Shoppers laten de winkels links liggen CORONAVIRUS 14 1^ 1 Natasja de Groot Ik kan het een week of drie uitzingen. Leveranciers moeten even wachten Zeist Uit eigen beweging de deuren sluiten? Voor Brenda Dickhoff van kledingwinkel Be.So.Dif- ferent in Rotterdam is het zonneklaar: dat gaat ze dus niet doen. ,,Ik ben maar een kleine on dernemer. Mijn magazijn is in mijn winkel, ik kan moeilijk thuis gaan werken. Bovendien heb ik vier mensen op de loonlijst. Elke euro die ik nu verdien, is er toch weer één'', reageert ze. ,,Nee, ik sluit alleen als het kabinet dat oplegt.'' Brancheorganisatie INRetail ziet de onrust groeien. De ene na de andere keten besluit om haar winkels tijdelijk te sluiten. Zo doen H&M, C&A, Bijenkorf, WE, Ici Paris, Ikea, Coolblue, Rabobank, Tui, Univé, Nespresso en T-Mobile de deuren tijdelijk dicht. Ook kiezen sommige ketens, zoals Scotch and Soda, Hans Anders en MediaMarkt, ervoor korter open te zijn. De ondernemers willen zo de verspreiding van het coronavirus zoveel mogelijk voorkomen en hun personeel en klanten beschermen, maar er is nog andere reden: er wordt nau welijks nog wat ge kocht. Ook onder neemster Dikhoff merkt dat sinds pre mier Rutte vorige week donderdag strenge maatregelen aankondigde, het be duidend stiller is. Op straat en in haar win kel. ,,Ik snap wel dat mensen nu minder gaan shoppen.'' Zondag waren er 65 procent minder bezoe kers in de winkelstraten, vrijdag en zaterdag 45 procent minder dan een week eerder. Maar lang niet alle winkelbedrijven hebben last van terug lopende omzetten. Net als in de supermarkten is het bij Kruidvat ook druk. Alleen als de over heid het bedrijf dat oplegt, gaat het dicht. Maar Kruidvat zegt dat het een vitale functie heeft. ,,Veel klanten kopen bij ons geneesmiddelen en babyvoeding'', zegt José Mes. Als het tot een massale sluiting van winkels komt, vreest brancheorganisatie INRetail een bloedbad. Door de lagere omzetten dreigen nu al winkeliers in liquiditeitsproblemen te ko men, laat staan als er een wekenlange sluiting volgt, luidt de sombere boodschap. Brenda Dickhoff hoopt dat het allemaal los loopt. ,,Ik denk dat ik het wel een week of drie kan uitzingen. Ik zou dan wel prioriteit geven aan het betalen van mijn medewerkers en de huur, dan moeten de leveranciers eventueel maar wat langer wachten.'' En, voorlopig wacht ze maar even met de in koop van kleding voor later dit najaar, omdat alle coronaperikelen niet meteen weg zijn na 6 april. „Gelukkig heb ik een webshop, die biedt in elk geval uitkomst. Normaal gold gratis ver zenden boven de 75 euro, maar sinds zondag is elke verzending gratis.'' Dan leg ik zelf wel geld toe op de verzendkosten, maar beter iets dan niets.'' Unibail Rodamco KPN Ahold Delhaize Basic-Fit De corona-uitbraak slaat een flink gat in de overheidsbegroting. Alleen al de komende drie maanden wordt minstens 15,5 miljard euro extra uitgegeven. De vorige crisis leert dat de rekening hard kan oplopen. Het is nu al zeker dat de Miljoe nennota voor 2020 de prullenbak in kan. Daarin wordt nog uitge gaan van een begrotingsoverschot van 0,3 procent, ofwel een 'winst' van 2,5 miljard euro voor de staat. De eerder deze week aangekon digde steunmaatregelen gaan de schatkist vele miljarden kosten. Het kabinet trekt de portemon nee om de economische gevolgen van de corona-uitbraak te beper ken. De nadruk ligt vooralsnog op baanbehoud en het tegengaan van faillissementen. Zelfs de als zuinig bekendstaande schatkistbewaar der Wopke Hoekstra (CDA, Finan ciën) laat alle reserves varen. Hij kondigde aan dat bedrijven bij hem kunnen aankloppen voor een tegemoetkoming in de loonkosten (tot 90 procent), dat horecazaken en schoonheidssalons compensa tie krijgen voor misgelopen omzet en dat iedere zzp'er die in financi ële nood komt, een inkomensaan vulling tot maximaal 1500 euro krijgt. Aangepast Het zijn maatregelen die de over heid een hoop geld kosten. Als bij voorbeeld een kwart van de werk gevers een aanvraag doet voor een tegemoetkoming in de loonsom, kost dat de staat 10 miljard euro in drie maanden tijd. Dat is bijna net zoveel als het ministerie van De fensie over heel 2020 te besteden heeft. In de aangepaste begrotingen die het kabinet woensdag naar de Kamer stuurde, wordt alvast 15,5 miljard euro extra uitgetrokken voor de eerste