II CORONAVIRUS I 5 - Update Aantal besmettingen wereldwijd: 236.420 Aantal doden wereldwijd: 9790 Aantal mensen genezen wereldwijd: 84.962 Aantal besmettingen in Nederland: 2460 Aantal doden in Nederland: 76 ,,Ik wil iedereen aanraden de han den geregeld te wassen en onno dig contact met andere mensen te vermijden. Ik had deze zaak zelf vanaf het begin serieuzer moeten nemen. Ik hoop dat iedereen dit momenteel wél doet.'' Op de Haagse Markt klonk van de week nog een andere reden om niet aan social distancing te doen: het is de wil van God, als je ziek wordt. Op de markt was het een moslim die het zei, maar het is in lijn met een eerder hoofdredac tioneel commentaar in het Refor matorisch Dagblad. De krant riep op tot een biddag en schreef: ,,Niet corona heerst, maar God re geert.'' Fatalisme Massapsycholoog Van de Sande: ,,Voor die mensen is het geloof een soort fatalisme. Veel anderen hebben Allah of God vervangen door het vertrouwen in de me disch specialist. Alleen lijkt die het op dit moment ook niet meer te weten.'' Crisiscommunicator Bex: ,,De boodschap die je stuurt, moet maatwerk per groep zijn. Maar ook dan moeten we niet de illusie hebben dat we het helemaal kun nen dichttimmeren.'' Intensive care je verveelt of we begrijpen dat je boos bent. Zorg ook dat de bood schap in meerdere talen wordt verspreid: ook in het Turks en Arabisch bijvoorbeeld. En ver stuur de boodschap via mensen die vertrouwd worden, bijvoor beeld een jongere die zelf ziek is Zorg dat de boodschap ook in het Turks en Arabisch wordt verspreid geweest en zegt: ok, neem het toch maar serieus.'' Zoals de video van Rudy Go- bert. Die Amerikaanse profbas ketballer raakte op een perscon ferentie met zijn handen alle mi crofoons aan. Voor de grap. Een paar dagen later bleek hij besmet en werd hij goed ziek. Zijn ex- cuusvideo ging de wereld over: Markt in Den Haag vraagt een verslaggever van Nieuwsuur aan een jonge vrouw waarom ze daar in de massa loopt. ,,Het boeit me niet. Ik moet gewoon naar bui ten. Fock die politie.'' ,,We zijn net dieren, we hou den graag vast aan de dingen die ons plezier geven. Daar horen geen ingewikkelde maatregelen bij'', zegt Hans van de Sande, ge pensioneerd massapsycholoog van de Universiteit Groningen. Dat andere Nederlanders zich daar dan weer boos over maken, is ook logisch, vindt hij. ,,Die willen dat ook de anderen zich aan de regels houden, net als zij, en gaan jagen tot alle hazen van het veld zijn.'' Spijt Het zit sowieso in de mens om zichzelf te overschatten, stelt Van de Sande. ,,Ieder mens, en zeker een jongere, heeft de neiging zichzelf onoverwinnelijk te vin den: dit zal mij niet overkomen. Totdat het hen wel overkomt. Dan hebben ze spijt.'' Wij Nederlanders zijn, zegt Noud Bex, expert in crisiscom municatie, nu eenmaal niet zo'n gezagsgetrouw volk. ,,We zijn autonome mensen: ik maak zelf wel uit wat goed voor me is. En de boodschap die je niet zint, die blokkeer je. Of je denkt bij jezelf: ik vertrouw het niet.'' Voetbalkooi Wijkagent Mohsin uit Amster dam-West zette afgelopen woensdag een foto op Twit ter en Instagram van een grote groep jon gens in een voet balkooi: sommi gen voetballen, de rest hangt dicht tegen elkaar aan over het hek. Mohsin schrijft er bij: „Beste ouders, jongeren lijken zich niet bewust te zijn van de huidige si tuatie en houden geen rekening met besmetting en verspreiding. Informeer uw kind aub over de risico's! Zij komen nog steeds in groepen samen.'' We begrijpen, schrijft een col lega van hem, dat jullie je verve len, maar 'laten we allemaal ons steentje bijdragen om te voorko men dat dit virus zich verder ver spreidt!' Communicatie-expert Bex vult aan: ,,Spreek mensen aan op hun emoties: we begrijpen dat je ijl vrijdag 20 maart 2020 GO Kijk op de site bij /video voor meer uitleg en het laatste nieuws niet' Het kabinet versoepelt de regels voor vrachtwa genchauffeurs die land bouwproducten, voedsel, levensmiddelen, medicij nen, medische hulpmid delen, reinigingsmiddelen en afval vervoeren. Zij mogen per dag maximaal 11 in plaats van 9 uur de weg op. Ook mogen ze zeven dagen rijden tus sen rustperiodes in plaats van zes. Eerstejaarsstudenten die door de coronacrisis dit jaar niet genoeg stu diepunten halen om door te mogen met hun oplei ding, krijgen meer tijd. Ze kunnen ook volgend colle gejaar nog aan het zoge heten bindend studiead vies (bsa) voldoen. Dat heeft het kabinet afge sproken met de universi teiten en hogescholen. Netflix verlaagt in Eu ropa dertig dagen de kwaliteit van beelden om overbelasting van het in ternet tijdens de corona crisis te voorkomen. Het Netflix-dataverkeer wordt met een kwart geredu ceerd, verwacht het Ame rikaanse bedrijf. mij overkomt het Er liggen nu 210 coronapatiënten op de intensive care. 210 Bezet door Totaal aantal corona- ic-bedden in patiënten ziekenhuizen NL 210 1150 Mogelijke uitbreiding naar 1500 200320 BRON: ANP, NVIC FOTO'S HH, ROEL VAN DER AA, ERIC BRINKHORST —Noud Bex, expert in crisiscommunicatie 21 feb 19 mrt Niet iedereen geeft gehoor aan de drin gende oproep sociale contacten te mijden. Orthodoxe christenen bidden in een Nij meegs park voor de coronadoden met zang en dans. Jonge ren trappen een balle tje bij vv DESK in Kaatsheuvel, ondanks dat de poorten zijn gesloten. En jeugd in centrum Hengelo zoekt elkaar op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5