Hoofdstad Kroatië getroffen door zware aardbeving Aanslag op hsl-spoor in Duitsland verijdeld NIEUWS 15 De levensgevaarlijke sabo tage werd gepleegd op een spoorbrug bij Niedernhausen, zo'n 40 kilometer ten noord westen van Frankfurt. De ma chinist van een ICE-trein die vanmorgen de 484 meter lange en 50 meter hoge Theisstal- brücke passeerde, merkte dat zijn trein 'onrustig' reed. De man wordt vervolgd voor onder meer poging tot moord. Hij had over een lengte van 80 meter rails losgedraaid. Dat had tot een ontsporing kunnen leiden. Het treinverkeer op het traject moest gisteren worden onder broken. De politie heeft de ver dachte aangehouden. De autori teiten melden nog niets over het motief. Zij kwamen de man op het spoor door een verklaring waarin hij de daad opeiste, mel den media. De tekst was ook ge richt aan regeringsleider Angela Merkel. De man zou dakloos zijn en enkele maanden terug zijn vrijgelaten uit de gevange nis, waar hij zat voor afpersing. «VERVOLG VAN PAGINA 13 Achter de schermen was Van Nieuw- kerk niet wezenlijk anders, weet Wynia. ,,Vanaf het begin bracht hij sterk de hang naar originaliteit mee. Toen ik drie jaar geleden vertrok, had hij nog steeds die drive. We draaiden een onderwerp wel honderd keer om, totdat we er soms zelf gek van werden. Altijd met de vraag: kan het beter, origineler? Zo ging het letter lijk elke dag, nooit namen we snel ge noegen met een onderwerp. Alles wat wij in de uitzending wilden brengen, was terug te voeren op twee woorden: boeit het?'' Om zo veeleisend te kunnen zijn, moest het team bijzonder goed op el kaar ingespeeld zijn. Wynia benoemt dat als een van de sleutels van het succes. ,,Een voorbeeld was onze afdeling productie, die alles wat de redactie bedenkt in praktijk brengt. We bedachten steeds ingewikkelder dingen, we konden opeens verzinnen dat er de volgende dag een mini- opera moest worden opgevoerd. Pro ductie maakte dat mogelijk en zorgde intussen dat er taxi's en bloemen Bij DWDD werd gevierd en omarmd, en niet bij de enkels afgezaagd waren voor de gasten, de computers het deden en de verwarming functi oneerde. Nooit zeiden ze dat iets niet kon, behalve als wij om vijf uur nog iets nieuws bedachten. 'Stop maar', zeiden ze dan. 'Die gast redt het nooit meer op tijd'. Want ze hielden daar ook nog de files in de gaten.'' Tientallen mensen werkten bij DWDD aan een uitzending: opname leiders, gastvrouwen, grimeurs en een team dat filmpjes en foto's ver zorgde. Dat hield niet op bij wat er thuis op tv verscheen, er werd ook nagedacht over wat tijdens de ge sprekken moest worden geprojec teerd op de schermen in de studio. ,,We bleven vernieuwen en aan passen'', zegt Wynia. ,,Het licht en geluid werden steeds beter, er wer- CIJFERS 10 oktober 2005, 165.000 kijkers 1.057.000 Best bekeken uit zending: 3.891.000 kijkers (16 maart 2020, na de corona toespraak van minis ter-president Mark Rutte) den nieuwe lenzen gebruikt, we na men afscheid van oude rubrieken en verzonnen nieuwe. We begonnen vanaf 2012 met spin-offs als een pop- upmuseum, DWDD University. We namen risico's, die ook wij super- spannend vonden. Wie laat er nu een wetenschapper (Robbert Dijkgraaf, red.) een hele uitzending praten over de oerknal? En we lieten Reinbert de Leeuw vierenhalve minuut stil zitten achter de piano, dat befaamde stuk van John Cage. Juist dat durven en mogen doen is belangrijk in de ont wikkeling van een goed programma.'' De kijker thuis wende in de loop der jaren aan de opgewekte talkshow die steevast liep als een trein. ,,Die vrolijke toon, dat goede humeur zo als Matthijs dat noemde, week af van andere programma's. Bij DWDD werden dingen een feest. Iets werd gevierd, omarmd, echt van die DWDD-termen, en niet bij de enkels afgezaagd.'' Wynia lette in de studio op de de tails. ,,Of het geluid voor het publiek hard genoeg