen uit an dere provincies geweerd. Met con troles bij alle toegangswegen. Kom je hier niet om te werken, kom dan maar even niet. Dat heeft econo misch consequenties. ,,Maar dat heeft ziek zijn ook." Twee kampen De meningen over de te nemen maatregelen zijn verdeeld, leert een rondgang langs de kust. ,,Hier bij ons op het dorp ontstaan twee kampen", merken Hilde en Cees Blom van Caravan- en Kampeer- shop Blom in Burgh-Haamstede. Drie campings hebben de boel he lemaal op slot gedaan, andere cam pingeigenaren weren alleen pas santen. Ook de Blommen denken dat een complete lockdown geen optie is. ,,Dan gaat iedereen hier kapot. Mensen vergeten dat heel makke lijk, maar we hebben hier alleen maar een Albert Heijn en een Plus in Scharendijke dankzij de toeris- Hier bij ons op het dorp ontstaan twee kampen ten." Zelf zouden zij het liefst zien dat het aantal gasten gehalveerd wordt, om zo het risico in te dam men. ,,Dit is een duivels dilemma voor ondernemers", zegt VVV-directeur Erik van den Dobbelsteen. De meeste recreatieondernemers wil len, denkt hij, best hun poorten sluiten. Maar om dat financieel te kunnen bolwerken, is het noodza kelijk dat er landelijk maatregelen maandag 23 maart 2020 Jeffrey Kutterink Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN De Koninklijke Marechaus see heeft zaterdag vijf Su danese vreemdelingen uit een vrachtwagen in de haven van Vlissingen ge haald. De mannen, vier minderjarig, waren in Bel gië in de wagen gekropen met als doel in Engeland te komen. Het vijftal was af komstig uit Frankrijk en wordt uitgezet, terug naar Sudan. De Koninklijke Ma rechaussee controleert re gelmatig in havens en op vliegvelden. Naast de ver scherpte controles aan de buitengrenzen vinden con troles plaats in de grensre gio's met België en Duits land. Ook worden havens extra gecontroleerd. MIDDELBURG Rijd je auto langs de muur van de bakkerij en bestel het gewenste brood en banket. Een met handschoenen en bakkersmuts uitgeruste bakker pakt de gewenste artikelen, laat je via het pinapparaat betalen en zet de waren op de pas sagiersstoel of de ach terbank. Meesterbakker Bliek heeft tijdelijk een bakery-drive geopend bij de bakkerij op bedrijven terrein Arnestein in Mid delburg. Mensen die door het rondwarende corona virus liever de deur niet uitgaan, kunnen veilig vanuit de auto brood en banket halen. De politie heeft in de nacht van vrijdag op za terdag een 22-jarige man in zijn woning in de bin nenstad van Vlissingen aangehouden. De man is aangehouden op verden king van poging tot dood slag. De politie nam na een melding over ruzie in een woning rond 2.00 uur poolshoogte. Agenten gingen het huis binnen, nadat ze een vrouw hoor den gillen. Een 22-jarige vrouw bleek door haar partner in een wurggreep te worden gehouden. De vrouw deed aangifte van poging tot doodslag. De man bleek onder invloed van alcohol (685 ug/l). 'Het is nog Esme Soesman - Hilde en Cees Blom uit Burgh- Haamstede .-.tl..;".. Ingrid Mikus uit Bochum mist de terrassen en restaurants niet echt in Zoutelande. ,,De zee en de frisse lucht zijn belangrijker." FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30