drie maanden. Maar als meer tijd nodig is om de gevol gen van de corona-uitbraak te compenseren, zal de rekening ver der oplopen. Het kabinet is bereid die rekening te betalen. ,,Wij heb ben diepe zakken'', zei Hoekstra eerder al, en hij is bereid die 'hele maal te legen'. De vergelijking met de crisis van ruim tien jaar geleden dringt zich op. In de Miljoenennota voor 2009 - gepresenteerd precies één dag nadat de Amerikaanse zakenbank Lehman Brothers was omgevallen, wat de inleiding was van de ban- kencrisis - spiegelde Hoekstra's verre voorganger Wouter Bos Ne derland nog een begrotingsover- schot van 1,2 procent voor. Uitein delijk moest Bos in dat rampjaar een tekort van 5,4 procent slikken, bijna 31 miljard euro. Het is nu al zeker dat ook Hoek stra's Miljoenennota voor 2020 in de prullenbak kan. Sterker, het be drag dat nu al is uitgetrokken voor hulp is veel hoger dan de 2,5 mil jard euro die Hoekstra toen nog 'over' dacht te houden. Daar komt nog bij dat niet alleen aan het noodpakket een fors prijskaartje hangt, maar dat de staat ook grote verliezen lijdt doordat er veel min der belastingen binnenstromen. cent minder op dan het jaar er voor. Alleen al de opbrengst van de vennootschapsbelasting lag in dat jaar 7,2 miljard euro lager, omdat bedrijven minder winst of zelfs verlies draaiden. Ook aan omzet belasting (btw), dividendbelasting en overdrachtsbelasting kwam toen 6 miljard euro minder bin nen. Met hele bedrijfstakken die nu stilliggen is het goed voorstel baar dat de gederfde belastingin komsten ook in 2020 in de vele miljarden zullen lopen. De vraag is natuurlijk of de over heid die tegenslag kan betalen. Vooralsnog lijken de zorgen over de kapitaalkrachtigheid van de staat niet groot. De staatsschuld dook vlak voor de jaarwisseling voor het eerst sinds de vorige crisis onder het getal van 50 procent van het bruto binnenlands product. Daarmee blijft Nederland ruim 10 procent onder het Europese maximum van 60 procent. Anders gezegd: Hoekstra heeft omgere kend een slordige 90 miljard euro ruimte om de nationale schuld op te laten lopen zonder door Brussel op de vingers te worden getikt. Al is de verwachting niet dat de Eu ropese Commissie moeilijk zal doen als het meer wordt. Er zijn immers ook landen die al tijden boven het schuldenplafond zitten en die ook hun economie met tientallen miljarden willen stut ten. Zo kondigde Spanje een pak ket van 200 miljard euro aan, ter wijl het land een staatsschuld heeft van bijna 100 procent. Rente loopt op Daar komt bij dat Nederland de miljarden die het straks tekort komt gratis kan lenen op de kapi taalmarkt. Sterker nog: Hoekstra krijgt op dit moment nog geld toe, al zijn de rentepercentages op tienjaarsleningen de afgelopen da gen wel opgelopen. Voor de economie is het op dit moment vooral de vraag hoe lang maatregelen als de gedwongen sluiting van de horeca nodig zul len zijn. Directeur Pieter Hase- kamp van het Centraal Planbureau zei dinsdag in het Financieele Dag blad dat er hoe dan ook een reces sie aankomt, maar dat het gissen is hoe diep die zal zijn. Hoe langer de corona-uitbraak het economische en maatschappelijke verkeer raakt, des te ingrijpender de gevolgen. Hoekstra maakt zijn borst alvast nat. Volgens de bewindsman van Financiën kan Nederland het nog wel 'drie maanden langer uitzin gen' als maatregelen bijvoorbeeld verlengd zouden moeten worden. Maar de echte schade valt pas later op te maken. Of in de woorden van de minister: ,,Het wordt echt wel stoelriemen vast de komende periode.'' vrijdag 20 maart 2020 GO Winkelgebieden in de binnensteden komen piepend tot stilstand. De brancheorganisa tie waarschuwt voor de gevolgen: „Onder nemers leven van de omzet en alle lonen moeten ook gewoon worden doorbetaald.'' - Brenda Dickhoff Het winkelvast- goedconcern had een prima dag op de beurs. 45% Nog zo'n winnaar in de AEX, die ruim 4,5 procent in waarde steeg. Na dagen te zijn gestegen, ein digde het super marktconcern nu in de min. 40% De sportschool keten denderde verder naar beneden. a> E o 'Het wordt echt stoelriemen vast de komende tijd' Laurens Kok Den Haag Om een idee te geven: in 2009 haalde de Belastingdienst 5 pro Vooralsnog zijn de zorgen over de kapitaalkrachtigheid van de staat klein o 0 X a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14