Conny mag niet meer naar 'haar jongen' 1 I CORONAVIRUS i 9 ,,Tja, dat is heel persoonlijk, en wat iemand van vroeger uit gewend is. We hebben allemaal sociale be hoeften, maar niet iedereen wil constant mensen in de buurt heb ben. Sommigen hebben gewoon een klein aantal mensen om op te rug te vallen als dat nodig is: fami lie, een paar vrienden. Die redden zich prima. Er zijn ook mensen die heel veel vrienden hebben, maar zich toch eenzaam voelen. Die vrienden voorzien dan niet in hun behoeftes, bijvoorbeeld aan een dieper gesprek over gevoelens. Op een vergelijkbare manier kunnen ook mensen in een huwelijk een zaam zijn." „Chronische eenzaamheid is slecht voor de gezondheid. Men sen die hiermee kampen, slapen vaak slecht en er zijn sterke rela ties met somberheid en depressi viteit. Er is ook steeds meer onder zoek dat aantoont dat langdurige eenzaamheid leidt tot fysieke klachten. Slapeloosheid, onrust, hartkloppingen... Dat vind je uit eindelijk ook terug in iemands li chaam. En het hangt met elkaar samen. Als je veel alleen bent, ga je van alles voelen, en denk je op den duur nergens anders aan." ,,Mensen die nu voelen dat ze het spannend vinden: bel iemand op. Dat is een heel goede oplossing. Dan kun je toch je verhaal kwijt. Al spreek je maar even iemand die vraagt of je goed geslapen hebt en of je wat gaat doen, dat helpt toch. Dit geldt in deze tijd in het bijzon der voor ouderen. Zij zijn veel al leen, maar ook ontzettend onge rust. Want zij zijn de kwetsbare groep. Ze hebben heel veel tijd om te piekeren nu. En het nieuws over corona is overal. Denk dus goed na of je mensen kent die in deze situ atie zitten, maak een praatje en probeer hen gerust te stellen. Dat is echt heel belangrijk." ,,Ja, zeker. Nu is het nog een paar dagen mooi weer en kunnen ze nog even naar buiten. Maar wat als het regent? En bovendien: de win kels zijn dicht, ze kunnen niet even de deur uit voor een kopje koffie. Daarnaast zijn niet alle ou deren even handig met sociale media. Jongeren hebben hun vir tuele contacten, appen veel, sturen elkaar grappige filmpjes. Dat helpt, het relativeert. Overigens zie je tussen ouderen onderling wel veel verschil. Sommigen doen hier juist heel actief aan mee. Voor hen is het makkelijker om betrok ken te blijven." Zorg daterook tijd is voor ontspanning en heb een beetje meer begrip voor elkaar ,,Hun hele levensritme wordt ver stoord. Ze moeten de taken hele maal opnieuw verdelen. Thuis werken met kinderen is absoluut niet makkelijk. Dat geeft behoor lijk wat druk op een gezin. Je bent plotseling compleet op elkaar aan gewezen. Mensen die met een zaamheid kampen, hebben een te kort aan diepgaande contacten. Maar er is ook een andere kant: ie dereen heeft wel eens de behoefte om even dingen alleen te doen, aan persoonlijke vrijheid." ,,In een relatie hebben mensen vaak hun eigen dingen. Sporten, of clubjes waar ze naartoe gaan. Dat is er nu allemaal even niet meer. Daardoor kan er spanning op een relatie komen. Mijn advies: zorg dat je allebei toch manieren vindt om jezelf te ontplooien. Geef el kaar de ruimte, zorg dat er ook tijd is voor ontspanning. En heb een beetje meer begrip voor elkaar." Dinsdagmiddag werd Martin Nuijten nog één keer meegeno men voor een wandeling door Bergen op Zoom. Het was de laat ste, voor onbepaalde tijd. Martin (74) zat in zijn rolstoel, zijn vrouw Conny (73) duwde hem voort. In tussen probeerde zij hem uit te leggen wat er aan de hand was. Corona, een nieuw virus waar nog geen vaccin of medicijn tegen is. ,,Martin heeft parkinsonisme, hij zit in het verpleeghuis", zegt Conny. ,,Dingen van lang geleden herinnert hij zich nog wel, maar de dingen van nu is hij binnen een minuut weer vergeten." Covid-19, groepsimmuniteit, social distancing: op de televisie die 's avonds in zijn kamer aan wordt gezet, heeft Martin het misschien allemaal wel langs zien komen. Maar of hij er iets van begrepen heeft: het zou zomaar kunnen van niet. Voor hem kwam na de dins dag de woensdag, zoals altijd. Dat zijn wereld er op woensdag heel anders uitzag, had hij niet in de gaten. Familie mag het verpleeg huis niet meer in, in Brabant werd die beslissing dinsdag al genomen. Conny kwam er altijd twee keer per dag, soms drie, om 'die jongen' van haar te bezoeken. 