'Rijk is aan zet over levensduur kerncentrale' 6 ONDERZOEK MINIDUIKBOOT ZONK IN 1944 IN DE WESTERSCHELDE Onderzoek naar de onbekende Biber-piloot in 'onderwatersigaar' roept na decennia steeds meer vragen op. Het is te hopen dat de inslag van het 20 mil limeter kaliber pro jectiel dat de Vlis- singse mini-onder zeeër Biber naar de bodem van de Westerschelde joeg de piloot aan boord direct het leven kostte. An ders stierf de onbekende Duitser een ellendige dood in de kleine 'onderwatersigaar'. Het onderzoek van Vlissinger Niek Peters en de Limburgse stu dente geschiedenis van de UCR in Middelburg Sophie Vleugels naar de identiteit van de ongelukkige militair in de Duitse mini-onder zeeër die op de Oranjedijk in een vitrine staat, roept voorlopig al leen maar meer vragen op. Het bootje moet tijdens de mijnen- ruimoperatie Calendar op de Westerschelde in 1944 bij Bres kens gezonken zijn. Zes jaar later, 1 januari 1950 werd het naar boven gehaald. Met een gat in de romp linksvoor. De inslag moet de duiktank linksvoor lekgeslagen hebben, waardoor de boot heel snel volgelopen en gezonken moet zijn. Mijnenvegers ,,Er was een gat van 2,5 tot 3 centi meter. Dat wisten we niet. Dat blijkt bij herstelwerk op de Be- drijfsschool van de Schelde dicht gemaakt te zijn", vertelt Peters. Dat wist Jan Roelse, directeur van de Bedrijfsschool toen, te vertel len. ,,Niet veel schepen hadden 20 millimeter geschut aan boord. Maar er waren Britse mijnenve gers op de Westerschelde die peri scopen hadden gerapporteerd." Er is een foto opgedoken van het in slaggat. Dat gat is echter niet zo groot dat het verklaart waarom er zo weinig van de man in de Biber gevonden is. De piloot heeft on mogelijk kunnen ontsnappen. ,,Er zijn maar een handvol skeletresten bekend. En geen per soonlijke zaken, geen identiteits kaart, geen ketting, niets", ver baast Sophie Vleugels zich. Oranjedijk Na de vondst is de Biber op de Oranjedijk bij Vlissingen gezet. Daar heeft het vaartuig twee we- Geen persoonlijke zaken, geen identiteitskaart, geen ketting, niets ken gelegen. Niek Peters sprak een ooggetuige die als 10-jarige jon gen marinemensen de inhoud van de boot heeft zien zeven. Het wachtschip Hr. Ms. Jacob van Heemskerck lag toen in Vlissin- gen. Toch rept het politierapport van 17 januari 1950 niet over vondsten uit de Biber. „Iedereen kon er heen in die twee weken aan de Oranjedijk", weet Sophie. ,,Misschien dat iemand iets heeft meegenomen." Marine en politie hebben in elk geval wat uit te leg gen. De Biber heeft ook geen num mer meer. ,,Elke Biber had een nummer aan de binnenkant", weet Sophie. Misschien dat het nummer verdwenen is bij het werk bij de Bedrijfsschool? Wie het weet, mag zich melden. Ook als er iets gevonden is tussen de spullen van ouders of grootou ders. ,,We weten ook niet of het wel de originele koepel is die op de boot zit. Misschien was de ori ginele te erg beschadigd." Opgraven Sophie wil graag een lijst met 'Bi- ber-fahrers', en wat er meer te vinden is in de Duitse militaire archieven. ,,Ik denk dat we nog wel even bezig zijn", zegt ze met gevoel voor understatement. De komende twee weken richt ze zich op haar afstuderen, met veel online alternatieven omdat co rona de reguliere gang van zaken danig frustreert. Daarna hebben zij en Peters nog tot voorjaar 2021 om erachter te komen wie de man in de Biber was. Die handvol van zijn resten liggen op de Duitse oorlogsbegraafplaats IJ sselsteyn, bij Venray. Peters wil gedaan krij gen dat hij die mag opgraven als er een identiteit aan gekoppeld kan worden. Dan kan hij na meer dan 75 jaar nabestaanden vertellen wat er van de man geworden is. Dat antwoordt directeur Carlo Wolters van EPZ, de exploitant van de kerncentrale, op vragen van Ge deputeerde Staten. De provincie heeft EPZ gevraagd duidelijk te ma ken wat er nodig is om Borssele lan ger in de benen te houden. De kerncentrale kan mogelijk een be langrijke rol spelen om klimaatdoe len te halen. De Regionale Energie strategie (RES) voor Zeeland gaat uit van 49 procent CO2-reductie in 2030. In 2050 moet de provincie CO2-neutraal zijn. Door de klimaatproblemen lijkt nucleaire stroom weer vrienden te winnen. Klimaatexperts van de Verenigde Naties denken dat CO2- vrije kernenergie een deel van de oplossing is om de opwarming van de aarde te beperken. Borssele, de enige kerncentrale in Nederland, levert slechts 4 procent van de elek triciteit in Nederland, maar is wel goed voor 16 procent van de CO2- vrije stroomproductie. EPZ pleit er dan ook voor de kerncentrale na 2033 langer in be drijf te houden. Zeeland verzekert zich daarmee van een voorspelbare productie van 3,6 terawattuur aan CO2-vrije stroom. Dat is meer dan wat er in Zeeland in 2030 aan elek triciteit wordt geproduceerd door Door de problemen met het klimaat lijkt nucleaire stroom vrienden te winnen windparken, zonnepanelen en ge- tijdencentrales. EPZ stipt ook an dere belangen aan. Een langere le- vensduur van de kerncentrale bete kent het behoud van 600 tot 1000 hoogwaardige banen én nucleaire kennis die anders uit Nederland verdwijnt. Kernenergiewet Voordat kan worden onderzocht of de kerncentrale technisch langer meekan en welke investeringen nodig zijn om de nucleaire stroom- fabriek te moderniseren, zijn en kele stappen noodzakelijk. Ten eer ste moet de Kernenergiewet wor den gewijzigd. De wet laat mo menteel levensduurverlenging niet toe. Verder moeten de eigenaren van de kerncentrale ermee instemmen. Dat zijn PZEM (70 procent) en het Duitse RWE (30 procent). De PZEM-directie heeft al laten door schemeren dat levensduurverlen ging zeker moet worden bekeken. PZEM is eigendom van de provin cie en de Zeeuwse gemeenten. De vraag is hoe RWE erin staat. Een paar jaar terug liet de Duitse ener giereus weten niet langer te inves teren in buitenlandse kerncentra les. Als de rijksoverheid meewerkt, wil EPZ een nieuw convenant met betrokken partijen afsluiten. In deze overeenkomst kunnen afspra ken worden gemaakt over hoe lang de kerncentrale mag doorproduce ren, over veiligheids- en kwaliteits eisen en over eventuele (financiële) garanties. ri'/hwr-uiH vrijdag 20 maart 2020 Lot onbekende Biber-piloot mysterie Claudia Sondervan Vlissingen Het stuk uit de romp van de Biber-onderzeeër met het in slaggat dat de boot deed zinken. FOTO ZEEUWS MARITIEM MUZEEUM - Sophie Vleugels, onderzoeker M De Lim burgse stu dente ge schiedenis van de UCR in Middel burg Sophie Vleugels. Kan de kerncentrale Borssele langer openblijven na de ge plande sluiting in 2033? Een technisch onderzoek is pas mo gelijk nadat de rijksoverheid en de aandeelhouders PZEM en RWE hebben ingestemd om de dan 60 jaar oude kerncentrale langer in bedrijf te houden. Frank Balkenende Borssele De berging van de Biber in 1950 op het strand van Breskens. foto zeeuws maritiem muzeeum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30