'Sinds vrijdag is het niet meer rustig geweest' CORONAVIRUS 'De winkeldieven en het huiselijk geweld blijven' 'Ik zit soms drie uur stil in mijn cabine' ECONOMIE 17 maandag 23 maart 2020 W, i TRUCKERS Tjitske de Jong (30) bemant de kassa van de Jumbo in Dokkum. ,,Nee, de afgelopen zeven jaar bij Jumbo heb ik nooit eerder zoiets meegemaakt. Afgelopen vrijdag werd het echt druk in de supermarkt en sindsdien is het eigen lijk continu druk en zijn alle kassa's be mand. Tegelijkertijd zijn er ook overal mensen bijgesprongen om te helpen. Alle collega's helpen, maar anderen bie den zich ook spontaan aan, bijvoorbeeld als chauffeur, of om te komen schoon maken. ,,Ik snap het hamsteren van onze klan ten wel enigszins, al is het niet nodig. Klanten kopen veel kattenvoer, toilet papier en koffie. De meesten willen ook ORDEHANDHAVERS gewoon voor een paar dagen boodschap pen in huis hebben voor het geval ze zelf ziek thuis komen te zitten. Na elke pers conferentie komt er weer een nieuwe piek in de verkopen. Gedoe in de winkel is er eigenlijk niet geweest. In Friesland zijn we wat dat betreft wel nuchter. We krijgen juist veel complimenten van klanten. Ze leven erg mee en zijn blij dat het allemaal goed gaat hier. Als een pro duct er niet is, dan is het er de volgende dag vaak wel weer. Zelf maak ik mij nog niet zo veel zorgen over het oplopen van het corona virus. Wij waren hier de eerste super markt met plexiglas voor de kassa's. Mensen betalen bijna alleen maar met pin, en contant geld wordt in een spe- ciaal bakje gelegd. Verder hebben we desinfectiespullen en handschoenen. Met markeringen op de grond houden mensen ook afstand. Ik ben er wel trots op hoe we het hier met tweehonderd man regelen. Ziekteverzuim is er nau welijks. We hebben iets van vier zieken, van wie sommigen nog gewoon graag willen werken, maar toch met een snot neus thuis moeten blijven. ,,De drukte is misschien vergelijkbaar met kerst, maar het is natuurlijk een minder leuke situatie. Mensen moeten veel sneller schakelen en we moeten collega's snel inzetten. We weten ook niet hoelang dit gaat aanhouden. Maar voorlopig houden we het nog wel even vol met z'n allen.'' Mark Moreels (39) zit al twaalf jaar bij de politie in Amsterdam. ,,Afgelopen week heb ik op de meldkamer in Amsterdam gezeten. Het was daar een stuk rustiger, zo erg dat colle ga's zich zelfs afvroegen of er geen storing was met de apparatuur. Alleen het aantal meldingen van huiselijk ge- weld stijgt fors, en de winkel dieven blijven ook komen. ,,Er zijn wel zorgen bij col lega's over corona. Deze week werd er nog een man gecon troleerd die vermoedelijk met drugs op in de auto had gere den. Dan moet er dus wang- slijm worden afgenomen, waarop de man riep: 'Ik heb corona'. Wat doe je dan? Of, ander voorbeeld, we hebben ook een verwarde man in de trein gehad die alsmaar 'co rona' riep. Hij heeft een agent in zijn gezicht gespuugd. Voor al dit soort situaties zijn protocollen en er wordt ook goed over gesproken, maar het leidt ook tot stress en vra gen bij agenten. Wat moeten ze doen? En wordt de ver dachte bijvoorbeeld ook getest op corona? Maar niet ingrijpen is soms geen optie: de orde moet ook hersteld. ,,Bij elke 112-melding die op de centrale binnenkomt, stel len we nu een aantal vragen aan de beller over de gezond heid. Is er sprake van koorts? Is iemand kortademig? Dan kunnen we dat in elk geval meegeven aan de agenten die op de melding afgaan. Zij moeten dan beoordelen of ze de speciale spullen in de auto gebruiken, zoals handschoe- nen, mondkapje en desinfec- tiemateriaal. ,,En soms zijn we wat terughoudender dan nor maal. Dan blijven we op ge paste afstand kijken hoe een situatie zich ontwikkelt, waar we normaal misschien naar binnen zouden stormen. We hebben relatief veel agenten op straat, doordat bijvoor beeld veel trainingen ook niet doorgaan. Maar we kunnen ook niet ongelimiteerd auto's naar een incident sturen. We willen natuurlijk voorkomen dat het halve korps besmet raakt. ,,Volgende week moet ik weer de noodhulp op, en ik moet toegeven dat ik het wel spannend vind. De situatie is niet prettig. Maar goed, uit eindelijk is het ook: uniform aan en gaan. Dat is het mooie van dit werk.'' Nils Peelen (32) bevoorraadt supermarkten. ,,Normaal draai ik diensten van tien tot twaalf uur, nu loopt het soms op tot vijftien uur, het maximum dat wettelijk mag. Overal worden men sen vandaan gehaald om te helpen nu het zo druk is met het bevoorra den van de supermarkten. En als ik na zo'n lange dienst in de super markt kom, is alles wat ik gelost heb alweer op. Ik wandelde afgelopen weekend alleen maar langs lege schappen, ik kon geen brood meer krijgen. Ik begrijp dat hamsteren niet helemaal, de distributiecentra liggen helemaal vol. ,,Tussendoor zelf even een bood schapje doen, is er ook niet bij. Ik mag momenteel niet helpen met het laden en lossen vanwege het corona virus, en moet dus in mijn cabine blijven. Ik mag geen contact hebben met de supermarktmedewerkers vanwege het besmettingsgevaar. En waar laden en lossen normaal rond de drie kwartier duurt, zit de wagen nu afgeladen vol. Dat betekent dat ik soms wel drie uur in mijn cabine moet blijven tot alles gelost is. Dat is soms saai, ja, maar het is niet anders. Ik kan bijvoorbeeld ook niet naar het toilet. ,,Ik lever voor onder meer Albert Heijn, Lidl, en Aldi. Waar we nor maal met één wagen wel twee filialen kunnen doen, moet nu alles naar één winkel. Een voordeel is wel dat het rustig is op de weg. Ik heb niet één keer in de file gestaan afge lopen dagen, heel bijzonder. Vooral in België schiet het op. Dat scheelt soms wel twee uur op een dag. ,,Nee, echt bijzonder heb ik mijn werk nooit gevonden. Maar ik ben er wel een beetje trots op hoe we de boel nu met z'n allen de boel draai ende houden in deze rare tijd. Hoe we er met z'n allen voor zorgen dat iedereen gewoon te eten heeft.'' dat u vandaag voor ons heeft gekozen GO «AU O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17