's Ochtends wat drinken in het restaurant, de krant voorlezen. 's Avonds samen televisie kijken. Maar dat is nu voorbij. Martin is alleen. Nou ja, het personeel zorgt goed voor hem en ze rijden zijn rolstoel zo vaak mogelijk de gezamenlijke woon kamer in. Maar toch is hij alleen, zonder zijn vrouw, kinderen, kleinkinderen. Wat er in zijn hoofd omgaat? Conny heeft geen idee. Martin is geen prater. En bellen is geen op tie, want hij kan niet met de tele foon omgaan. Videobellen dan maar, met hulp van het personeel? Conny twijfelt. ,,Ik ben bang dat Martin dan helemaal van slag raakt, dat hij er niets van begrijpt." Woensdag was ze wel bij het verpleeghuis. Via een luik bij de voordeur kreeg ze Martins vuile was mee. Conny had zelf ook wat meegebracht. Een bosje tulpen voor het personeel en een stenen paaskip voor Martin, met aan een lintje om de nek een foto van hen samen, gemaakt tijdens de carna valsoptocht. Voor op zijn kamer. Het personeel vertelde Conny dat Martin haar naam steeds roept, zoekend naar zijn maatje. Haar hart kromp ineen toen ze het hoorde. Dat is dan een huwe lijk in tijden van corona. In voor- en tegenspoed, beloofde ze een halve eeuw geleden op het altaar. ,,En dat wil ik ook, maar nu wordt alles wat er van over is ook nog af gebroken. Op 4 april zijn we vijftig jaar getrouwd." Cynisch: ,,Dat zal een leuke feestdag worden." Tranen gelaten Het lot van het leven kan zo ver rekte veel pijn doen. Conny heeft er al heel wat tranen om gelaten. Alle zorgzaamheid die ze in zich heeft, moet ze parkeren, terwijl ze stiekem weinig liever doet dan zichzelf opzijschuiven voor die an der, haar man. ,,Nu kan ik mijn ei niet kwijt." Ze heeft haar ezel voor het raam gezet en haar hobby op gepakt, iconen schilderen. Fami liebezoek krijgt ze niet - nogmaals bedankt, corona - dus al met al zijn het maar treurige tijden. Hoelang zal Martin daar nog zit ten, zonder zijn familie, alleen met zijn gedachten? Conny probeert het nieuws op de voet te volgen, maar ook zij heeft geen idee. ,,Zo lang zonder je eigen mensen zijn, dat is ook niet goed voor iemands gezondheid. Het is heel triest, en Martin is lang niet de enige. Al die mensen snappen niet wat er aan de hand is, en ze zitten daar maar." vrijdag 20 maart 2020 GO Wat zijn de gevaren van lang al leen zijn? Het is dus zaak om deze situatie niet te lang te laten duren. Hoe voorkomen we dat mensen in een dip belanden? Voor sommige ouderen wordt de wereld heel klein. Daarnaast zijn er natuurlijk de mensen met een partner, met kin- -Claudia Kamergorodski deren. Ook voor hen ziet de we reld er compleet anders uit. Wat is voor deze mensen de sleu tel om de komende periode goed te doorstaan? Conny: ,,Nu kan ik mijn ei niet kwijt.'' fotos arie kievit In zijn kamer in het verpleeghuis in Bergen op Zoom roept Martin (74) om Conny (73). Maar zij mag haar dementerende man niet meer bezoeken. Het lot van het leven kan soms zo verrekte veel pijn doen. Chris van Mersbergen Bergen op Zoom 1*- Conny vlak bij haar opeens onbereikbare Martin. Hoogleraar Anja Machielse: „Thuiswerken met kinderen is absoluut niet makkelijk.'' foto claudia kamergorodski

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9