Allemaal straf CORONAVIRUS Longartsen: Aanbevolen medicijnen hebben niet veel effect, wel bijwerkingen EUWS 11 ■BI ir'. """xl* M r- s» KaTi V het heeft, krijgt de ander het toch wel. Daarom zie je ook zoveel koppels rennen.'' Tara rent voor de allereerste keer. Veel keuze heeft ze niet. Haar sportschool is dicht en Christine, die wel gere geld hardloopt, bleef maar zeuren of ze meeging. Tara studeert geneeskunde en dagelijks zegt ze tegen de mensen die haar als bijna-arts om advies vragen, dat ze heel goed moeten luisteren naar de mensen die er meer van weten dan zij. Ook hun leven staat op z'n kop. Christine zou vorige week maandag beginnen in een nieuwe baan bij een ad viesbureau. ,,Die gaat voorlopig niet door. Ik heb wat spaargeld, dus ik red het wel. Bovendien kunnen we nu niets uitgeven.'' Frank ij Poorthuis Rotterdam IN QUARANTAINE We houden heel erg van buiten. Vooral nu. Na al die uren met elkaar in huis is het heerlijk om je kop even in de wind te gooien. 's Avonds laat wandelt mijn vrouw een uur langs de kade, vier keer op en neer en met grote bogen om de paar mensen die ook nog op straat rondlopen. Het is haar mentale lifeline. Als ze terugkomt, pak ik nog een half uurtje, zelfde route. Ik waardeer het meer dan ooit. Het water, de frisse prikkelende lucht in je neus, even het hoofd leeg maken van dat quarantaine- gedoe en de nieuwsberichten die over elkaar heen denderen. Oplettende burgers Met de kleintjes, die we als het even kan de tuin in sturen, probe ren we een keer per dag een rustig parkje op te zoeken. 'Maar pas op, niet in de buurt van de mensen.' Ja, in ons hoofd zijn we vrijden kers, maar we zijn ook oplettende burgers en daar schamen we ons niet voor. Als je in een maatschap pij als de onze leeft, schept dat behalve enorme vrijheden ook een aantal verplichtingen. Ik voel me een sukkel nu, die moet boeten voor de fouten van anderen. Het doet me denken aan school, vroeger. De meester die de klas even moet verlaten en zegt: Jullie mogen een boek lezen of een mooie tekening maken, maar als er straks heibel is, krijgen jullie allemaal straf. Dat je dan hoopt dat iedereen zich een beetje gedeisd houdt. Wat natuurlijk niet gebeurt. Komt Rutte terug dat klaslokaal in, zitten zes van de dertig te keten als idioten, vliegen de propjes en natte sponzen door de lucht. 'Ik heb jullie gewaar schuwd', zegt de hoofdmeester streng. Allemaal straf. Klieren Een dezer dagen komt de regering met een lockdown, je kunt erop wachten. Iedereen zag dit week einde wat er gebeurde. Laten we, met het de voordeel van de twijfel, zeggen dat driekwart van Neder land zich hield aan Ruttes oproep tot social distancing. Een kwart klierde er vrolijk op los aan het strand, in de bouwmarkt, in de winkels en de speelparkjes. Zon der afstand! Het is kennelijk nog niet overal doorgedrongen hoe echt en serieus de dreiging is. Ik word daar behalve boos ook heel droevig van. We hielden heel erg van buiten, juist in deze tijd. ,,Wat we tot nu toe in Brabant in de praktijk zien is dat de aanbevolen medicijnen niet veel effect lijken te hebben'', zegt Leon van den Toorn, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Artsen voor Long ziekten en Tuberculose (NVALT). „Patiënten hebben wel last van bijwerkingen, zoals klachten van depressieve aard, misselijkheid en braken.'' Volgens de longarts is 'chloro- quine' het middel dat in Nederland verreweg het meest wordt gepro beerd. Het medicijn wordt ook gebruikt om malaria te voorkomen. Zijn er in Nederland mensen mee gered? ,,Zo kun je dat niet zeggen, heel veel weten we er nog niet over. Je weet natuurlijk ook niet wat er met die mensen was gebeurd als je het middel met had toegediend.'' Longartsen staan mede door het gebrek aan bewijs voor grote dilem ma's bij de behandeling van coro napatiënten. ,,In lekentaal komt het erop neer dat de medicijnen in reageerbuisjes zijn onderzocht'', legt Van den Toorn uit. ,,In het la boratorium zijn aanwijzingen dat die medicijnen mogelijk iets tegen het virus doen, maar we weten nog niet of dat daadwerkelijk het geval is als je mensen ermee behandelt.'' De voorzitter van de longartsen pleit voor gedegen onderzoek naar de medicijnen die tot nu toe zijn geprobeerd tegen het coronavirus. Hij krijgt bijval van arts-microbio loog Marc Bonten uit het UMC Utrecht: ,,De middelen die er nu zijn, moeten getest worden op twee dingen: één, of ze mensen beter maken, en twee, of ze veilig kunnen worden gebruikt. Die middelen moeten op grote schaal bij mensen worden getest, om te zien of ze ef fect hebben.'' Zo lijken de artsen een oneerlijke strijd te voeren tegen het nieuwe coronavirus. ,,Tot nu toe voeren we oorlog zonder goede wapens, maar we gaan ervan uit dat we de strijd uiteindelijk gaan winnen. Boven dien knapt het overgrote deel van de patiënten op, ook zonder die medicijnen, dus dat geeft hoop.'' maandag 23 maart 2020 GO van het virus BiSi Wouter Dubois. Niels van Helmond. Tara Hietbrink en Christine Helder. Net als veel Nederlanders blijft redacteur Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Verslag van dag 10. Longartsen staan voor grote dilemma's bij de behandeling van het coronavirus. In een nieuwe Nederlandse richtlijn die specialisten afgelopen weekend met elkaar bespraken, staat dat er nog onvoldoende bewijs is voor de werking van de in de richtlijn genoemde medicijnen. Marcia Nieuwenhuis 's-Hertogenbosch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11