Tips om de extra tijd thuis door te komen 10 NIEUWS CORONAVIRUS Heel Holland holt sinds het virus rondwaart. Niet alleen omdat sportclubs dicht zijn, het biedt ook de mogelijkheid om even te ontsnappen aan de continue onheilstijdingen. 'We moeten door corona terug naar de basis.' Videoborrelen Een drankje in de kroeg op vrijdagavond is voor veel mensen de ultieme uitlaatklep. Even bijpraten met collega's, een bitterbal erbij en de week is af. De app Houseparty biedt een goed alternatief. Ook op Facebook ontstaan initiatieven, zoals 'De grootste virtuele VrijMiBo van Nederland!' 2 Leer kinderen toneelspelen Anneke Chen uit Maarssen biedt gratis toneelworkshops voor kinderen aan. ,,Het brengt echt wat positiviteit en voor de kinderen is het een hoogtepuntje.'' Anneke plaatst elke werkdag een theaterles van tien minuten op de Instagrampagina van Buro Bis. Benodigdheden: een telefoon of tablet en een leeg stukje vloer. 3 Stof de datingapp af Sociale isolatie met kinderen mag dan een uitdaging zijn, een groot deel van Nederland zit de komende weken alleen op de bank. Steek die gedwongen me-time in het vinden van een coronaliefde. De eerste date gaat gewoon via videochatten. 4 Brave hond Ook onze dieren zitten de hele dag binnen. Ideaal moment om de hond te leren hoe hij zijn eigen riem pakt en meer brave dingen te doen. Edwin Frakking van hondenschool.online heeft op YouTube tientallen cursussen staan. 5 Geef elkaar wat meer liefde Het is uniek hoeveel extra tijd partners thuis voor elkaar hebben. Tijd die ze normaal in de auto doorbrengen, op het werk of in de kroeg. Onderneem samen iets, zoek bijvoorbeeld op YouTube een massagecursus en oefen op elkaar. 6 Schrijf een speelfilm Scenario schrijver Willem Bosch, bekend van Van God los, Penoza en Nieuwe buren geeft op Instagram een minimasterclass in het schrijven van een speelfilm.Twee weken lang zet hij elke dag een filmpje op Instagram. In- stagram.com/willembosch. 7 Leer een taal of naai een jurk Op YouTube staan tienduizenden tuto rials die iedereen in één week leren een jurk te naaien, de eerste gitaarakkoorden te spelen en meer dan 'twee bier alsjeblieft' te zeggen in het Spaans. Zoek op YouTube bij voorbeeld naar De Spaanse Taal Club. 8 Wandel virtueel Negentien bij zondere natuurgebieden van Natuur monumenten zijn virtueel te bezoeken op Google Streetview, via de Lepelaarcam zijn zo'n 25 broedende lepelaarkoppels te volgen. 9Familiepost Zet de kinderen aan het werk om (zelfgemaakte) kaartjes naar familieleden te sturen. En vraag om een kaartje terug, zo houden we elkaar bezig. Opa en oma voorzien? Op Facebook zijn diverse acties om quarantainekaartjes te sturen naar andere ouderen. e nieuwelingen haal je er zo uit. Gehijg, gesteun en gekreun ver raadt ze. Of de verblindende nieuwe hard loopschoenen of de slobbertrui als trainingsoutfit. Sinds vorige week is het elke dag van 's ochtends vroeg tot zonsondergang zaterdag- ochtenddrukte langs de Vecht in Utrecht. ,,Lekker? Het is verschrik kelijk!'' Calista Peeters staat voor overgebogen met haar handen op haar knieën in de hoop dat ze lucht krijgt. De runner's high, dat verslavende, gelukzalige gevoel van langeafstandslopers, is nog ver weg. ,,We doen intervals. Anderhalve minuut stevig wan delen, 20 seconden rennen, 10 se conden rust, 20 seconden rennen en dan weer wandelen. We zijn kapot.'' De 53-jarige Utrechtse, in een oud blauw trainingspak, heeft zich voorgenomen om vanaf nu elke dag met dochter Fay (11) na 'schooltijd thuis' een uur naar buiten te