'Klanten krijgen een korter lontje' 'Minder mensen, minder vuil' 'Ik blijfstraks met alles zitten' 'Foutparkeren in Goes is nog steeds verboden, hoor' ZEELAND 3 r Bij Jamin zijn de paashazen in de uitverkoop. De advocaatfondant- jes ook, trouwens. Net als de reuzeneieren met luxe-eitjes en verder alles wat met Pasen te maken heeft. Alles gaat met der tig procent korting weg, zegt Henk Schenkel van de Goese Jamin. Wacht even: Pasen, dat is toch pas op zondag 12 april? Klopt. Maar Schenkel is bang. Bang dat straks alles op slot gaat. Wie komt er dan nog iets kopen? Hij wijst naar de rij met afgeprijsde paashazen. ,,Dan blijf ik straks met alles zitten." Even voor de duidelijkheid: Schenkel heeft voor twaalfduizend euro aan hazen, eieren, chocolade schaapjes en kuikentjes inge kocht. Dat moet allemaal weg, vóór het te laat is. Hier aan de Lange Kerkstraat in Goes zijn de huren niet misselijk. ,,Ik betaal zesduizend euro per maand." Achterin de zaak is een me vrouw aan het dubben. Wordt het dit, of wordt het dat? Schen kel houdt haar met één oog in de gaten. Aanraken mag, als het lekkers maar ingepakt is. Van het schepsnoep blijf je met je blote handen af, dat moge dui delijk zijn. Met het oog op Pasen zijn er ook grote bakken choco lade-eitjes waaruit geschept kan worden. Een prachtig gezicht, geltjes houden, niet omdat het coronavirus heerst. ,,Dit is echt niet normaal. Wat me opvalt, is dat mensen blijkbaar denken dat in een noodsituatie de regels niet meer gelden. Nou: foutpar- keren is nog steeds verboden, hoor. En als je op een goede parkeerplek staat, moet je nog steeds gewoon betalen. Anders krijg je een boete. Dat blijft. Daarnet vroeg een mevrouw aan mij of ze door de Lange Vorst- straat mocht fietsen. Natuurlijk niet. Dat mocht niet en dat mag nog steeds niet", maakt Hans duidelijk. vrijdag 20 maart 2020 veegt de straten leeg Nicotine is zeer verslavend n Nieuw Tabakverkoper Roel Krijger: ,,Ze komen juist meer halen. Om een voorraadje te hebben. FOTO'S MARCELLE DAVIDSE „Veel klanten komen enigszins ter neergeslagen binnen. Ze hebben nu ook een korter lontje", zegt Roel Krijger van Krijger Tabak. „Gisteren nog. Ik ben met een klant in gesprek over Rutte, ge woon een praatje voor de gezel ligheid. Komt er een man binnen die er ook iets over wilde zeggen. Ontstond er een felle discussie. Uiteindelijk heb ik het nog wel weten te kalmeren, maar toch. De emoties zitten hoog, denk ik." Voorraadje Zijn klanten weten ongetwijfeld dat rokers tot de risicogroepen behoren. ,,Nee, daar wordt eigen- lijk niet over gepraat", zegt Krijger, die zelf niet rookt. Hij heeft ook niet de indruk dat er een sigaret minder om gerookt wordt. ,,Ze komen juist meer halen. Om een voorraadje te hebben." Zelf ziet hij er ook niet al te vrolijk uit. Hij haalt de schouders op. ,,We moeten allemaal door, hè." De vuilnisophaalwagen van de stadsreiniging in Goes staat stil. Michael Louws en Saidja van de Woestijne wachten geduldig tot hun collega Marcel Spanjaard terug is. ,,Die weet al drie dagen niet meer hoe laat het is. Marcel is even naar de juwelier een nieuw batterijtje voor zijn horloge te halen", verklaart Michael. Daar is Marcel alweer. ,,Er waren er nog drie voor me, ook voor hun horloge! Zou dat iets met corona te maken hebben?" Marcel en zijn collega's halen containers op bij bedrijven, ver pleeghuizen en instellingen. Een belangrijke taak: niet voor niets is besloten dat reinigingswerkers een vitale functie vervullen. Co rona heeft aan hun werkrooster niets veranderd, zegt Marcel. „Afval moet weg, hè. Anders krij gen we er straks nog een ratten- plaag en de pest bij." Corona maakt het wel lastiger om door de stad te manoeuvreren. ,,Ieder- een zit thuis", zegt Saidja. ,,Dat Marcel Spanjaard (l), Michael Louws en Saidja van de Woes- tijne houden de stad netjes schoon. zie je aan de auto's die langs de kant van de weg geparkeerd staan. Het straatbeeld is nu over dag net zo als anders 's nachts. In smalle straten is het wel eens moeilijk rijden met die auto's in de straat." Wat ook opvalt: er is minder zwerfvuil. Minder mensen, minder vuil. Maar ook: ,,Als ze afhaaleten kopen, bij McDonalds bijvoor beeld, gaan ze direct naar huis om het op te eten. Anders deden ze dat vaak op straat." Henk Schenkel van Jamin met zijn hygiënische opsche- plepels bij de paaseieren. die op kleur gesorteerde eitjes in de toch al caleidoscopisch kleurige winkel. Achter de balie ligt een oranje winkelmandje met daarin opscheplepels in alle kleuren. Klanten krijgen een schone om te scheppen, daarna gaat de lepel direct de afwas in. Nee, corona doet de zaken geen goed. Tien Jamin-collega's heb ben er de brui al aan gegeven. Die zijn failliet, zegt Schenkel gelaten. Dus nog maar eens: „Alles van Pasen. Nu met dertig procent korting!" M Handha vers Hans (l) en Leo controleren een auto. Handhavers Hans en Leo (die vanwege hun beroep liever niet met achternaam in de krant wil len) hebben gisteren ieder één bekeuring kunnen uitdelen. Het zijn hun eerste dagen sinds het coronavirus de mensen hun hui zen in dreef. ,,Sindsdien neemt het aantal bekeuringen af. Woensdag had ik er drie en dinsdag tien. Het worden er steeds minder", zegt de in blauw tenue gestoken Hans. ,,Of dat erg is? Nee, natuurlijk niet. Het streven is: nul bekeuringen." Maar dan wel, omdat mensen zich allemaal keurig aan de re-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 27