Normaal? 0) \^m 'Verstoppertje gespeeld in lege school' 16 ECONOMIE AAN HET WERK Ons leven is drastisch veranderd: ik zal niet de enige zijn die het gevoel heeft dat het hoofd tolt. We worden gedwongen ons aan te passen aan een maal stroom van veranderingen. Enkele weken geleden maakte ik me op deze plek nog druk om de gezondheidsrisico's van de kantoortuin. Nu is het onze zorg om niet besmet te raken met een eng virus. De kantoortuinen van Ne derland zijn nu uitgestorven. iedereen heeft het wel invloed op mijn (werk)situatie. Ook voor mij als zzp'er liggen de zaken ineens anders. Bijna alle klussen voor de komende maanden zijn geannuleerd. Mijn favoriete koffietent (en vaste werkstek) is ge sloten. Ik doe mijn afspraken telefonisch, van uit het geïmproviseerde kantoor in de slaap kamer. Bij het koffieapparaat in mijn keuken moet ik het praatje er maar bij denken. En natuurlijk zijn er zorgen, vooral over de toe komst: wordt het ooit weer 'normaal'? Zit er in de postcoronawereld nog iemand op mijn expertise te wachten? Tegelijkertijd zorgt deze situatie voor een realitycheck, en dat is (hoe cru het ook klinkt) positief. We worden gedwongen kritisch te bekijken wat normaal ge worden was. Het dwingt ons tot nederigheid en tot voorbij ons eigenbelang kijken. Het haalt de men selijkheid in ons naar bo ven en maakt ons minder egoistisch. Dat mijn naas ten en ik gezond zijn - iets wat ik altijd voor lief genomen had - is iets geworden om elke dag dankbaar voor te zijn. Wat dat betreft zet zo'n crisis de zaken op scherp. Deze situatie zorgt voor een reality check, en dat is positief, hoe cru het ook klinkt Natuurlijk horen gevoelens van machteloos heid, van angst, verdriet en woede er ook bij. Het controleverlies dat hoort bij overgeleverd zijn aan de omstandigheden, kan zorgen voor veel stress. Hoe klein ook, een handelingsper spectief (het gevoel dat je iets kunt dóén) is van de grootste waarde. Hoe minder de controle op de buitenwereld, hoe belangrijker de invloed die je wél hebt. Weglopen van de televisie om iemand in nood te bellen, een boekenkast te bouwen of een fotoalbum in te plakken, dat trekt je erdoor. Ondertussen troost ik me met de gedachte aan al het positieve intermenselijke dat er óók uit deze toestand zal rollen. Op dit moment worden ruzies uitgepraat, levensplannen gemaakt, talenten (her)ontdekt, belangrijke gesprekken gevoerd, boeken geschreven, recepten geperfectioneerd, klussen geklaard, kunst gemaakt en uitvindingen gedaan. En daar plukken we, als na het virus het leven weer zijn voortgang vindt, de vruchten van. 'Recessie niet te vermijden' 'Wacht met publiceren van cijfers' Zonder mensen met een vitaal beroep zou het land pas echt piepend tot stilstand komen. Een paar miljoen Nederlanders zijn gewoon aan het werk tijdens deze coronacrisis. Of nou ja, gewoon? Niks is gewoon dezer dagen. Een portret van vier van deze harde werkers, als eerbetoon aan al hun collega's. ,,Normaal hebben we hier veer tien klassen op basisschool De Blaak, met allemaal rond de 25 kinderen. Nu zijn er maar zes kinderen in de hele school, die we beurtelings opvangen met onze leerkrachten. ,,Met de kinderen die er wel zijn, werken we in de aula. Daar is meer ruimte. Zo kunnen we ons aan de richtlijnen van het RIVM houden. Zelf ben ik niet zo bang voor het virus. De discussie over of scholen open moeten of niet, hebben wij wel gevolgd. We kunnen er van al les van vinden, maar uiteinde lijk luisteren wij goed naar de adviezen van experts. En Mark Rutte was zondag duidelijk: de scholen moeten dicht. Na die aankondiging hebben we direct een inventarisatie gemaakt. We kwamen op veel meer kinderen uit van wie ouders een vitaal beroep hebben, maar veel ouders regelen toch iets zelf. Dat vind ik mooi. Dictees op camera ,,Maandagochtend zijn we met het team bij elkaar gekomen om te kijken wat te doen. Alle kinderen die thuiszitten, heb ben digitaal een programma ontvangen voor deze week. Ouders moeten verder zelf in vullen op welk moment van de dag ze daarmee werken. Verder proberen we dictees op camera te zetten, en ook op andere manieren proberen we digitaal in contact te blijven met de kinderen. In het begin vinden kinderen vrije dagen misschien leuk, maar dat gaat ook verve len. ,,Ook voor de kinderen hier op school is het apart. We heb ben ze vanmorgen eerst ont vangen met een kopje choco mel, en toen een uurtje ge werkt. Daarna hebben we verstoppertje gespeeld door de hele school, om het ook leuk te houden. Ze stonden echt te juichen. ,,Ik weet niet of het harder werken is, maar het kost wel meer energie. Mensen zijn toch uit hun comfortzone. Tot 6 april houden we het wel vol.'' LEERKRACHTEN maandag 23 maart 2020 Het virus heeft gelukkig nog niet in mijn om geving huisgehouden, maar net als bij Thijs Launspach is psycholoog en stress expert. Hij schreef hierover de boeken Fokking Druk (2018) en Werken met millennials (2019). GO DUITSLAND Een recessie in Duitsland is 'on vermijdelijk' nu het coronavirus zich steeds ver der verspreidt. Dat heeft Jens Weidmann, het hoofd van de Duitse centrale bank, gezegd tegen de Duitse krant Die Welt. Van een reces sie is sprake als een economie in twee achter eenvolgende kwartalen krimpt. LONDEN De Britse toe zichthouder voor financiële markten draagt beursgeno teerde bedrijven op minstens twee weken te wachten met het publiceren van kwartaal- of jaarcijfers. Veel gegevens zijn alweer achter haald door het coronavirus en alle maatrege len om de pan- demie in te dammen. o staat het land echt stil Bart Gotink Jeske van der Heijden (38) is intern begeleider op basisschool Tilburg. Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: het coronavirus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16