gaan. Het uurtje buitenlucht verzet de gedachten. Corona geeft Peeters een 'onbekend beklemmend gevoel', een onzichtbare hand heeft alles en iedereen in de greep en daar móet je even aan ontsnap pen. ,,Mensen bij ons in de buurt werken nu in de tuin om in de buitenlucht te kunnen zijn.'' Op 1 april zou ze beginnen met een nieuwe baan bij een zwem bad, maar ook dat is nu onzeker. De halve lockdown waarin we met z'n allen zitten levert ook nieuwe inzichten op, vindt ze. ,,We zijn zo gaan vertrouwen op digitaal communiceren. En nu gebeurt er iets bijzonders, we merken dat we maar heel moeilijk zonder echt menselijk contact kunnen.'' Ze heeft de smartphone met de app Runkeeper thuisgelaten. ,,We lo pen de intervals met een eierwek ker, terug naar de basis.'' Korenblauwe schoenen Even verderop doen de koren- blauwe schoenen van Wouter Dubois bijna pijn aan de ogen. Je ruikt de sportwinkel bijna. Hij rent er voor de derde keer op, want zijn sportschool en tafeltennisclub zijn dicht. ,,Ik heb nog nooit zoveel mensen zien rennen.'' Hij moet er nu elke dag even uit, even weg van het videobellen met de collega's van de Rijksdienst voor Onder nemen Nederland. En vooral even ontsnappen aan zijn eigen zorgen. Het is de lente van heel Holland holt. Een paar hardloopschoenen en 1,5 meter tot de ander, meer heb je niet nodig. Hardloopwinkels melden stijgende omzetten. In sommige vestigingen van Run2day is het 'een gekkenhuis', zegt verkoper Leon Graumans. ,,Mensen zitten thuis met de kin deren, sportscholen zijn dicht, de hockeyclub op slot. Iedereen gaat hardlopen.'' Hardloopschoenen kopen is al jaren een semiwetenschappelijke bezigheid met voetafdrukken, slowmotionfilmpjes van de hiel in actie, en vooral de afwikkeling van de voet is belangrijk. Nu wordt in de winkels afstand betracht. De af druk op de voetplaat is geschrapt. De slomo's kunnen nog wel. Als de schoenendoos bij de hardloper in spe wordt neergezet, doet Grau- mans een stapje terug. Zelf passen graag. ,,En als het echt heel druk wordt in de winkel vragen we mensen buiten te wachten.'' Lockdown ,,Deze drukte is compleet bizar'', vindt Niels van Helmond, terwijl de andere hardlopers in een boogje om hem heen lopen. ,,Ik ben net terug van de Canarische Eilanden. We zaten in complete lockdown op Fuerteventura. Het leger controleert er op straat, echt een oorlogsgebied, en hier loopt iedereen rond. Onbegrijpelijk.'' Maar ook hij pakte de hardloop schoenen. Van Helmond is een fervent hardloper, sommige weken rent hij wel 100 kilometer. Hij móest na al die dagen lock- down even weg. Corona grijpt de Op Fuerteventura zat ik in complete lockdown. Het leger controleert op straat, en hier loopt iedereen rond. Onbegrijpelijk .V ;J s1 32-jarige aardwetenschapper aan. ,,Ik ben bezorgd om mijn ouders, maar ook voor alle andere kwets bare mensen.'' Tara Hietbrink (24) loopt pal naast Christine Helder (23). ,,Wij zijn huisgenootjes, dus als de een maandag 23 maart 2020 GO In deze tijden van thuisisolatie vraagt iedereen zich onherroepelijk weleens af wat-ie nu weer moet doen. Negen tips om de tijd creatief en veilig door te komen. Bonne Kerstens Even wegrennen Ton Voermans Utrecht -Niels van Helmond 'J* V" [V,.„ wfe.' jfiK At MwaïT» f. Wffis f •- i <i - In het Vondelpark in Amsterdam is het druk met hardlopers en fietsers. Ook langs de Vecht in Utrecht hou den beginners en ervaren lopers hun conditie op peil. foto's MARCO OKHUIZEN, TONVOERMANS Calista en Fay Peeters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10