andere auto, andere verzekering j independer experts Mmk mm ECONOMIE 15 ,,We zijn in oorlog'', zei de Franse president Macron maandagavond over het coronavirus. En Europa stuurt het leger naar het front. De ECB zet zijn zwaarste geschut tot nu toe in. De centrale bank gaat voor nog eens 750 miljard euro schulden van overheden en be drijven opkopen, maakte bankpre- sident Christine Lagarde bekend. Het totale opkoopprogramma komt daarmee uit op meer dan 1000 miljard euro. Dat is een onge kend hoog bedrag. Het zal niemand ontgaan zijn dat er enorme onrust is op de finan ciële markten. Beleggers stappen massaal uit aandelen en obligaties, omdat ze vrezen voor verdere koersdalingen. Aandelen worden minder waard, evenals obligaties. Bij obligaties geldt: hoe lager de koers, hoe hoger het rendement. Als de koersen voor leningen da len, gaat de rente omhoog. Wat ook meespeelt, is dat overheden de komende tijd honderden miljar den extra zullen moeten lenen om de economische schade van de co rona-uitbraak te bestrijden. Die verwachte vraag naar geld drijft de rente nu al op. Het ene land heeft er meer last van dan het andere. De rentes op Italiaanse en Spaanse staatslenin gen liepen veel harder op dan die voor Duitsland en Nederland. Dat maakt het voor de zuidelijke lan den moeilijker en duurder hun ex tra uitgaven te financieren. Door i De eerste reacties op het noodplan van de ECB zijn geruststellend nu massaal leningen op te kopen, hoopt de ECB de koersen weer omhoog te krijgen en daarmee de rente naar beneden. Zo wordt ge garandeerd dat alle landen de le- ningen kunnen uitgeven die ze nodig achten. Het pakket, PEPP genaamd, is nog maar een dag oud. De eerste reac ties zijn geruststellend. De rentes op staatsleningen in de eurozone gingen direct omlaag. En belang rijk, de renteverschillen tussen zwakke en sterke eurolanden wer den kleiner. Het is een teken dat beleggers er vertrouwen in heb ben dat de ECB de zwakkere lan den niet aan hun lot overlaat. De aandelenmarkten kwamen ook tot rust. Om in de oorlogstaal van Ma cron te blijven: het volk, de beleg- gers in dit geval, hebben vertrou wen dat met deze wapens de strijd kan worden aangegaan. De angst en de paniek zijn even weg. Maar het vertrouwen is fragiel. De ECB kan de crisis niet in zijn eentje oplossen. De overheden ne men ook massaal steunmaatrege len om bedrijven en werkenden voor de gevolgen van de crisis te behoeden. Daarnaast is er ook kri tiek op de maatregelen, zoals die van hoogleraar banking and fi nance Harald Benink van de Uni versiteit Tilburg. ,,Een land als Ita lië doet het al lange tijd econo misch slecht. De oorzaken van de problemen worden niet aange pakt. Het tekort en de staatsschuld lopen alleen maar verder op. Je ziet de spanningen tussen de eurolan den oplopen. Om het probleem op te lossen, moeten Italië en Europa stappen zetten. Wat nodig is, is een actieplan voor Italië dat zorgt voor economische hervormingen en investeringen vanuit Europa.'' Als er iets veranderd is aan jou, je adres, je leeftijd of je auto kan je verzekering opeens duurder uitvallen. Daarom is het altijd slim om te checken of hij beter en voordeliger kan. Dus kijk meteen even en sluit 'm zelf af op independer.nl. Dan krijg je er gratis extra dekking bij. in financieel inzicht vrijdag 20 maart 2020 De Franse president Macron zegt dat we in oorlog zijn tegen corona. Christine Lagarde dirigeert de legeronderdelen van de Europese Centrale Bank. fotos epa/getty ECB zet zwaarste geschut in tegen uitbraak van coronavirus Om de economische oorlog tegen het coronavirus te win nen, rijdt de Europese Centrale Bank (ECB) steeds grotere tanks naar het front. En het lijkt te gaan werken. Peet Vogels Frankfurt Wat voor wapens zet de ECB in? Waarom doet de ECB dat? En werkt het? Is het probleem nu opgelost? 1MJKHM an 1000 miljard euro is het totale bedrag van het opkoopprogramma van de Europese Centrale Bank.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15