Oproep supers: gebruik je boerenverstand V31 II CORONAVIRUS 4 RHELST TRNtöWM 7 VRAGEN AAN RENÉ VAN BOVEN, EIGENAAR JUMBO KAPELLE Bijna twintig gezinnen uit Sluiskil die afhankelijk zijn van de voedselbank krijgen vandaag alsnog een pakket. Het is het eerste succesje na de noodkreet uit het dorp van Miriam Gerritsen in deze krant. Ondernemers vereniging Samen Sterk Sluiskil en supermarkt Spar Martens hebben de handen ineengeslagen. Gerritsen: ,,En transportbedrijf Verhelst deelt de pakketten uit." De saamhorigheid blijft volgens Gerritsen niet beperkt tot Sluiskil. Ook in Breskens, Aar denburg en Oostburg wordt ervoor gezorgd dat de vele klanten van de Zeeuws-Vlaamse voedselbank een pakket krijgen. Gerritsen: ,,De Jumbo van Pascal Ingels gaat daarvoor zorgen. Hij doet dat allemaal in eigen beheer." Begin deze week meldde de Voedselbank Zeeuws-Vlaanderen dat het stopte met het inzamelen van levensmiddelen en uitdelen van pakketten vanwege het coro navirus. Het leidde tot paniek bij de meer dan vijfhonderd klanten, liet Gerritsen eerder weten. Daarom nam ze zelf het initiatief om te zoeken naar alternatieven per dorp. ,,De ondernemersvereni ging Samen Sterk Sluiskil meldde zich bij mij en wilde weten hoe veel gezinnen in Sluiskil zo'n pak ket krijgen en wat er in zit. Het wa ren er meer dan ik dacht. Vervol gens stelden ze een budget be schikbaar en daarmee ben ik naar Spar Martens gegaan. Zij gaan de pakketten nu maken en het trans portbedrijf gaat ze bezorgen. Het is echt hard nodig. Een van de klan- ten van de voedselbank heeft nu ook het coronavirus en kan de deur niet meer uit." Verder staat er in de Spar een winkelwagen waar klan ten spullen in kunnen doneren voor de voedselbankers. ,,En er staat op een andere plek in het dorp een kast waar mensen ook voedsel kunnen achterlaten." Gerritsen staat in nauw contact met de Voedselbank Zeeuws- Vlaanderen. ,,Zij zijn echt ge schrokken van alle bagger die ze over zich heen hebben gehad. Ze delen al jaren voedsel uit en het is triest dat ze dan zoveel negatieve reacties krijgen van mensen die niet eens klant zijn. Ze hebben er slapeloze nachten van." Gerritsen hoopt dat er ook in de andere regio's acties worden opge zet om de voedselbankers te hel pen. ,,Ik wil best meedenken, maar ik kan het niet voor heel Zeeuws- Vlaanderen gaan regelen. Ik ken mijn beperkingen." Zeeuws-Vla- mingen die mee willen helpen kunnen zich aanmelden via de Fa- cebookpagina Help Zeeuws Vlaan deren de Corona door. Ook vanuit het Rijk is er inmid dels aandacht voor de problemen bij de voedselbanken. Twee minis teries, VNG en Voedselbanken Ne derland hebben een actieteam in het leven geroepen. Het actieteam gaat helpen om de distributie en uitgifte van voedselbanken te ver sterken. ,,We gaan iets voor de zorgmensen doen. Dat was eigenlijk de eerste ge dachte van mij en mijn collega Koen Harlaar van de Albert Heijn. Na een brainstormsessie kwamen we tot de conclusie dat als je een groep in het zonnetje zet, je ook altijd sommige mensen vergeet. We vonden het be ter om een videoboodschap op te nemen in de hoop dat iedereen z'n boerenverstand weer gaat gebrui ken." ,,Niet iedereen, gelukkig. Maar we zagen al snel echt hamstergedrag. Vooral eerste-levensbehoeftepro- ducten als groente, vlees en wc-pa- pier - ook al is dat er eigenlijk geen - waren de eerste dagen niet aan te slepen. We willen dat hamsteren een halt toeroepen zodat mensen die wel moeten werken niet 's avonds voor een leeg schap staan." ,,We krijgen echt heel veel positieve reacties en goede tips, mensen be seffen ook dat er iets moet verande ren. Het lastige is dat het wc-papier nog steeds op is. Dat krijgen we ge- Mensen worden inventief en nemen zelfs de paksoi mee woon nog niet in de winkels via de distributiecentra. Zolang de voorra den nog niet zijn aangevuld, is het wel moeilijk om te zeggen of onze oproep om niet te hamsteren in vloed heeft gehad." ,,Ik wil het graag, maar kan het he laas niet. We weten gewoon niet wat wanneer binnenkomt. Mensen kunnen het wel altij d vragen. Als de nood echt hoog is, heb ik nog wel een voorraadkastje gevuld met be schadigde verpakkingen die we voor ons eigen sanitair gebruiken. Daar geefik ze dan graag een rolletje van mee." ,,Absoluut. We zien veel mensen al leen boodschappen doen. Kinderen zijn er sowieso niet meer bij. Daar wordt echt gehoor aan gegeven." ,,Nee. Het is nog gekker dan kerst. Het verschil is dat j e dan al vanaf no vember j e winkel volzet om de piek op te vangen. Op deze piek konden we ons niet voorbereiden en hij is nog steeds niet voorbij. Bijzonder is ook dat klanten inventief worden. Paksoi, een groente die veel men sen niet kennen, nemen ze nu opeens wel mee." ,,De druk is erg hoog. Klanten dur ven tegen de ondernemer niet veel te zeggen, maar vulploegmedewer- kers en caissières krijgen wel sne ren. Mensen zijn gefrustreerd om dat ze horen dat er genoeg is, maar dat niet terugzien in de winkels. Helaas zijn ook wij afhankelijk van wat er binnenkomt. We kunnen zelf niets ophogen en zijn afhanke lijk van wat distributiecentra op ons afsturen." vrijdag 20 maart 2020 GO Gezinnen krijgen toch pakket Maurice Steketee Sluiskil Samen Sterk voor Sluiskil. Marina Dallinga, Annet Martens, Lydia Verhelst, Debby Guchteneire en Jaak Martens maken zich sterk voor een alternatieve voedselbank. foto anne hana 'Nee' verkopen in de super markt is vervelend, zeker aan hardwerkende zorgmensen die pas aan het eind van de dag tijd hebben om boodschappen te doen. Twee Kapelse onderne mers namen een videobood schap op die in 24 uur meer dan duizend keer werd gedeeld op sociale media. Zeven vragen aan René van Boven, eigenaar van de Jumbo in Kapelle. Joeri Wisse Kapelle Vanwaar deze gezamenlijke actie? Waren de inwoners van Kapelle dat kwijt? Komt de boodschap aan? V - René van Boven Kun je een uitzondering maken voor mensen die in de zorg wer ken? Luisteren mensen wel naar de oproep om het virus niet te ver spreiden en dus niet met het hele gezin te komen of met de buur vrouw te kletsen? Heb je het ooit zo druk gehad? Is het nog wel leuk om in de su permarkt te werken? DONfEH HltB VOOR at VOtDStIBANK 5AMtN STtRK IN StUlSKUHI.' B(DANKTH!>!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 28