stond, want staat het te zacht, dan verliezen mensen hun aandacht. Begon iemand te kuchen, dan moest er iemand met een snoepje heen. Was de temperatuur niet te hoog? Want dan werd ieder een sloom. We moesten allemaal 100 procent scherp zijn. Beneden in de studio, maar ook boven, op de redac tie en bij regie en geluid.'' Die inzet bracht, deze slotweek meegerekend, 2428 reguliere uitzen dingen, waarvan we er een aantal nooit vergeten. Bijvoorbeeld met tafelheer Marc-Marie Huijbregts die zijn haarstukje ('cavia') afzette, en oud-voetballer Fernando Ricksen die onthulde dat hij leed aan de dodelijke spierziekte ALS. De weken van het afscheid ver lopen vanwege corona anders dan gehoopt. ,,Een crematoriumachtige sfeer'', zo beschrijft Bert van der Veer de lege studio, waarin vorige week maandag na de speech van de pre mier nog wel een duizelingwekkend kijkcijferrecord van 3,9 miljoen werd gevestigd. Tv-wetenschapper Reesink is ervan overtuigd dat De Wereld Draait Door een iconische naam zal blijven. ,,Net zoals In de Hoofdrol van Mies Bouwman. Jammer dat het pro gramma zonder publiek zo'n on waardig afscheid krijgt. Het had beter verdiend.'' De iconische kathedraal van Zagreb raakte ook zwaar beschadigd. Een van de twee torens is gedeeltelijk ingestort. Na een aardbeving in 1880 was de kathedraal al een keer herbouwd. Het parlementsgebouw in de hoofdstad liep eveneens forse schade op. Het was volgens de pre mier de zwaarste aardbeving in De aardbeving in Kroatië had een kracht van 5,3 op de schaal van Richter Zagreb in 140 jaar. Vanwege de uit braak van het coronavirus heeft Zagreb een gedeeltelijke lockdown ingesteld. Inwoners moeten om die reden parken en pleinen vermij den, maar ze konden niet anders dan naar buiten en vervolgens dromden ze met elkaar samen. ,,Probeer afstand te houden'', zei minister Davor Bozinovic van Bin nenlandse Zaken, en hij voegde eraan toe dat de stad nu getroffen is door 'twee crises'. De jongen werd gevonden onder het puin van een ingestort gebouw. Aanvankelijk werd gemeld dat hij om het leven was gekomen, maar volgens berichten zou de tiener in kritieke toestand in het ziekenhuis liggen. Er is nog een minderjarige zwaargewond geraakt, volgens hulpdiensten. Het epicentrum van de beving lag ten noorden van Zagreb op een diepte van 10 kilo meter. Meerdere historische gebouwen zijn beschadigd en auto's verpul verd. Veel mensen moesten hun huis verlaten en renden in paniek de straat op. maandag 23 maart 2020 GO NIEDERNHAUSEN De Duitse politie heeft een man gearres teerd die een aanslag wilde plegen op een hogesnelheids lijn. Op het traject rijden ook de ICE-treinen tussen Am sterdam en Frankfurt. De 51- jarige verdachte had op een brug het spoor gesaboteerd. Matthijs van Nieuwkerk tijdens de opname van een promo. foto hh -Dieuwke Wynia, oud-DWDD-maker Vaakst te gast: Nico Dijkshoorn, 406 keer Aantal reguliere uitzendingen (tot en met aanstaande vrijdag): 2428 Aantal tafeldames en -heren: 276 Aantal minuten DWDD op tv: 118.972 Populairste poli tieke partijen onder kijkers: PvdA (17%), SP (13 VVD (10%), D66 (10%), GroenLinks (9%) Eerste uitzending: Gemiddeld aantal kijkers (live, zonder uitgesteld kijken): Gemiddelde leef tijd kijker: 53 jaar Verdeling m/v: fiftyfifty Minst goed beke ken jaar: 2005 met gemiddeld 320.000 kijkers Best bekeken jaar: 2015 met ge middeld 1.443.000 kijkers (inclusief uitgesteld kijken) Gemiddeld markt aandeel: 20% Bescha digde auto's en mensen op straat na de aardbeving in Zagreb. fotos REUTERS EN AP Zagreb/Rotterdam Kroatië is gisterochtend vroeg getroffen door een flinke aard beving met een kracht van 5,3. In het centrum van Zagreb is de schade groot. Een 15-jarige jongen raakte zwaargewond. Voor zover bekend zijn er geen mensen omgekomen. Natasja de Groot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15